Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

SVĚTOVÝ POHÁR - CO Z NĚJ VYTĚŽIT PRO BUDOUCNOST?

Evropa - Česko  3:2 PP

Pro mě osobně to není žádné zklamání, je to naplnění reality v tom, že jsme mohli jen překvapit. Musím uznat skvělé výkony obou brankářů. Je třeba si uvědomit, že jen štěstí, štěstí v tom, že máme dva mladé skvělé golmany umožnila prozatím vcelku solidní vystoupení bez ostudy na SP. Představme si, že by proti Kanadě neměl Neuwirth svůj den. V ten moment bychom možná desítce neunikli.

K hodnocení hráčů bych se nechtěl vyjadřovat. Je jim třeba poděkovat za ochotu reprezentovat, přestože dopředu tušili, že po návratu náměstí asi nezaplní. Že paravděpodobnost ostudy je vyšší než návrat s plackou na krku. Pokud by se něco takového stalo, bylo by to obrovské překvapení i popření reálného rozložení sil v současném hokeji.

Poslouchal jsem hodnocení komentátorů, s mnohým se dá souhlasit, ale podle mého názoru to hlavní nezaznělo. Protože to první, co musí každého uhodit do očí při sledování hry českého týmu a týmu Evropy, mělo jinou příčinu.

Ten největší rozdíl jsem spatřoval v organizaci hry, pozičním rozvrstvení hráčů a agresivitě napadání po ztrátě kotouče. To je hlavní rozdíl mezi hrou českých týmů bez rozdílu věkové kategorie na mezinárodní scéně, a jejími soupeři. Protože ta celková převaha soupeřů v počtu střel na naši branku se rodí sprintem směrem k hráči s pukem a snahou jej dostihnout, destabilizovat ho a zablokovat mu hokejku v momentě pokusu zbavit se puku. Ostatní hráči současně zavřou mantinely a pokryjí nejbližší spoluhráče. A tuto aktivitu je třeba s obrovskou intenzitou produkovat od první do poslední vteřiny. To je cesta k zisku puku, k šancím a herní převaze, která vždy nemusí skončit vítězstvím, ale převážně tak končí.To je herní styl, který bolí, který je třeba dostávat pod kůži odmala. To je moderní hokej. Moderní hokej je extrémně rychlý. Jak vám zní ty neutuchající kecy o české vyčůranosti a chytrosti? Na tu byl čas v osmdesátých letech, dnes se hraje jinak.

Naši hráči tak dnes nejsou vychovávání, hrají pohodový hokej bez nasazení, případně s chvilkovým nasazením. Ti, kteří projevili kvalitu a odolnost k úspěšnému angažmá v NHL, zaslouží velký obdiv. Mají to s tímto hendikepem způsobeným chybnou výchovou mnohem těžší než hokejisté vyrůstající u nás v osmdesátých letech, kdy jsme metodicky a organizačně měli dokonce převahu.

Rozplizlé soutěže, kde se nehrají kvalitní zápasy, způsobují tento stav. Lidé mající na starost rozvoj hokeje nedokážou - nechtějí tuto situaci zvrátit. Je to nepohodlné!

Do té doby nelze čekat zlepšení. Reorganizace mládežnických soutěží počínaje extraligovou juniorkou, změna v péči o kvalitní talentované hráče, jiné pojetí hokejových akademií, zrušení tabulek a omezení všeho druhu. To jsou cesty, jak z toho ven.

Také hokejové celebrity musí vylézt z ulity, kdy všichni drží basu se všemi a stejně tak se všichni ženou do záhuby. Je třeba otevřeně věci pojmenovat, nebát se adresné a věcné kritiky. Doba se mění. Ještě před časem se hokejoví mocní snažili kritiku umlčet za každou cenu, dnes volí umírněnější přístup a kritiku odstraňují přidělením funkcí, čímž se vlastně rebelanta elegantně zbaví a ještě k tomu řeknou - když kritizuje, tak ať ukáže, co umí.

Hodně se mi líbil článek Martina Erata od Roberta Sáry v deníku Sport ze dne 10.9.2016, který byl trefně nazván:

Kritický Erat: Děti jsou, dobří trenéři ne

otázka: Proč neprodukujeme dobré hráče?

"Největší problém je, jak se trénuje a jaké máme trenéry. Viděl jsem třeba mladé kluky v Třebíči a myslím si, že je dnes hokej někde úplně jinde, než se trénuje. Viděl jsem zastaralé systémy a cvičení, co se dělalo před dvaceti lety. Ale to je dnes už dávno pryč. Našim trenérům chybí, aby jezdili do světa, aby se obohacovali a viděli, jak to dělají ostatní.  My loni přijeli se Sobotkou a Kempným do Finska a šli jsme se podívat, jak osmileté děti trénují. Stáli jsme tam s otevřenou pusou a říkali si, jak jde hokej dopředu. Co musí mladí kluci dělat. Pak přijedu do Třebíče kde kluci ve třetí a čtvrté lajně neumí bruslit. Je to po malých krůčcích - ano, hokej je sranda, ale je to taky hra, pro kterou je třeba něco obětovat. A rodičům a trenérům chybí znalosti, jak to ty děti naučit....

