Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

VLOŽKY DO BRUSLÍ

PRVNÍ HOKEJISTÉ UŽ VJELI NA LED S NOVÝM VYBAVENÍM

      První zkušenosti s vložkami do bruslí jsou vesměs velmi pozitivní. Speciální pracoviště k tomuto účelu bylo zřízeno v Roudnici nad Labem na zimním stadionu v průběhu Letní hokejové školy institutu ALKRA.  Zájem byl velký, přestože jsem přihlásil syna do seznamu zájemců už v pátek, došla na nás řada až v pondělí večer. Mezi hráči se tento nový doplněk stal šlágrem. Službu využili také někteří trenéři, vyskytli se i hráči, kteří si nechali vyrobit až pět párů vložek do pěti různých sportovních bot.

     Osobně jsem byl u celé výroby vložek pro syna a dále jsem ještě postup nafotil s jiným hráčem. Zajímavé je, že při přítomnosti této vložky v botě se noha o několik milimetrů zkrátí, protože vložka výrazně podpoří nožní klenbu a nedochází k zplošťování nohy a borcení nožní klenby jako u běžných univerzálních vložek dodávaných výrobcem.  Částečně se tedy díky použití nového druhu vložek prodlouží doba užívání všech druhů bot u dětí, kterým ještě roste noha.

     Spodní vrstva vložky je z plastu tvarovatelného za tepla, který po zchladnutí dosahuje tvrdosti podobné  úrovni tvrdosti  hliníkového plechu. Noha je díky tomu pevně fixována v botě, nedochází k pohybu, otlakům, puchýřům, tvorbě ostruh a dalším defektům typickým pro naši hokejovou mládež.

      Někteří hráči po přechodu na tyto vložky hovořili o výrazném snížení tlaku v zádech, jiní měli pocit, že se jim na ledě lépe startuje. Jiní si zase po aplikaci neuvědomovali, že mají něco na nohách, ale při dotazech na pocity hráčů v těchto vložkách hráči sdělovali, že mají určitě lepší pocit a bezproblémový pohyb v bruslích, asi polovina hovořila o výrazně lepším pocitu při bruslení.

      Jeden negativní případ byl zaznamenán u hráče, který si nechal vyrobit vložky bez přítomnosti rodičů. Za půl dne  jeho rodiče telefonovali, že jejich syn vložky vyhodil, protože jej strašně tlačí kotník. Jednalo se o nové brusle, u kterých bolest v kotníku neměla s vlastnostmi vlastní vložky co dělat. Spíše se jednalo o typický problém s novými bruslemi, který byl potom pravděpodobně úspěšně vyřešen.

      Další raritou byl případ jednoho trenéra, který si naříkal na bolest v nohou při tréninkových hodinách, kterou je obtížně schopen snášet. Odborník na vložky přitom zjistil, že trenér má pod palcem velkou podlitinu způsobenou vystouplým hliníkovým nýtem v jedné botě.  Samotná vložka připomínala svou strukturou rok starý „hadr od nádobí", u kterého nemohla být o nějaké ochranné funkci ani zmínka. V této souvislosti mě odborník vyrábějící vložky upozornil, že jejich nová spec. vložka by  díky spodní tvrdé vrstvě dokázala ochránit nohu i v tomto extrémním případě.

     První desítky a stovky hráčů tedy už bruslí po ledě vybaveni speciálními vložkami do bot. Prvotní reakce byly z 99% pozitivní. Nyní je na řadě sběr ohlasů v delším časovém horizontu, na který si budeme muset počkat několik měsíců. Samotní pracovníci a výrobci mají představu, že výroba vložek je pouze první krok a v dalších týdnech je možné provádět a zdokonalovat modelaci vložky i brusle podle pocitů a potřeb každého hráče. Tedy jakési vytunění pozice nohy v botě do dokonalosti. Většinová praxe ale bude zřejmě častěji taková, že spokojení hráči už další péči vyhledávat nebudou. Rovněž se v našich podmínkách po roce začne ukazovat avízovaná zkušenost s těmito vložkami v zahraničí, že hráč, který s nimi jednou začal bruslit, zůstane věrný tomuto zdravotnímu a hráčskému komfortu trvale.

     Stanovisko k novým vložkám ale nemusí být vždy takto pozitivně jednoznačné. Hovořil jsem na toto téma při nákupu bruslí  s jedním velmi úspěšním, mladým a na první pohled prograsívním majitelem obchodu s hokejovým zbožím, který mi tvrdil, že vložky dodávané výrobci a celkově dnešní brusle jsou tak dokonalé, že je nesmysl ještě do nich kupovat další vložky. Tento jinak velmi příjemný pán mě vůbec nepustil ke slovu a naprosto vyčerpávajícím způsobem odsoudil věc, kterou v životě neviděl a ke které nebyl ochotem přijmout žádné bližší informace. I toto je přístup , který jenom potvrzuje, že záleží na každém z vás jaké stanovisko k této novince zaujme.

http://www.zacha-hokej.cz/Fotky2/ALKRA_vlozky.jpg

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Synovi jsem před začátkem kempu zakoupil úplně nové brusle NB Vapor 50 a měl jsem trochu strach jak si na nové brusle zvykne. První trenink použil vložku původní, na druhý odpolední měl již vyrobenou vložku. Rozdíl při pohledu na vložku je evidentní již na první pohled originální je měkká, plochá. Nově vyrobená je tvrdá, tvarovaná takže kde je v brusli místo vložka toto místo mezi nohou a bruslí vyplnila. Při dotazu na syna zda poznal rozdíl odpověděl, že ted se mu v brusli nehne noha, kdy s původní mu noha v brusli jezdila. Ted je to lepší, že tento pocit při stratech, brzdách nemá. Prostě je to lepší. Přechod na nové brusle byl bez potíží a to i přes velké nasazení bruslení hned od prvních okamžiků. Mohu říci, že dodavatel splnil co sliboval, když při propagaci uváděl,že pomocí vložky se dosáhne lepších přenosů sil z nohy přímo na reakci brusle.
odpověděl(a)
Díky za názor, se kterým naprosto souhlasím. Ještě mohu doplnit, že s novou vložkou je možné méně utahovat tkaničky při lepším pocitu pozice noby v botě. Také mi připadá, že není vhodné vložky z bot často vyndávat, protože je tam vložka dost napevno a mohla by se na okrajích poškodit nebo otřepit. Ale prozatím se zdá, že není důvod k vyndávání vložek, protože dobře vysychají.
odpověděl(a)
Jak s vyndaváním vložek z bruslí jsem se ptal výrobce a tento mi řekl, že v tom není problém je vyndavat při sušení bruslí. Jen mě upozornil, při datazu na možnosti sušení, že není je dobré vystavovat velkému teplu. Můj dotaz byl zda je možne je sušit položením přímo na radiátor, což mi nedoporučil s ohledem, že spodní část vložky je vlastně tepelně zpracovaný plast a vystavením velkého tepla by mohlo dojít k deformaci. Pravda ale je, že vložka v botě sedí pevně, a tak bude možno lepší ji vyndavat jen v nejnutnějším případě.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

HIGHLANDScamp.jpg

Reklama