Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Změnit českou mentalitu? Lehce se to řekne!

Ta pozitivní změna pokračuje. Už několikrát jsem se tady pozastavoval nad tím, že ikony českého hokeje přestaly být servilní ke stavu a prostředí našeho mládežnického hokeje a vcelku otevřeně do něho třískají ze všech stran. To je velice důležitá změna, která musí stát na počátku těch změn příštích - nevyhnutelných. Protože s touto fundovanou opozicí vedení svazu i klubů nic nesvede, musí ji brát vážně, jako názor  těch, kteří něco dokázali, byli ve světě a tam se uplatnili. A díky tomu mohou srovnávat.

Ani tento posun, který představuje určitou předzvěst, nepřinese pokrok hned. Jistě nikomu neuniklo, že se téměř všichni, kdo v hokeji něco znamenají, shodují nad nesmyslností našich soutěží korunovaných extraligovou juniorkou o osmnácti týmech. Všem je jasné, že je to nesmírně škodlivý nesmysl, přesto frčí vesele dál. Manažeři našeho hokeje jsou proti logickým argumentům a kritice nesmírně odolní, někdy až imunní, nevadí jim, že si jich prostředí neváží.

Mnozí se vyjadřují o zapeklitém problému našeho sportu, kterým je naše specifická česká mentalita.

Článek Josefa Marhy se odvíjí pod nadpisem:

"S českou mentalitou venku pohoříte"

Podobně laděný včerejší rozhovor Tomáše Vrábela s Martinem Eratem byl "pro změnu" nazván:

"Chce to změnit českou mentalitu"

Tato naše mentalita škodí našim dětem dvojnásobně. Nejprve ji musí trpět po celou dobu svého vývoje v našem prostředí. Narážet na ni a trpět pod jejím vlivem.

Když chtějí něco dosáhnout, musí odejít včas ven, na tom se shodují snad všichni z těch, kteří našli odvahu se k této otázce veřejně vyjádřit a mají možnost srovnání.

A když potom ti nejtalentovanější mladíci odejdou ven, opět je dohání ona česká mentalita, protože ač se jí roky bránili a sváděli s ní velký boj, přesto se jim dostala pod kůži a oni stejně venku zjistí, že jsou jiní a že se musí hodně přizpůsobit, aby byli schopni obstát.

Změnit mentalitu, to je určitě důležitý úkol, ale možná to potrvá několik generací. To nepůjde tak snadno. Aby se něco podobného událo ze dne na den, k tomu je třeba jediné. Aby si bývalí hokejisté, případně jiní investoři odhodlaní změnit výchovu dětí od podstaty, postavili vlastní stadion, založili vlastní hokejovou akademii a v ní nastavili odlišná pravidla výchovného systému, než je u nás běžně praktikován. Kdyby někdo neplnil jejich zadání, bylo by možné se s ním okamžitě rozloučit a angažovat někoho jiného, kdo je ochoten aplikovat moderní zásady i metody výchovy sportujících dětí.

Líbí se mi názor Martina Erata, že nejvíc kritizují zámořské juniorské soutěže hlavně ti, kteří je v životě neviděli na vlastní oči. Často sedí ve funkcích GM na vlivných postech našich největších klubů, proto se nelze divit jejich názorům, nastoupenému trendu i faktu, že je naše juniorská soutěž nechává svou kvalitou úplně v klidu. Nechme je být, musíme se smířit s tím, že odtud žádný pokrok přijít nemůže. Až tito dinosauři pracovně dožijí a ztratí vliv, snad je nahradí mladí dravci, kteří nastaví jiná pravidla hry. Snad.

Současně bych chtěl varovat před plošně přijímaným názorem, že bývalí hráči mohou přinést spásu našemu hokeji. Někteří ano, jiní určitě ne.

Nelze klást rovnítko - hráč NHL - zachránce mládežnického hokeje.

