Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů, Články a komentáře

VÝBĚROVÉ KEMPY – ZAHRANIČNÍ TURNAJE - AKLIMATIZACE

Blíží se čas prvních výběrových kempů a možná by nebylo od věci napsat několik informací o rizicích, plusech i mínusech takových akcí především pro ty z Vás, kteří s podobnými akcemi nemáte žádnou osobní zkušenost.

INFORMACE :   Abyste se podobné akce mohli zúčastnit musíte v první řadě vědět, že se něco podobného koná. Pokud nemáte přímé vazby na organizátory, je třeba sledovat tyto akce i více roků dopředu, abyste byli ve střehu, jakmile se blíží čas výběru a hledali na správných místech. Organizátoři obesílají kluby, ale tam šéfové mládeže nebo sekretáři klubů často informaci nepošlou dál rodičům, protože jim a trenérům absence nejlepších hráčů na tak dlouhou dobu v soutěžním období komplikuje život a hmatatelně nic pozitivního nepřináší.  

ZÁKAZY KLUBŮ: Jakmile se kempu zúčastníte, stojíte před dalším problémem. Jak to zařídit, aby Vám klub uvolnil syna na turnaj. Některé kluby přímo vyhlásily zákaz účasti svých hráčů na těchto kempech ( SLAVIA PRAHA……), někde jsou ochotní hráče pustit a přeložit několik ligových utkání, pokud uvolňují více hráčů. V případě pouze jednoho hráče je to pro kluby mrzuté a snaží se rodiče přitlačit k tomu, aby od akce ustoupili.

STRACH Z KONFRONTACE : Část rodičů by měla možnost, chuť i peníze jet třeba do Kanady, ale při představě, že syn nebude vybrán převládnou obavy a raději se výběru nezúčastní. Nechtěli by vidět své dítě zklamané, když při oznámení nominace nezazní jejich jméno a vysněná cesta se rázem rozplyne. A co teprve v klubu, při odjezdech na kempy jim někteří trochu záviděli a při neúspěchu mohou počítat s posměšky skrytými nebo i veřejnými.
  Na druhé straně právě tato zkušenost může být do budoucna velice cenná. Hráč si rázem uvědomí, že sice hraje „první housle“ ve svém týmu, ale jakmile se octne na ledě s výbornými hráči, je nervózní, chce se ukázat, ale nedaří se, ostatní nedávají puky, to se najednou „sesype“ nejedna malá hvězda. Tato situace představuje velké poučení do budoucna a hráč s předstihem okusí, že tak nějak podobně se v budoucnu „bude lámat chleba“ . Pouze s malým šrámem na duši zjistí, že je přeci jen třeba ještě trochu více pracovat. 

FINANCE : Existují zahraniční turnaje, jako je například Treťjakův turnaj v Moskvě koncem listopadu (účastní se Sparta s ročníkem 1996 a HIGHLANDS s ročníkem 1995), kdy organizátor hradí letenky a dopravu v Moskvě a týmy mají ještě sponzory na další výdaje. V těchto případech hráči hradí pouze část nákladů a celkem vzato se jedná o velmi výhodnou zkušenost. Většina výběrových kempů ale funguje na principu účasti na významném nebo i méně významném turnaji v zahraničí, s tím, že organizátor z akce profituje. Míra zisku je odvislá na povaze každého organizátora. Poznáte to často podle toho, že šéfové akce si ani moc nelámou hlavu s kvalitou hráčů a je pro ně hlavní naplnění počtu platících účastníků. 
  Pokud je hráč vybrán a má cestovat do daleké země, stojíte před otázkou, zda máte odvahu poslat ho samotného do neznáma nebo se rozhodnete dělat mu doprovod. To první je levnější a pohodlnější, ale nemáte představu v jakém se dítě nachází stavu, nemůžete mu pomoci při jakýchkoliv komplikacích, nemáte obrázek o úrovni akce a hře svého syna a tedy ani o tom, zda se jednalo o dobrou zkušenost nebo ne. A při další podobné akci opět nemáte dostatek informací k posouzení. 
  Pokud se rozhodnete hráče doprovázet, představuje to kromě čerpání dovolené také další desítky tisíc korun, nebo vlastně dolarů. Ale i když jste s ním a syn je ubytován většinou po dvou v kanadské nebo americké rodině, nemáte mnohdy ponětí, kde vlastně bydlí a je jen vaší starostí, jak se dostanete na trénink nebo zápas. Bez jazykové vybavenosti je to složité. Nespornou výhodou je ale vlastní zážitek, možnost posouzení akce a kvalitnější rozhodování v budoucnu . Asi nejdůležitější pro rozhodnutí tedy bude věk hráče, stupeň jeho samostatnosti, schopnost domluvit se a také okolnost, zda pojede do rodiny s kamarádem nebo pro něj bude všechno a všichni cizí.

