Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Příspěvky uživatele


< návrat zpět

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 47

Chtěl bych k tomu podotknout,že o tom mnoho nevím, pouze mě pan trenér požádal o uveřejnění zprávy o konání tryoutu, čemuž jsem prozatím vždy rád vyhověl, tak jako v tomto případě.

Zajímal by mě Váš názor na anketu redaktorů deníku Sport hráčů do 20 let. Za sebe mohu prozradit, že jsem byl v šoku, když Filip Chytil bral jen druhé místo, ač odehrál celou sezónu v NHL, ale vítězem se stal Nečas, který naopak působil jen na farmě. Je hezké, že jeho tým vyhrál celou AHL, ale to je především týmový úspěch.
Každý hráč NHL vám může potvrdit, že rozdíl mezi AHL a NHL je obrovský. Na farmě jsou často jeden dva nebo tři hráči s kvalitou NHL, jinak je to o poznání slabší. Snadněji se tam boduje, hrajete prostě proti horším hráčům, kterým nechybí vůle, ale často kvalita, kterou mají v nižší soutěži postupně teprve získat.
Domníval jsem se, že vedoucí pozice Chytila mezi dvacetiletými je neotřesitelná, ale nestačím se divit.

Požádal jsem agenta i syna, aby se vyjádřili, ale oni se rozhodli na situaci nereagovat, protože vše by vyvolalo další vlnu otázek a spekulací, o což není z jejich strany zájem. Já respektuji jejich postoj a dál už se k věci nebudu vyjadřovat. Doufám, že to stejné učiní i vedení NT. Přeji českému hokejovému týmu úspěšné mistrovství světa a šťastnou ruku při výběru hráčů, kteří na Slovensku budou reprezentovat Českou republiku.

To je přesně ten problém. Volali mi lidi s dotazem, zda jede? Nechápal jsem to. Nevím, kde to vzniklo.

1 3 9

https://twitter.com/hashtag/Zachamania?src=hash

Děkuji za přání, taky bych si přál hodně dalších zápasů, ale prozatím musíme vzhlížet postupně, k metě "300", atd. Je fakt, že nová smlouva toho dost napoví a jsem zvědavý, jaká bude kolem jednání o kontraktu naše nová hokejová zkušenost 1 .
Ještě k té repre, letos můžu s povděkem kvitovat, že kolem toho není žádný humbuk. V minulých letech šlo nejen o to nemít syna toho rebela v týmu, a pokud možno mu ještě přišít nálepku někoho, kdo nechce reprezentovat, což představuje dvojí výdělek. V očích veřejnosti se zhorší vnímání hráče, u kterého je velice žádoucí, aby byl vnímán negativně, a my jsme z obliga, že ho tam nemáme. Letos se k těmto hrám nikdo nesnížil, což považuji za pozitivní pokrok. 1

To je krásný článek, který přesně vystihuje způsob vedení našeho hokeje. Priority, které jsou sledovány. Je tím sděleno, že při rozhodování o mládežnických soutěžích jde o kluky v dresech až na posledním místě. Zdá se, že ti samí lidé ve vedení prostě nejsou schopni vytvořit férové, smysluplné, systémové a motivační soutěže, aby byla výchova hokejistů postavena na první místo. Dnešní situace má jediné uspokojivé řešení - nemít v tom systému vlastní děti. Vzpomínám si na tu beznaděj, kdy byl Pavel Zacha ml. ještě malý kluk a na fungování systému mládežnického hokeje a soutěží mi tedy logicky hodně záleželo. Jenomžepouze minimum rozhodnutí svazu stav skutečně zlepšovalo. Většina buďto fixovala nesmysly, nebo ještě situaci zhoršovala. Jakoby ti hoši nahoře žili na nějaké jiné planetě mimo naši realitu.

