Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Vyjádření k některým událostem na tomto webu z poslední doby

6.8.2017, 18.00 hodin

Chtěl bych se nejprve omluvit čtenářům těchto stránek, že jsem se jim v posledních hlavně dvou týdnech nevěnoval. Trávil jsem s manželkou dovolenou v zahraničí a nechtěl jsem si nechat tuto vzácnou část roku kazit tím, že bych se nechal vtáhnout do velice negativního a obtížně pochopitelného světa některých diskutujících.

Ale to už je pryč a je třeba pokračovat, zaujmout jasné postoje. Několik lidí mi volalo, co si o tom mají myslet a zda může být na některých těch příspěvcích něco pravdy. Nechtěl jsem ani reagovat, ale mohlo by to být vyloženo částí čtenářů jako slabost vůči některým těmto názorům, nebo snad, nedej Bože, že by na nich snad mohlo být něco pravdy. Tak tedy:

Rodiče točící se kolem sportujících dětí jsou různorodí tak jako kvítí na louce. V ochozech sportovišť se setkáte s velice zajímavými originály osobností. Od těch skvělých a pozitivních, kteří jsou pro ostatní obohacením, motorem, a z nichž mohou čerpat inspiraci také ostatní rodiče a hlavně děti, po druhou extrémní část rodičovské populace, kterou lze důvodně považovat téměř nebo naprosto se vším všudy za psychopaty. Jejich diagnóza je pro psychiatry celkem snadno definovatelná, jejich jednání je někdy obtížné vůbec pochopit, natož vysvětlit. Ale jsou tady, vyskytují se a proto se jimi musíme zabývat. V rámci teorie vyučované na Univerzitě rodičovství Kamevéda se jedná o jednu z důležitých studijních oblastí, která má za úkol seznámit dnešní mladé a nepřipravené rodiče na budoucí střety s touto nepříjemnou a nebezpečnou skupinou lidí.

To dává tomuto článku smysl. Nechci už po těch letech vůbec ztrácet čas s lidmi, kteří jsou na této části barikády. Ale jejich příběhy mohou posloužit jako pomyslná očkovací látka, jako vakcína s oslabenými viry a bakteriemi nenávisti, závisti a sobectví, pro ostatní mladé rodiče, kteří by už měli být na tyto střety s naší sportovní realitou mnohem lépe připravení, než jsme kdysi byli my.

Když to zjednoduším, tak bych chtěl vyzvednout ty rodiče, kteří se zajímají o metody výchovy, tvrdě s dětmi pracují, férově je podporují a když je třeba, přiloží ruku k dílu i pro společnou věc. Sem bych po těch letech určitě zařadil například pana Chmela, slušného člověka, kterého si vážím a který už nám všem, i mě osobně, za ta léta přinesl nebo upozornil na spoustu velice zajímavých informací, událostí a odkazů. Mám velký zájem na tom, aby takoví lidé na tyto stránky nadále chodili a byli přínosem pro ostatní. S těmi se rád budu setkávat, věcně diskutovat, polemizovat - ale vždy s cílem dobírat se podstaty věci a posouvat se smysluplně dál. Současně všem takovým z vás za jejich práci a postoje děkuji.

Na druhé straně nemám nadále vůbec zájem o těch několik málo jedinců, kteří lžou, pomlouvají, vymýšlejí si, uráží moji osobu i ostatní diskutující a celkově toto už osmileté fórum degradují. Kromě pohoršení a negace nepřinášejí nic věcného do diskuse, nejsou obohacením, ale pouze přítěží. Rozhodl jsem se dát pokyn správci stránek, aby například "tatovi", jak bylo uvedeno panem Chmelem - alias panu Simandlovi, zabránil nadále přístupu na tento web.

Mě to vícekrát tímto směrem ukazovalo, ale současně mi to vůbec nedávalo smysl. S panem Simandlem, jsme se dobře znali, ve své době jsme denně stáli vedle sebe u ledu na tribuně v Liberci, debatovali o všem kolem hokeje. Myslím, že jsem mu i párkrát poradil. Jednou jsme se třeba bavili o vložkách do bruslí a druhý den mi hlásil : "Mladej je už má dneska na nohách."