TURNAJ : Na velké turnaje s nejvyšší kvalitou týmů, sem patří turnaj PEE-WEE úrovně „AAA“ v Québecu v Kanadě, berou organizátoři větší počet hráčů. Je dobré se před definitivním rozhodnutím šéftrenéra zeptat, jak vidí pozici vašeho syna v týmu na turnaji. Jiné šance má na plné vytížení v turnaji první a druhá lajna a jiné hráč spíše na postu náhradníka. Ten riskuje, že jede pouze na výlet a do hry moc nezasáhne. Přestože se pozice hráčů mohou podle výkonu na turnaji vyměnit, je dobré tuto informaci mít předem a ušetřit si rozčarování. Stalo se, že výborný hráč, lídr svého týmu, odletěl z Kanady s bilancí pouhých 7 odehraných minut z celého turnaje a po návratu byl z podobných akcí nadobro „vyléčen.“ Velkou roli hraje i ta spousta nových okolností , se kterými se hráč musí po příletu vypořádat. Především se jedna o 

AKLIMATIZACI : Tím není myšlená aklimatizace na jinou nadmořskou výšku ale aklimatizace časová. Rychlý přesun přes časová pásma se na organismu projeví, jedná-li se minimálně o přesun delší než 90 minut směrem západním a 60 minut směrem východním. Při cestě do Kanady se jedná o časový přesun minimálně přes šest časových pásem a to už je velký zásah do mladého organismu. Reakce na tento přesun je individuální a je závislá na věku, směru (východ nebo západ), ročním období (v létě je aklim. rychlejší), rychlosti přesunu, předchozí zkušenosti a typu jedince (večerní typ jedince se vypořádává snadněji než ranní typ). Všeobecně platnou zásadou je , že na jednu hodinu časového posunu potřebuje hráč 1 až 1,5 dne aklimatizačního pobytu.
  Hlavním úkolem po příletu je pokus dosáhnout co nejdříve alespoň 6 hodin nepřerušovaného spánku. Zjednodušeně řečeno, můžeme si být jistí, že pokud hráči přiletí do Kanady a vstoupí do turnaje hned druhý nebo třetí den, nemyslí zřejmě organizátoři na úspěch v turnaji jako na hlavní kriterium. Tuto důležitou okolnost můžeme naštěstí zjistit už z programu zájezdu, který bývá znám už dlouho před odletem. Hráči se dále musí vypořádat s jiným posuzováním od rozhodčích, s jiným prostředím a zvyky v rodinách, s jazykovou bariérou, s jiným jídlem a s odloučením. Je toho tolik, že nemůžeme být zklamaní, pokud syn na první takové akci nepodá očekávaný výkon. Při další podobné cestě se už aklimatizuje daleko snadněji a dosáhne o poznání lepšího výkonu.

PO NÁVRATU čeká hráče ještě delší aklimatizace, protože se jedná o posun směrem na východ. Počítejte s dočasně zhoršeným výkonem ve sportu, dlouhodobou malátností a únavou, mohou být problémy i ve škole, protože hráč sotva stíhá normální výuku a dohánění látky za čtrnáct dnů je v prvním týdnu často nad jeho síly. V této době může dojít také ke konfliktů s trenérem v klubu, protože hráč dlouho chyběl a jeho současná výkonnost může být někdy o poznání horší než tomu bylo před odletem. Doprovázející rodič řeší v podstatě obdobné problémy, pouze převedené do jeho životní situace. Individuálně cítí změnu někteří jedinci ještě po třech týdnech.