Když jsem slyšel, že v juniorské extralize je 18 týmů, a v dorostenecké dokonce 24, tak se směju. To se přece nemusí nikdo snažit, aby se do ní dostal. Zpět k Třebíči - tam je hodně kluků, v každé třídě dvacet. Už jsou tu profesionální trenéři od svazu, ale ti kluci musí vědět, co s dětmi dělat. Musí být nějaký koncept, kterým se to povede. Byl jsem v Nashvillu, kde hokej není na žádné úrovni. Ale jsou tam kluci, kterým je osm let, a mají kondiční trenéry, trenéry na techniku, pořád chtějí být na ledě. My máme led sedm měsíců v roce a v Americe dvanáct. A jsou na něm denně.

Jste osobnost, která to může změnit.

Můžete člověku něco říct, ale když to bude chtít dělat pořád po svým,  hokej se dopředu nedostane. V Třebíči pořád nadávají, že nejsou ledy. Pak se podívám, že je o víkendu prázdno. Tak se ptám: Proč? A slyším: Vždyť my jsme taky začínali až v září. Odpovídám: Hokej je ale o 20 let vpředu. Musíte jít s dobou, jinak nikoho nevychováte. Problém je v lidech. Ne v tom, že by něco nebylo. Podmínky tu jsou dobré, akorát lidi nevědí, co dělat. Proč mají děti chodit na led, proč mají mít tělocvičnu, aby se naučily kotouly. Což v Americe nebo Skandinávii funguje...Nechci nikoho soudit, ale musí se to změnit od vedení. To musí ukázat směr, kterým jít. Takže mám strach, aby tady dál vyrůstali hokejisté, aby děti měly vzory. Aby měly motivaci hrát hokej.

...Na rovinu, kdybych věděl, jaká bude moje kariéra, neodešel bych do zámoří v osmnácti, ale už v patnácti. Podmínky a trenéři, to je někde jinde. Juniorka s osmnácti týmy? Jste talentovaní, jezdíte na zájezdy, kde dáváte dvanáct branek. K čemu to je? Hráč, který potřebuje hrát 100 kvalitních zápasů za sezónu jich odehraje deset, kde o něco jde. A jít do dospělých, kde dostane deset minut za zápas, to je k ničemu. Ať je v juniorce osm týmů. A ne, aby to bylo politické rozhodnutí, že tihle potřebují kvůli akademii taky hrát extraligu!

Ať se kolem hokeje motají lidi, kteří tam mají být!

.............................................................................

Já k tomu ani nemusím moc dodávat.

Ano, jednoznačný souhlas. Ať se kolem hokeje motají lidi, kteří tam mají být.

Ne ti kteří nechtějí prospět ani tak hokeji, ale hlavně sobě!

Když to tady tvrdím už roky, sklízím jen nenávist a nevraživost. Ale bez radikálních změn to nepůjde. Vždycky když něco nevyjde, se ti viníci na chvíli přikrčí v koutku, ale jsou tam dál. Budou dál sát mízu a ukrajovat s tučného koláče, ale nic smysluplného ani životaschopného nikdy nevytvoří. Začínají se objevovat mladí nadšení trenéři ochotní se učit, ale obtížně získávají prostor.

Souhlasím s tím, že v trenérech je největší problém.

 

MUDr. Petr Juda, který má na svazu na starost rozvoj trenérů a mladých hráčů, vidí největší problém českého volejbalu v trenérech a otevřeně jim říká, aby ti, kteří to nechtějí dělat moderně, raději vypadli pryč a uvolnili místo mladým a ochotným se učit.

Šéftrenér českého Ragby Martin Kafka, který hrával za Valencii nebo francouzské Casters, jednou pozval nejlepší francouzské trenéry na školení do Čech. A ten, který měl nejvíc dávat pozor, trenér nároďáku, tu přednášku prospal!!!

Ten problém není jen v hokeji, ale prakticky ve všech kolektivních sportech.

Teď se budou navyšovat peníze do sportu, ale mám obavu, že se tím samo o sobě moc nezmění. Někde už dychtivě čekají, jak si za tu mizernou práci nechají jen víc zaplatit. Český hokej potřebuje nový impulz, ale je otázkou, zda ti, kteří ho dovedli, kde je, toho jsou schopni.

