Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Příspěvky uživatele


< návrat zpět

Strana:  1 2 3 4   další »

Gratulace rodiči a klobouk dolů před trnitou cestou, kterou jste si vybral a dorazil úspěšně až do cíle se vztyčenou hlavou .

Některé kluby se rozhodly zneužít koronavirus jako záminku k návratu starých pořádků. Sparta si to dokonce pověsila i na web. V rámci opatření nesmí jejich hráči už od dětí chodit na mimoklubové hokejové tréninky. Plzeň to samé. Děti nesmi chodit ani na volné bruslení. Už chybí jen aby jim zakázali školu.

Fando co je tedy podstata věci. Pan Quick to píše sice ostře, ale věcně. Naopak jediným argumentem protistrany tady jsou fráze o ambiciozních otcích, což do věci nepřináší žádná nová fakta.

Ten rozhovor pana Krále mi silně připomněl slavný proslov Milouše Jakeše z Červeného hrádku. I když pan Král nevypouštěl takové perly, které by ho zpopularizovaly jako Jakeše, podstata byla úplně stejná. Oba správně popsali vše, co je špatně a oba pochopili, že lidé v regionech neplní to, co po nich oni chtějí a vyžadují. Oběma ale nedošlo, že k plnění nemůžou masu donutit tlakem shora, ale naopak tím, že opustí cestu diktátu, seberou lidem v regionech (klubech) jejich totalitní nástroje (výchovné, tabulkovné) a vystaví je tak tlaku zdola a tlaku vzájemné konkurence ve svobodném prostředí. Místo toho oba brečí nad tím, že jsou na tak složité úkoly sami, jak ten kůl v plotě.

Právě jsem dostal geniální nápad, který spasí český hokej, zastaví jeho pád do propadliště dějin a vrátí ho na zpět na výsluní :). Ale teď vážně. Nejste tady někdo právník? Jde mi o stokrát omleté téma výchovného. Četl jsem o prohraném právním sporu rodičů s klubem. Tento spor byl veden proti klubu, který ale jedná podle stanov svazu a proto soud rozodl ve prospěch klubu. Četl jsem o stanovisku ombudsmanky ke stížnosti, která se vyjádřila, že je to sice nepříjemné, ale protože jde oficiálně o vyrovnání mezi kluby nemůže s tím nic dělat. Můj dotaz se týká selektivnosti uplatňování výchovného. V praxi ho některé kluby nepožadují po nikom, některé možná po všech, ale většina asi jen po někom. Mezi některými kluby jsou dohody o bezplatných přestupech, mezi jinými jsou války a embarga. Některé je uplatňují jen na ty nejlepší hráče, protože u těch mají větší šanci, že se rodiče plácnou přes kapsu, nechtěné pouští milostivě zdarma. Není právě tato selektivnost uplatňování výchovného za nezletilé děti právně neobhajitelná? Ať už podle českého, nebo evropského práva? Opravdu je právně v pořádku, aby jeden oddíl za jednoho hokejistu od jednoho oddílu výchovné chtěl a od jiného nikoli? Aby za jednoho hokejistu výchovné chtěl a za jiného nikoli? Co si o tom myslíte? Není právě toto cesta jak proti tomuhle zlu efektivně bojovat? Podle mě, pokud by byly kluby nuceny uplatňovat výchovné vůči všem bez rozdílu, stala by se tahle zbraň vůči dosud malé skupině lidí nástrojem širokým, všeobecným a reálně neudržitelným.

Nechcete sem o tom talentu neco napsat? V medailonku o Jakubu Vránovi na něj jejich mládežnický trenér vzpomíná jako na dva největší talenty které viděl. U obou byl přesvědčený že budou válet v NHL. Sledoval jste je v mládeži?

Už jsem to tu navrhoval pod jiným článkem. Jediná cesta, kde vidím jakousi šanci je přes toho, kdo mládežnický hokej platí. Platí zaprvé rodiče Ti se ale nespojí, je jich moc a zajímá je to jen tehdy, když se jich to reálně dotkne. Ovšem ministerstvo školství, případně obce, které dotují hokej mládeže miliony, by mělo zajímat, proč jsou děti, jejichž výchovu společně s rodiči komplet hradí, vázány v klubech výchovným. Ombudsmanka prý se nechala slyšet, že to není etické, ale ona může jen něco doporučit, ne si vynucovat. Ovšem ministerstvo školství páku v podobě peněz pro mládež má. Ministerstvo by přece po konzultaci s ombudsmankou a zástupci rodičů mohlo dát klubům a svazu jasnou podmínku. Pokud chcete dostávat od státu peníze na sport mládeže, musí mít děti a rodiče svobodu pohybu. Pokud by se pro toto našla podpora mezi politiky, na ministerstvu, ideálně načasováno s nějakou emotivní reportáží v televizi, aby se s tím mohl ministr pochlubit jako s velkým úspěchem, možná by se s tím dalo hnout.