K těm našim médiím. Karel Knap není nějaký můj blízký přítel, ale myslím si, že jako jeden z mála našich novinářů pochopil Kamevédu a její podstatu i možné přínosy pro náš sport. Pracuje v oboru třicet let, zná naše osobnosti hokeje z minulosti detailně, má odstup (bohužel se poslední roky věnuje víc tenisu, než hokeji). A hlavně, za ty roky jsem ani jednou neměl pocit, že by sloužil české mocenské hokejové mafii. Když vezmu některé jiné redaktory, magazíny, nebo takovou Českou televizi, tak odtud nějaký adresný a zdrcující tlak nebo konstruktivní stimulace hokejového prostředí k nutným změnám nemůže přicházet, protože tyto struktury jsou vzájemnými vazbami tak prorostlé, že se do toho už z čistě praktických důvodů nikdo nebude pouštět. Prostě když už něco zplodí,budou při tom hledat hodinky u hospody pod světlem, kde se to pohodlně hledá, než tam ve tmě, kde je opravdu ztratili.
A pro ostatní televize není specifická problematika zákulisí a fungování českého hokeje téma, kterým by mohli zaujmout větší část diváků, takže to míjejí.
Co se týká té náklonnosti k rodině Reichelů, to je dobrý postřeh, ale lze to snadno vysvětlit. Napsal totiž před několika roky knihu o kariéře Roberta Reichela. S tím je spojena sháňka po množství materiálů, fotografií a údajů, neobejde se to bez hodin společných rozhovorů, během kterých se ten obsah vlastně tvoří. A vždy máte blíž k někomu, o kom hodně víte, než k lidem, o kterých nevíte skoro nic. To, jak se R. Reichel následně etabloval v našem hokeji, to už bylo až potom.

jen na upřesnění. Nemyslel jsem to tak, že hráči na tomto mistrovství na sebe žárlili a nemohli hrát spolu. Tak dobré informace z kabiny nemám. Pouze jsem napsal, že i toto se velice často vyskytuje, čím kluci hrají výš, tím vyhrocenější vztahy mohou být. Někteří naopak spolu kamarádí a dokážou si vyhovět. Jde o to, že umění trenéra je včas přečíst tyto věci, dozvědět se o nich od agentů, od hráčů, vypozorovat to, a pak podle toho skládat tým. I když to pak někdy může vyznít jako nelogický tah.

četl jsem ten článek, Radima Vrbatu uznávám, ale jeho zamyšlení nad ml. hokejem jsem shledal jako neúplné. Ani zmínka o tabulkách nebo systému ml. soutěží. Ten problém netkví pouze v konfrontaci mezi rodiči a trenéry, je širší a složitější.

Ahoj Milane, měl jsem to v plánu, ale nějak jsem to nestihl, promiň. Radka samozřejmě sledujem, máme radost, když je někde vidět, a přejeme skvělou sezónu bez zranění. Užívejte si to. 1

Jenomže i Bosmanovi jeho spor prakticky ukončil kariéru a u nás všichni vědí, že pokud by se šli soudit, nikdo by jim už nenabídl smlouvu. Přesto je s podivem, že se u nás takový soudní spor, který by byl mediálně sledovaný, ještě nevyskytl. Bez osobní statečnosti to asi nepůjde.

Možná ještě není definitivně v základní sestavě, ale zdolal další milník. Draft NHL, podpis nováčkovské smlouvy, debut, deset zápasů v NHL, sto zápasů...atd.
Je to vždycky i o štěstí, ale jediné opravdu směrodatné kvalitativné měřítko je prosazení hráče v NHL. Dnes nikdo nebrání hráči odejít do zámoří, pokud nepodepsal hloupou smlouvu v klubu, všichni mají dveře do Ameriky otevřené dokořán. Jde jen o to mít odvahu to podstoupit, a hlavně kvalitu, která na to stačí. Štěstí pak rozhoduje o tom, zda se to podaří brzy, později, nebo vůbec. První zápas je důležitý krok, pak už může Kuba vždycky tvrdit, že si zahrál NHL. Důvod k oslavě ho přátele a blízké, to určitě je - a pořádný. 1