Posouzení přínosu podobné akce se určitě bude lišit případ od případu. Jedná se jistě o mimořádný zážitek a velkou životní zkušenost, otevření očí mladému muži, každý hokejista by měl alespoň jednou v životě navštívit „HOCKEYLAND“. Ovšem jestli je tato zkušenost adekvátní vynaloženým prostředkům a ostatním doprovodným efektům, to už je na posouzení každého z Vás.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, odpověď odpovědět
Akce v Humpolci je organizována pod hlavičkou Ústeckého svazu, organizuje ji pan Číhař. Pokud je mi dnes známo, tak by se z Komety GR měli zúčastnit asi tři až čtyři hráči. Výkonnost na účast má určitě víc hráčů, ale někteří už dnes ví, že by na Kanadu nesehnali peníze, někteří slyšeli hodně kritiky na předchozí akce a už nemají zájem se o účast ucházet. Za svoji osobu podávám informace o těchto akcích, aby se mohly lépe dostat k těm rodičům a hráčům, kteří tyto informace hledají. Současně ale všechny chci poprosit, aby si na tyto kempy a zahraniční turnaje udělali svůj vlastní názor. Určitě by hodně pomohla výměna zkušeností třeba z podobných akcí od rodičů a hráčů, které proběhly v minulosti.
, - odpovědět
Musí dodat,že syn je v nominaci.
, - odpovědět
Děkuji za odpověd,
Protože hrajeme stejnou skupinu v soutěži tak vím,že Kometa si razí svoji vlastní cestu v mládeži( úspěšně ve všech kategoriích ),ale Vy osobně jste ze synem taky musel vyzkoušet několik týmů, je to tak? Předpokládám,že když máte zápas v pondělí se Spartou v Humpolci, tak je v nominaci více kluků z Komety a vidím,že klub má zájem o kladnou reprezentaci klubu.
Chtěl bych se zeptat jestli tyto akce jsou soukromého ražení nebo pod hlavičkou hokejového svazu?
, - odpovědět
Dobrý večer p.Zacha,jak se staví u Vas na Kometě, k Vám a synovi na různé nominace,kladou nějaké překážky,jak získáváte informace o nominaci.Děkuji
odpověděl(a)
Co se týká získávání informací, tady se určitě není možné spoléhat na klub. Informace tam většinou různě "uvízne" a k adresátovi se nedostane jednak z důvodu toho, aby trenérům nechyběli opory týmu, jednak proto, aby nedocházelo k hádkám a třenicím mezi hráči a hlavně rodiči o tom, jakto že tento hráč byl vybrán a náš syn ne. Trenéři tím nemohou nic dobrého získat. Já se synem mám situaci možná výhodnější, protože při přestupu do Komety GR jsem si předem dojednal, že budu chtít tyto akce navštěvovat, aby s tím trenéři byli dopředu obeznámeni. Také vím, že jeden trenér oznámil rodičům, že v případě odjezdu jejich syna do Kanady už se ani nemusí vracet.
Co se týká informací o různých kempech, tak pokud máte přímé vazby na organizátory nebo některé rodiče, kteří informace mají, potom jste většinou informováni. V opačných případech je to obtížnější. Ty informace jsou hodně důležité také z toho důvodu, abyste dobře věděli, zda se jedná o vynikající akci po sportovní stránce nebo spíše o poznávací výlet.
Vezmněme si třeba Kanadu. V kategorii ATOM tj. hráči narození 1.10.1997 a mladší, chce pan Číhař postavit dva týmy. S dalšími chce do Kanady jet ve stejném termínu pan Kolman z Bíliny, na tyto turnaje se pravděpodobně dostane v takovém počtu týmů po 20 hráčích každý, kdo je ochoten zaplatit. Jedná se o akce, kdy běží několik turnajů současně, které mají 12 účastníků. Při solidní sestavě je možné tyto turnaje vyhrát. Naproti tomu 1. tým v kategorii PEE-WEE hrající v Québecu v Coliseé Aréně jede na turnaj, který v Kanědě nazývají neofic. mistrovství světa 7. tříd klubových týmů. Tady se jedna o dva turnaje po 32 týmech, kdy vítězové jdou na sebe o titul absolutního vítěze. V turnaji je okolo patnácti výběrových týmů nesoucích názvy týmů NHL a výběrové týmy z Evropy. Vyhrát tento turnaj už lze považovat za velký úspěch a tady jde v prvé řadě o sportovní stránku.
odpověděl(a)
Ano jde o sportovní stránku, ale nezapomeňte že si ji zaplatíte!! kdo maže ten jede

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

alkra_camp_09_01.jpg

Reklama