Jedna konstruktivní poznámka mě přece jen napadla. Existuje Asociace školních sportovních klubů AŠSK. Ta organizuje meziškolní turnaje, soutěže, závody a organizuje pro školy různé sportnovní projekty. Možná by se tam dalo něco vyjednat, nějak začít.

basketbal, volejbal, floorbal, atletika, gymnastika, judo možná, s velkou dávkou naivního optimismu, který občas dokáže udělat zázrak. Zázemí pro tyhle sporty školy víceméně mají, stálo by to ovšem peníze na platy učitelů nebo trenérů, které by zřejmě převyšovaly současné náklady, které posílá stát do svazů na mládež. Tam se sice zřejmě hodně nakrade, ale zase tam dole trénuje spousta nadšenců zadarmo, což by učitelé nedělali a ani si nemyslím, že by byli pro jednotlivé sportovní specializace lepší volbou, než současní trenéři. V Kanadě sice vedou školní sporty po odpoledních tělocvikáři a o víkendech jezdí s dětmi na turnaje a zápasy, ale ti jsou za to proti našim sakra dobře zaplacení. No a v hokeji si to už vůbec neumím představit. Na stavby školních stadionů můžeme rovnou zapomenout, učitelé si kupují za své propisky a pořadače. Ale třeba mám jen malou představivost. Možná by se na takovou stavbu u školy daly získat peníze z EU. Kdyby taková možnost byla, možná by se nějaký ředitel dal ukecat k nějakému pilotnímu projektu první hokejové školy, s hokejem financovaným přímo do školy, mimo svaz. Kdyby se to povedlo tímhle směrem pohnout, tak smekám, ale nevím nevím. Jsem sice velký snílek, ale tohle je i na mně trochu velké sousto :)

On se tady pan Zacha už k tomu vyjadřoval dost podrobně v samostatném článku, nevím jestli to bylo před SP nebo MS. V kostce co si pamatuju to vnímal tak, že vedení repre nesignalizovalo dlouhodobě žádný zájem o jeho účast, nikdo se ho dopředu nezeptal, nekomunikoval a pak večer, kdy vypadli z play off a kdy se dávají rozhovory apod. se ho někdo z týmu nedovolal a hned to vzali jako nezájem a důvod proč se dál nebavit. Podobně to prý probíhá i u jiných hráčů. Teď jsou tam ale jiní, tak uvidíme.

Tak jak jste dopadl? Zjistil jste nějaké podrobnosti? Díky.

Snažil jsem se najít jak je to na Islandu doopravdy s tou TV ve školách a gymnastikou ve školkách. Našel jsem jen TV na základkách. Tam je tedy podle osnov 2 x týdně 120 min TV a jednou týdně plavání. To je oproti nám opravdu hodně, i když je to trošku jinak, než jsem to teď v médiích několikrát slyšel a četl. O tom referendu a gymnastice ve školkách jsem nic nenašel. Není to spíš chybný překlad "Gym clases"? Nejde spíš než o gymnastiku o pohybové aktivity? Ty mají mít podle našich osnov každý den i naše děti, ale víme jak to je. Většinou se to odbude nějakým tanečkem a volným pohybem venku za pěkného počasí. Pokud tam na hodinu denně dochází nějaké školené externistky do školek, pak je to určitě super, ale pro nás jen zbožné přání, když u nás neprojde ani třetí hodina TV na ZŠ.

According to the Compulsory schools National Curriculum Guide three lessons per week (120 min) in physical education is required. Two physical activity lessons and one swimming lesson per week. Compulsory schools can also offer students age 13-16 extra lessons/ programmes in physical education as an elective subject every term. Schools are encourage to make outdoor lessons a part of the students timetable and outdoor recess 2-3 times a day (10-20 min each time) is required for age 6-12, but choice for age 13-16. Further information (English): https://eng.menntamalaraduneyti.is/publications/curriculum/

Quick13 - Tak to by bylo k tématu svobody. Teď ale ještě něco k přízemnějšímu tématu. Ostaršování. Často ho kritizujete i na Vašich stránkách. Srovnání Kanadou, USA a jinými zeměmi není úplně fér. V zemích, kde mají několik úrovní soutěží mládeže podle výkonnosti je logické, že není postaršování vyčnívajících jedinců potřebné. U nás to tak není, a proto je situace zásadně odlišná. Tam, kde proti sobě hrají pravidelně výběry těch nejlepších, průměrných a podprůměrných podle momentální výkonnosti, není potřeba postaršovat. Pokud jsou ale u nás nuceni vysoce motivovaní, trénovaní, talentovaní nebo biologicky akcelerovaní jedinci hrát pravidelně s jejich výkonnostními protipóly, nikomu to moc pozitivního nepřináší. Proto postaršování v našich podmínkách beru pozitivně, samozřejmě pokud je to skutečně pouze na základě momentální výkonnosti.

Nebylo to na mně, přesto můj názor. Představy rodičů múžou být různé,představy trenérů také, nejde ale o to najít ten jeden správný postup a vnutit ho všem, ale dát lidem víc svobody dělat to nejblíž jejich představě. Někdo se i přes větší svobodu bude držet jednoho klubu, někdo bude často měnit, ale v součtu by ta svoboda přinesla zvýšení tlaku na kvalitu práce ve všech oddílech. Nejde tedy o to, aby každé jedno dítě našlo ideál, ale aby díky té svobodě hráčů byl vytvořen tlak na oddíly a trenéry.


Strana:  1 2 3 4   další »

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

IMG_3745.JPG

Reklama