Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Vladimír Šindler

 

Přiznám se, že v uplynulých letech jsme společně s ostatními rodiči nebo trenéry hokeje měli občas dojem, že do svazových funkcí se etablovali ne zrovna jedinci těch nejlepších profesních nebo osobnostních kvalit.

Když byl ale do funkce manažera rozhodčích jmenován Vladimír Šindler, měl jsem pocit, že pro tuto funkci by bylo velice obtížné hledat jiného vhodnějšího kandidáta.

Osobně nejvíc věřím svým očím a úsudku. Často jsem ho sledoval při vedení zápasů, někdy dokonce pískal i juniorku, mimořádně citlivě jsem kvality rozhodčích hodnotil ze svého pohledu zvlášť před čtyřmi roky, kdy Pavel Zacha odehrál celý rok v české nejvyšší soutěži dospělých.

Prožíval jsem ten pocit obav, když byli na zápas delegováni rozhodčí, kteří to dřív nebo později zvorali. Prostě někteří neměli talent a byli nepřesní.

Velmi brzy  jsem zjistil, že je to skutečně skvělý rozhodčí s geniálním citem pro hru, který nepodléhal ani tlaku domácích příznivců a tradičně pískal absolutní rovinu. To se lehce řekne, ale dodržet to tam dole na ledě, to není kolikrát snadné a nechtěl bych vůbec být v kůži rozhodčích. Brzy jsem ho začal velice respektovat a vážit si ho. Vlastně jsem nezažil zápas, kdy by chyboval nebo by měl někdo pocit, že třeba někomu nadržoval. Byl to prostě férovej rovnej chlap se vstřícným vystupováním i vůči hráčům.

Už jsem zmiňoval, že jsem velice těžce nesl to zklamání, když Liberec přijel hrát na Kometu, na ledě byl Šindler. Moc jsem se těšil zase do Ronda, kde jsem dříve po čtyři roky skoro každý den brzy ráno zasedal do "své" lavice v patnácté řadě, kde bylo tepleji, než dole u ledu, a sledoval ranní tréninky. Bylo pak vždycky zvláštní přijíždět zpátky už se synovým tygrem na hrudi nejprve za dorost, pak za juniory, a nakonec za chlapy. No, za chlapy v šestnácti letech?

Sotva začala první třetina když po naprosto zřetelném faulu poslal Vladimír Šindler domácího hráče na trestnou a v tu ránu se strhla hrozná vřava. Po chvíli se po zákroku libereckého hráče svalil domácí obránce u mantinelu a celé Rondo hromově spustilo jako jedním hlasem to ono typicky české "skvělé" skandování  na sudího "Pískej p-čo, pískej!

Koukal jsem na Šindlera z pěti metrů a viděl jsem ten výraz - nevím jak to nazvat. Ten skvělej rovnej člověk si něco takového prostě nezasloužil. Bylo mi z toho úplně nanic, vydal jsem se ven z haly, ale zase jsem se vrátil, protože jsem tam byl hlavně kvůli svému klukovi.

V Brně se prý dobře fandí, ale tyto věci nás strašně degradují. Hokej by měl být dobrou zábavou pro lidi hlavně pro hokej samotný, ale tady u nás se to občas zvrtne v cosi jiného, jakoby účast na zápasech byla jen zástěrka pro průtok ubohosti a frustrace, kterou v normálním životě nelze prezentovat bez následků. V ten moment vidím, jak nedaleko sedící kompletní rodina, otec matka, asi dvanáctiletá dcera a desetiletý kluk také skandují. Klučina byl zjevně otrlý a hulákal z plných plic, dívčina nejprve otočila hlavu na matku a když viděla, že skanduje s davem, tak se na půl úst taky přidala. Koukal jsem na to a určitě jsme nebyl moc hrdý na to dění kolem.

Říká se, že český divák patří k nejlepším na světě. Říkáme to tedy my. Nevím. Daleko víc mi sedí zámořský styl, kdy se prakticky nepovzbuzuje a diváci reagují na dění na ledě spontánně a neorganizovaně. Chtějí se hlavně bavit, vnímat hru. Neustále povzbuzovat, to je dřina. Nezaplatím púřece takové peníze za to, abych tam dvě hodiny hulákal nesmysly. A unikne vám to podstatné, zážitek ze hry samotné. Uznávám diváky, kteří ocení i akci nebo kvalitu soupeře. Prostě chování s určitým vyzrálým přesahem a nadhledem, které je tak běžné a normální na kanadských stadionech. Nejen na NHL, ale i v CHL a v nižších mládežnických soutěžích.