Příznivé změny loni proběhly v Liberci, letos se cosi nadějného rodí ve Vítkovicích. Mladí by měli dostat šanci, ti kteří vymýšleli tabulky, by postupně měli uvolnit svá místa. Do vedení klubů musí přijít lidé, kteří někdy zdánlivě uškodí i svým okamžitým osobním nebo klubovým zájmům, aby český hokej dostal výměnou smysluplný směr a naději.

Pokud by k tomu přispěl nějak tento Světový pohár a naši kluci ještě třeba dokázali porazit Američany, aby prokázali oprávnění být pod svou vlajkou i nadále mezi hokejovou smetánkou, byl by to v souhrnu skvělý výsledek.  

........................................................................................

 

 

 

Kanada - Česko 6:0

To se dalo čekat. Spoléhat se, že Neuvirth chytí úplně všechno v každém zápase, na tom nelze postavit taktiku na turnaj.

Ale prvním zápasem turnaj nekončí. Příští proti Evropanům může vypadat úplně jinak.

..............................

 

Už v prvních hodinách zítřka to vypukne. Pro hráče to musí být skvělý zážitek, protože neuvěřitelně detailní plánování a režim NHL nedovolí cokoli podcenit nebo nedotáhnout.

Pokud mám ale z něčeho opravdu dobrý pocit, potom to je průlom do způsobu vedení týmu, jeho složení, rozdělení rolí, pozorování týmů soupeře i jednotlivých hráčů, detailní rozbor silných a slabých stránek hráčů soupeřů, kvalita přípravy týmu na nadcházející zápas.

V nároďáku se nenosí jakákoliv kritika. Když hráči nejsou z něčím spokojeni, prostě o tom nemluví, vyhnou se otázce reportéra nebo ji zahrají do ztracena. Proto se z veřejných zdrojů o problémech touto cestou skoro nikdy nic nezvíme. Můžeme ale brát vážně alespoň pochvalná sdělení. Voráček prohlásil, že je to velká změna a s tak kvalitní přípravou srovnatelnou s NHL se doposud v nároďáku nikdy nesetkal. Znamená to zcela jednoznačně, že dříve se jednalo o spíše intuitivní vedení střídačky jednotlivými trenéry s úrovní přípravy týmu odpovídající české extralize, což ještě zvyšovalo nevýhodu ustupujícího českého hokeje a prvního týmu na světové scéně. A to je určitě velký a významný posun dopředu k modernímu hokeji, který ještě může na čas zpomalit dopady té situace, do které jsme se postupem let dostali.

Ať už český tým dopadne na SP jakkoliv, v přípravě určitě příjemně překvapil. Působil připraveným a konsolidovaným dojmem. Soupeře určitě neválcujeme, ale herní styl máme nastavený dobře. Odpovídá našim možnostem s tím, že vše musí jistit skvělí golmani. Ti zatím své protějšky jednoznačně převyšují. Zvlášť Míša Neuwirth se potkal s famózní formou a pokud mu vydrží i do zápasů ve skupině, může tím hodně zvednout naše šance.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Mladíci odpovědět
Ač sice u nás v Extralize mladí hráči prostor nedostávají, tak to vypadá, že někteří trenéři dostali rozum. Konkrétně myslím trenéry L. Zábranského a P. Draisaitla, tedy trenéry Komety a Dynama(Draisaitl již Dynamo netrénuje, takže bůh ví jak se bude situace vyvíjet). V Kometě totiž v první lajně hraje M. Nečas a v Dynamu v lajně druhé F. Zadina. Myslím, že něco podobného už se u nás dlouho nestalo a je dobré, že to někdo začíná obnovovat. Šanci by si totiž zasloužilo plno dalších hráčů, letošní Hlinka Memorial je toho důkazem. Ale kdo by si zasloužil druhou nebo třetí lajnu v A-týmu je Sparťan Ostap Safin. Toho Sparta topí ve druhé lize a juniorce a já se divím, proč ještě neodešel do zahraničí. Dalšími kdo by si dle mého názoru zasloužili prostor v A-týmu jsou obránci J. Galvas, D. Mikyska a D. Kvasnička. Všichni si už letos zahráli, ale jenom jako 7. obránci. Ještě nesmíme opomenout talentovaného útočníka M. Svobodu, jež hraje za Chomutov, ale momentálně je zraněný. Příležitost dostává ve Zlínu útočník F. Chytil, který hrál výborně na memoriálu a posunul se ze 4. lajny do 3. a v posledním zápase odehrál dokonce 14 minut. Na rozdíl od O. Safina další vysoký forward J. Kondelík svůj nedostatek prostoru nevydržel a odešel do USHL, pro něj jedině dobře. L. Zábranský ml. si nevedl vůbec špatně při pár minutách které odehrál v EL. Tady je vidět že mladíci jsou, jen s nimi dobře naložit.
odpověděl(a)
Nevíte, jaký měl časový průměr Zadina? Nějak to nemůžu dohledat.
Jinak když člověk vidí Finskou soupisku, tak se chce člověku až brečet, když si člověk uvědomí ten rozdíl v zacházení s talenty.
odpověděl(a)
Zadina má průměr přibližně 11 minut na zápas, když se nepočítá ten poslední kde kvůli zranění odstoupil v 1. třetině.
odpověděl(a)
V tom není náš problém.Ono jde o to,že u nás nejde vychovat top světového hráče.Zkrátka na to nemáme trenéry.Když už by se nějaký špičkový našel,tak v systému klubu,kde má každý ročník jiný trenér to absolutně nejde.A klub,kde by se jelo podle světových trendů tady není.
To už tady radši ani nepíšu o dalším velkém Českém nešvaru,protekci.Potom co předvedl Reichel u repre,na kterou už ani skauti nejezdili s tím,že je to soukromý projekt si asi všichni dovedou představit jak to vypadá v klubech,kde je to bez pozornosti.
S hokejem je amen,píšu to už několik let.Hokej je jen obrazem společnosti,kde morální zásady už dávno neplatí.
odpověděl(a)
realisto: nikdo to neslyší, protože to říkáš těm co to dělají ...
, Já už se musím jenom odpovědět
smát. Jak se pořád řeší dokola, kam český hokej směřuje. Tisk to řeší s těmi, co ten hokej na to dno dostávají a fanoučci hokeje si čtou úplně zcestné info.