Nikdy nedal ani náznakem najevo nějakou averzi na moji osobu, nic z toho, co se tady tak dlouho odvíjelo. Je to asi logické, protože v přímé konfrontaci by vše z toho shořelo jako papír od benzínu, zatímco zdánlivá anonymita komunikace na internetu umožňuje hrát nejrůznější hry. Jeho kluk ve své době patřil ml. Simand ke skupině těch lepších hráčů libereckého dorostu a já z toho měl radost, protože jsem vždy a všude toužil po stavu, aby v tomto případě v Liberci byl tým schopný konkurovat například Kometě, tehdy "lídrované" Adamam Zbořilem a dalšími v té době špičkovými a rozdílovými hráči, kterých v Liberci v kategorii 1995 a 1996, při vší úctě, zase až tolik nebylo. Jenže pak se zranil, potom ještě jednou a sezónu už dohrával dost nevýrazně. Když jsem ho viděl jeho poslední léto nastoupit v srpnu po letní pauze na led, už jsem ho vůbec nepoznával. Zdálo se mi, že se výkonnostně strašně propadl.

A pak mi jednou pan Simandl povídá, že si vše vyhodnotili a že se syn rozhodl pověsit hokej na hřebík a upřednostnit studium. Myslím, že dělal nějakou průmyslovku a s tréninky to moc nešlo dohromady. Už je to minimálně pět let, od té doby jsem ho neviděl. Docela mě to tehdy zaskočilo, zdálo se mi, že vyklízí pozice zbytečně brzy, že nějaký talent tam byl, ale fyzicky možná nebyl dost dobře stavěný na to, co hráče čeká už v české extraligové juniorce. Pak jsem si říkal, že ten pokles výkonu na ledě a chybějící jiskra, že to mohlo mít třeba příčinu ve ztrátě motivace spolu s vnitřním rozhodnutím skončit s hokejem. Dál jsem se tím ale nezabýval. O to víc mě překvapuje, že na vině toho všeho mám po pár letech být hlavně já!?!?!?

Vůbec netuším, jak bych mohl mladého Simandla odrovnat, zničit mu kariéru, nebo mu nějak uškodit. Neměl jsem pro to ani motiv, ani důvod, ani pozici - a kromě toho jsem nikdy neupřednostňoval syna nějakým zákulisním odstřelováním konkurentů. Mým krédem bylo vždy jediné, aby Pavel byl v ambiciózním týmu, pokud možno nejlepším týmu v republice, a aby v této konkurenci získal sportovní cestou nějakou důležitou pozici, ve které by se mohl dobře sportovně i lidsky rozvíjet. Pokud to nešlo, sbalili jsme kufry a šli jinam. Už tato část životopisu svědčí o tom, že nikdo jako "tata" nemá a nemůže mít ve svých pomluvách pravdu. Odešli jsme celkem ze čtyř klubů. Kdybych uplácel trenéry, mohl bych zřejmě synovi vytvořit neotřesitelnou pozici v každém z těch klubů, kde jsme působili, opatřit maximální čas na ledě a nebylo by přece třeba nikdy nikam jinam odcházet. Berte na pomoc logiku a řekněti si sami, zda to dává smysl, nebo ne.

Takto jsem si sedl ke stolu s trenérem Konečným v Brně, S Dr. Čapkem v Třebíči, a po těchto rozpravách se rozhodl odejít,... takto jsme odešli z Třebíče i z Velkého Meziříčí, a konečně i po anabázi s Pavlem Hynkem z Liberce. Děni v klubech tady v Česku jsem ovlivňoval zásadně tím, na co má každý člověk nezadatelné právo, i když se mu ho tabulky a přestupní řád či různé smlouvy snaží brát - svobodným pohybem, který jsem si ale často musel zaplatit "tabulkou".