Nikdo by tam nechtěl hokej nějak degradovat.

Abych se vrátil k šéfovi rozhodčích, neznám ho osobně a nikdy jsem s ním nemluvil, přesto mám pocit, že výkon jeho rozhodcovské profese jsem mohl dobře rozpoznat.

Věřím tomu, že rozhodčí jsou momentálně pod vyzrálým a kvalitním dohledem. Nedovedu si představit, že by dokázal krýt nějakou tu českou kulišárnu, jaká se děje třeba ve fotbale. Kéž by se na svazu pokaždé takhle trefili.  

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_%C5%A0indler

Možná tak trochu s tímto tématem souvisí pokus o zavedení lepší kultury do českých hledišť. Jsem pro. Vůbec nevím, proč by hokejový zápas měl být nutně spojený s bubny a vulgaritami.

A je jen dobře, že i Robert Záruba pochopil, že občas je nutné zaujmout veřejně názor, přestože je jasné, že to schytá na sociálních sítích. Je to možná poprvé, a je to dobře. Osobnosti prostě musí vystupovat s jasnými názory a prokázat statečnost nebo alespoň odvahu, jinak se nepohneme.

 https://www.tyden.cz/rubriky/sport/hokej/extraliga/fanousci-se-cili-alibista-a-pan-ucitel-trapne-vraci-zaruba_448787.html

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, - odpovědět
Dobrý den,

určitě by se mělo něco s těmi výlevy na stadionech dělat. Na druhou stranu hokej tady není tak kvalitní a kdyby k němu nebyla tahle hlučná atmosfera, kolikrát by to bylo k nevydržení.

Kvalita hracu v NHLje takova, ze i pri te mdle atmosfere divaky vyburcuje pomerne casto a pri tom mnozstvi lidi je to vetsinou zazitek. Na druhou stranu toho, ceho my tu mame prehrsel a vyhnaneho az do extremu, tedy nadavek a vseho podobneho,se v NHL nedostava, a dost klubu se s tim snazilo neco delat.

Ne ze bych tedy navstevoval utkani NHL kazdy tyden, ale treba Devils-HUrricanes 2 sezony zpet se zranenou komplet prvni lajinou Canes byl teda zvlastni zazitek. Ve Vancouveru za vami prijde steward at se prestanete opirat o zabradli pred vami a v te hale byste slyseli spadnout spendlik. V Americe mam zase casto pocit, ze nekteri tomu ne uplne rozumi.

No ale nic to nemeni na tom, ze s tim ceskym prostredim by se neco delat melo. Bubny mi urcite nevadi. Spis ta mentalita je obcas na povazenou. Napr. takovy velkoklub jako je Zlin. Krasne mesto, slusni lidi. Pak vam to prijde, ze jsou tam vsichni tak mili, ze jim ten hokej slouzi k tomu, aby to trochu vyrovnali. Pro fanouska Sparty je to celkem ukaz. Jeste bych to chapal v nejakych vypatych zapasech se Slavii nebo KOmetou,ale tohle je fakt vtip. Chapu, ze to ty lidi ani tak nemysli, ale je to proste bizzzar.
, - odpovědět
Je pravda,že někteří se chovají jako hovada,ale pořád je atmosféra u nás lepší,jak v NHL
, - odpovědět
Je dobře ,že se začalo něco dít.Nikdy jsem nepochopil,že může dospělý člověk jít na hokej a tam dvě hodiny sprostě vyřvávat.Ještě míň pochopitelné bylo,že to nikdo neřešil...Přece není normální nadávat a sprostě urážet všechny okolo. To nemá s fanděním nic společného.Třeba na Kometě je to standart,který se přehlíží a naopak atmosféra je chválena...To samé v Plzni,tam jsou šílený sprosťáci.
Ta debata je hodně smutná.Fanoušci protestují,chtějí se chovat jako hulváti,chtějí urážet,nadávat.Vždycky jsem se ptal,kde se to v těch lidech bere.
Celé je to asi na nějaký sociologický rozbor. Asi to vychází z nálady ve společnosti,která je neuvěřitelně vypjatá.
Každopádně já už úplně přestal chodit na ligu hokeje i fotbalu,protože se tam necítím vůbec dobře.
Každopádně dobrý příspěvek od PZ. 1

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

IMG_2340.JPG

Reklama