Tyto významné osobnosti s sebou dozajista přinášejí auru úspěchu a zkušenosti, která je pro děti i jejich rodiče nejprve skoro až posvátná. Ale někteří z nich nemají motivaci angažovat se a něco změnit. Oproti NHL je svět našeho mládežnického hokeje mnohem méně emotivní a atraktivní prostředí.

Někteří jsou hnáni pouhou touhou vydělat peníze, prodávat svoje produkty a vlastně nic nikam smysluplně neposouvat. Jiní jsou vůči mladým talentům vyloženě nepřátelští, pokud se nejedná o jejich děti. Tak jako ostatní lidé i hráči NHL jsou osobnosti, lidé s dobrými i špatnými vlastnostmi. Někteří mohou být vynikajícími trenéry a manažery nových klubů, jiní k tomu nemají vlohy vůbec.

Český hokej prostě potřebuje lidi zapálené, okouzlené hokejem, s touhou utkat se s existujícími nesmysly, nenechat se odradit a vydat se cestou, která bude pro děti  atraktivní a současně je může přivést k úspěchu. Bývalí úspěšní hokejisté mají řadu výhod, disponují kapitálem, mají jméno, které je tím nejlepším doporučením v jejich začátcích v éře následující po jejich kariérách.

Ale hledejme i mladé absolventy tělovýchovných fakult,

někteří mají zkušenosti ze zajímavých zahraničních stáží, jsou vzdělaní a mají touhu dělat svoji praxi moderně a efektivně.

Možná, že spojením těchto dvou významných sil dohromady by mohl vzniknout opravdu funkční tým, který by pak skutečně dokázal změnit onu prokletou českou mentalitu, aniž by muselo uběhnout padesát let.

Najdou se takoví ?

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Jen tak.... odpovědět
http://sport.aktuality.sk/c/262786/liba-totalne-skritizoval-slovensky-hokej-pustil-sa-aj-do-gaborika/
, změna odpovědět
určitě to jde změnit. Krásným příkladem může být biatlon. Zapálení a fundovaní trenéři, skvělé vedení, skvělí sportovci, rozšiřující se mládežnická základna...
odpověděl(a)
Mojaci: Biatlon je individuální sport, kde si každý trénuje dle sebe a když pohoří tak se může zlobit jen sám na sebe! Vidina peněz ... s ???

Hokej: Kolektivní sport, kde je tak 1000 násobná konkurence, sorta lidí co je naučená že si vše koupí, ambiciózní rodiče, kde pro mnohé je vidina slávy a milionů dolarů na 1 místě.

Ůplně jiné prostředí, které nelze srovnávat. Lidi co mají rádi hory ..... a hokej! To je jak srovnávat New York a vesničku Malá Dolní .-).

Mojac, Biatlon má úplně jiné prostředí lidí .... než hokej. Proč myslíš, že ČR všude propadá v kolektivních sportech?

Kolik lidí přálo úspšch Zachovi? Většina se doma modlila, aby pohořel 5. Myslím, že dodnes má z toho jeho angažmá dost lidí špatné spaní.
odpověděl(a)
Jde o to, že hledíš v bedně na biatlon a vidíš spoustu opravdové sportovní zábavy. I biatlon má svoje kostlivce a ne všechno je košer, ale konkrétně hokej začíná ustupovat ve sledovanosti v TV biatlonu. Nevím ,nevím jak by dopadla sledovanost pokud by se křížilo MS v biatlonu s hokejem.

Hokej byl za komárů státem preferovaný sport. Dnes je doba jiná a hokej se dostává na úroveň ´malých´ sportů. Proto by si měl vzít příklad od těch úspěšných. Jeho členská základna se rychle tenčí, města nechtějí hokej podporovat, lidi nechtějí dávat děti na hokej. Naopak biatlon, basket, atletika, fotbal…těm roste základna raketově nahoru.
, Nemožné odpovědět
To změnit nejde ....

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

vyber_kanada_09.jpg

Reklama