Všechny ty kluby na tom, že jsme v nich se synem strávili nějaký čas, prakticky vždy vydělaly. Naposledy Liberec. Tím, že mladý Simandl skončil s hokejem a šel studovat, nedostal klub za investici do tohoto hráče zpět jedinou korunu. Za mého syna nejprve obdržel statisíce, později po podpisu smlouvy s klubem NHL miliony.

"Tata" nikdy nepostupoval podobně jako řada jiných rodičů. Neposlal syna do Švédska, Rakouska, Švýcarska, USA či Kanady, aby se ukázalo, zda má či nemá dostatek vůle a talentu, pokud tady v Česku údajně neměl prostor. To je vždycky moc těžké rozhodnutí a veliká zkouška pro dítě i rodiče. Mnohem snadnější je vymyslet si pomocnou příčinu svého nezdaru, pomlouvat a hodit odpovědnost za nezdar na někoho jiného.

"Tato", velice jste mě zklamal. Já také kritizuji dění v českém hokeji, ale nejprve se vždy snažím věci detailně poznat a hlavně - jednat přímo. I s lidmi z vedení českého hokeje jsem se nejprve několikrát setkal a vyložil jim, co mi vadí a co se v mládežnických reprezentacích děje, aby si tam udělali pořádek. Nejednal jsem s nimi o výhodách pro syna, ale o špatném systému. Kdybych to dělal, plácali bychom se dnes po zádech, usmívali se na sebe a Pavel by sbíral jedno české ocenění za druhým. Takto je na listině nepohodlných osob a dveře má zavřené, ale výměnou za tuto daň se mohu každému podívat do očí s vědomím, že jsem ze svých zásad nikdy neustoupil.

Vždy jsem byl jednoznačným příznivcem přímého jednání, aby si chlapi nejprve sedli ke stolu a do očí si  vyříkali, co proti sobě mají - i kdyby to měly být jen nějaké chyméry nebo pochyby. Tohle, co jste tady prováděl takovou dobu, bylo naprosto nesmyslné, hloupé, zbabělé i zákeřné. Z mé strany není proti tomu obrana. Každý si může cokoliv vymyslet a tvrdit to anonymně  na internetu. Vždyť tyto věci se přece kolem nás dějí dnes a denně, že. Mnozí tomu i rádi uvěří. Jen vůbec nechápu vaši motivaci k takovému postupu, tolik let po tom, kdy váš syn skončil s hokejem. Tohle mi hlava nebere.

Je mi vás líto v tom, že jste se zřejmě vůbec z onoho sportovního neúspěchu nepoučil. Vždyť skončením s hokejem život nekončí. Víte kolik mladých otců mi dnes píše, že hráli hokej, ale že to zvorali, v určitém věku na to kašlali a pak už to nešlo spravit, takže se rozhodli vést svoje syny lépe a postupovat i s informacemi v mých knihách úplně jinak. Pochopili, že si úspěch nezasloužili a že je třeba to vzít do ruky jinak. Tak, aby je to jednou dovedlo tam, kam oni se nedostali. Oni se poučili a dnes mají o to větší šanci. To o vás říct nejde.

Ani život vašeho syna přece s hokejem neskončil, za nějaký čas třeba založí rodinu a vám se s vnukem mohlo podařit to, co na první pokus nevyšlo. Ale určitě to nepůjde v případě, kdy příčinu neúspěchu vidíte ve mně. To je nejen naprostý nesmysl, což vy sám musíte dobře vědět, ale nedá se s tím dál nijak pracovat. Je to prostě celé blbost, kterou nechápu.

Dnes to prosím všichni berte pouze jako vstupní část, v rámci webu Kamevéda toto téma v nejbližší době mnohem podrobněji zpracuji v článcích tak, aby mladí rodiče dokázali toto dění lépe pochopit a aby jim mohly být uvedené informace a závěry vodítkem pro jejich vlastní výchovnou práci. Studijního materiálu se mi za ty roky, bohužel, podařilo nashromáždit poměrně dost.

Pavel Zacha

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Forma by neměla být odpovědět
anonymní!

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

IMG_3782.JPG

Reklama