Hokej přežívá na hráčích ze sociku, který ještě doplňují hráči ze soukromých projektů - ale těch je málo, protože to je extrémě nákladný.

Gólmany máme good, protože golman je z 90% individuální sport.

Až se tisk bude ptát rodičů talentovaných dětí co potřebují a co jim chybí, pak OK, ale zatím se tisk ptá těch, co nikdy žádný talent nevychovají.

Za každým top hráčem dnes stojí vždy rodič! Rodič blázen = např. Zacha, pak rodič hokejista = co má přístup na led a dítěti dělá soukromky a rodič trenér = který trénuje, aby jeho dítě mělo top podmínky.

Mě jen udivuje, proč tisk vůbec píše, že hokej upadá, když nechce psát proč? Vždyť Zacha má z 90% pravdu, jenže ta by se špatně četla ... protože by 90% rodičů pochopila, že jejicho hokej nemá šanci dál než do dorostu.

Hokej vychovává většinou děti, co ani nestudují a ani kvalitně netrénují.

Jinak Pavle Zacho, hrozná deprese když čtu Vaše názory na budoucnost hokeje. Prostě marně hledám něco dobrého. Ale věřím tomu, že je dobré v 15 odejít ..., protože vůbec nevidím světlo na konci tunelu.

Defakto všude na stadionech jen slyším jak je to špatné a co seděje. Prostě nemít svůj svět, tak to nemá cenu dělat.
, trenéři odpovědět
To, že nám ujel v kolektivních sportech vlak není pouze problémem trenérů, ale zejména je to ´problém´ současné doby. Výchova, hodnoty, celkový pohled českého človíčka na život – tady se to bude muset narovnat. A toto není otázka jedné generace. Proto nabývá na významu individuální tréninkový přístup, i když nedokonalý přesto v našich podmínkách velmi účinný.
, SP odpovědět
Tak jak se Vám všem líbil včerejší zápas? Já se obětoval a šel jsem se dívat do hospody :-)
Bohužel jsem odcházel zklamán. Zklamán výkonem skoro všech kromě ajsně nejlepšího hráče Mrázka a dále Hemského a Voráčka.
Zklamal mě Plekanec a bohužel v závěru Kempný.
Dále jsem vůbec nepochopil, proč na prodloužení nebyl vůbec Hemák. Výtečný bruslař, kterému by toto právě vyhovovalo. Ve třech by právě on se zde uplatnil. Myslím si, že toto nebylo dobré rozhodnutí Jandače. Na druhou stranu musím uznat, že tým Evropy je složen a sladěn výborně. A nemohu si odpustit i poznámku k rozhodčím. Sice to jsou rozhodčí NHL, ale řekl bych že jsou velice slabý článek. To co neodpískali (falu na Faksu) a naopak co odpískali nechápu. Hrají si na to že oni jsou nej, ale není to tak.
, Kanada super výkon odpovědět
Jedno kdo jak hraje, hlavně že to je hezký hokej. ČR hrála to na co má. Přípravní zápay o ničem nevypovídají, každý hraje tak aby se nezranil a ladí formu na hlavní akci. Každý fanoušek hokeje musí jásat, jak hezký hokej to je. A o to jde ne?

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

campVM07.jpg

Reklama