Dobrý den, pane Nováku, děkuji za Váš názor, který je psán slušně a cítím z něj, že jste sám aplikoval nějakou výchovu a máte zkušenosti. V tom textu je několik zajímavých věcí, na které budu reagovat.
První dotaz se týká možnosti zda bych se rád vrátil se v čase a dělal něco jinak. Musím říct, že nelituji a nikdy nebudu litovat vynaložené námahy a času, který jsem se synem strávil. Vždy jsem tvrdil, že to byla nejzajímavější a asi nejlepší část života. Mnozí neznalí věci to dnes účelově prezentují jako strašnou dřinu a dril, což je prostě nesmysl a velký omyl, který je zavádějící, tudíž na něj často vůbec nereaguji. Bylo tam mnoho zážitků, poznávání, cestování i legrace. Samozřejmě jsem ctil řád a vysoké nároky, práce byla na prvním místě, ale je třeba si uvědomit, že ty absolutně nejvyšší nároky, tedy i devět tréninků denně, si na sebe naložil Pavel sám po diskusi se svým kondičním trenérem, já jsem k tomu dodal pouze ostatní servis. Takže, v okamžiku draftu jsem udělal čáru za svým působením, které už stejně předchozí rok, kdy hrál OHL, fakticky moc neexistovalo, a považoval jsem tím účet za vyrovnaný s tím, že vše dobré, co budoucnost přinesla, už byl bonus navíc. A tento postoj hájím dodnes.
Víte, podle těch článků bychom měli být všichni před zhroucením, ale tato představa, byť pro mnohé z nějakého důvodu lákavá, je daleko od reálu. Já si dnes užívám špičkového profesionálního sportu v komfortní zóně. Když jedu za dětmi do Brém, většinou zajdeme na Bundesligu a tam v klidné zóně pro rodiny hráčů popíjím dobré víno a sleduji zápas v klidu a pohodě. A v bledě modrém to samé zažíváme s manželkou při návštěvách syna v Americe, takže oproti těm začátkům je to víc než příjemná změna - odměna za předchozí práci. Ale znám to dobře i tam dole, takže kdyby to třeba dnes skončilo, svět by se nezhroutil. Ale věřím, že od toho okamžiku jsme ještě daleko.
K tomu, zda Pavel má nebo nemá hokejový talent. Od jeho čtyř let slyším podobné názory, ale nikdy jsem na ně nedbal, šel svou cestou, která myslím měla logiku, a došli jsme do NHL. To že je momentálně odeslán na farmu, je fakt, ale je to současně vůbec poprvé. Trenéři tím chtěli něco sdělit, já plně chápu co a jsem více méně na jejich straně. Také vím, proč to udělali, ale zmiňovat se o tom nebudu, protože se o Pavlovi teď píše z nějakého důvodu mnohem víc než v případě, když na farmu odejdou jiní Češi. Těžko říct proč? 1
Celých těch X let, když byl tady v Česku, jsem řešil praktickou výchovu z pozice otce - trenéra a vychovatele, takže jsem poznal do nejmenších mikroskopických detailů silné stránky, ale také ty, které mě rozčilovaly a snažil jsem se s nimi bojovat tu více, tu méně úspěšně. Dnes už to nedělám, přestože mě občas trápí, že se něco nedělá tak dobře a komplexně, jak by se dělat mohlo, ale nezasahuji do toho. Syn je dospělý a žije si svůj život, za který si sám nese následky. Pokud by toho ani v tomto věku nebyl schopen, nestála by celá Kamevéda za nic. Byl by to důkaz její nefunkčnosti.
Ale já jsem naopak velice hrdý na to, jak se v Americe etabloval ve sportu i sociálně, jak zvládá život v odloučení bez excesů a problémů, které vidím u mladých všude kolem sebe. Pokud se klubu podaří dosáhnout určité změny tímto výchovným opatřením, pokud to způsobí zamýšlený efekt, bude to pro další vývoj jen a jen dobře.
To co mi píšete o Vašem příteli, kterým je sám Pat Lafontaine, bylo dříve běžné a slyšel jsem podobné zkazky vyprávět i od některých bývalých českých hráčů NHL. Věřte ale, že dnes už je doba jiná a ani největší hvězdy si toto nedovolí, protože by to pak prostě neustály na ledě. Dnes je už NHL jiný sport. Ale to, že někdo má talent od pána Boha a někdo to má vydřené, to přece není žádné koncepční sdělení. Pro český sport podle mého názoru není alternativou jen čekat, zda se zase narodí nějací zázrační talenti tak nějak sami od sebe, což je mimochodem postoj a hlavní krédo mnoha vlivných v našem sportu - bohužel, ale je třeba změnit systém a vytvářet způsob výchovy, který bude mnohem efektivnější. Efektivita výchovného systému byla dříve naší chloubou, dnes je to naopak velký problém. Já se snažím tvořit opravdu konkurenční systém rozvoje talentu v rodině, ale podívejte, jaké jsou u části veřejnosti reakce. Já mám nějakou vizi, mnozí nemají vizi vůbec žádnou. S těmi si pak vážně nemám co říct.
Každý, kdo dnes ve sportu něco dokázal, vám na prvním místě zdůrazní, že talent jsou dvě tři procenta a zbytek je jen a jen práce.
Boris Becker: "Práce je v tenise na prvním, druhém a třetím místě!"
A teď bych mohl citovat ty opravdové velikány světového sportu, jakými cestami se propracovali na svoje pozice. Ale pokud by to bylo tak, že Pavel byl odjakživa podprůměrný sportovec, což je samozřejmě nesmysl, protože vždy vynikal, tak potom by byla celá ta jeho dosavadní kariéra pouze a jen vyústěním velice úspěšné výchovy, která umí vytvořit z průměru špičkový produkt - alespoň na české poměry určitě. To by bylo, myslím, tou nejlepší reklamou pro Kamevédu. 10
Otázka: Zda není na čase přiznat si krutou pravdu, že Pavel na NHL nemá?
Já vážně nevím, nevidím pro to důvod. On teď několik dnů v NHL není, ale v 21 letech má 150 zápasů v této lize, není to náhodou popření toho, co tvrdíte? Podle mého názoru ano, dál k tomu nemám co dodat. Nebo možná snad tohle:
https://twitter.com/BingDevils/status/1058825392906268674
dám pro snadnější manipulaci do hlavního textu stránky

Jistě, máme tam Pastrňáka, ale až bude končit tato základní část, a bude se sčítat, kolik zápasů bude mít Pavel odehráno do dosažení věku 22 let, tak je velice pravděpodobné, že moc jiných Čechů v posledních patnácti letech tolik zápasů neodehrálo. Takže problém spíš vidím v tom, jak docílit, aby bylo víc takových hráčů, než tady vytvářet nějaký účelový dojem, že Pavel Zacha je průšvih.
A konečně k Vašemu synovi a jeho šanci jít studovat na Harvard. Přeji Vám i jemu, ať se to podaří. V rámci Kamevédy přece doporučuji cestu směrem k zisku sportovních stipendií na amerických univerzitách, pokud nevychází hlavní sportovní kariéra, hned jako druhý záložní plán "B". To je naprosto skvělá a dobrá volba. Mám jen malou připomínku - že je to prozatím pouze vize. Zmínka o skautovi nestačí, je třeba se tam skutečně dostat, pak úspěšně vystudovat, a to je ještě dlouhá cesta. A také, ne vždy přání rodičů následují i jejich děti. Tohle vše se musí sejít, zrealizovat v budoucnu, které přináší mnoho nečekaných proměnných.
Osobně bych ale byl trošičku opatrnější s těmi odhady příjmů po vystudování. Třeba Pavlova přítelkyně vystudovala jednu z nejprestižnějších amerických univerzit, ale přestože pracuje v New Yorku a práci si velice pečlivě vybírala i z hlediska další perspektivy, tak vím, že bezprostředně po škole to není 70 tisíc ročně. Bez praxe Vám to nikdo nedá. Jistě jsou výjimky, ale obecně si je třeba projít nějakou úvodní fází. Po roce, po dvou, může jít plat klidně o 50% nahoru, a pak už to může být o těchto penězích. Hovořím o průměru, jsou samozřejmě firmy, které loví nejlepší mozky a ty přeplácejí, ale to je pak podobné jako v tom hokeji.
No a co se týká perspektivy, tak hráči hrající v NHL i na nováčkovský kontrakt mají dost peněz, které tady v Evropě jejich vrstevníci nemají šanci vůbec vidět. Jsou zajištění i pro případ ukončení kariéry ze zdravotních důvodů - což je ostatně opravdu ta nejrizikovější věc, které se jako rodič nejvíc obávám. Nějaké odeslání na farmu je proti tomu úsměvná prkotina.
Takže, i kdyby teď vše skončilo ze dne na den, tak startovní čára do dalšího života se nachází úplně jinde, než si většina lidí může představit. Tím nemyslím jen peníze, ale kontakty, zkušenosti, znalost prostředí i schopnost porozumění procesům a technickým záležitostem, kterými si prošel. Nebo naopak zájmů, které ho baví a kterým by se třeba rád věnoval jako povolání.
A ještě mi dovolte jednu zmínku na úplný závěr.
Mám pocit, že někteří lidé - soudě podle reakcí, se domnívají, že snad jen sedím doma za stolem a nervózně si koušu nehty v obavách, jak jen to s Pavlem dopadne. Není tomu tak. Mám hodně práce, píšu články, skripta pro VŠ, začínám systematicky přednášet na univerzitách, protože informovat plošně posluchače - budoucí rodiče, o existenci Kamevédy, považuji za smysluplnou činnost a určité poslání. Připravujeme první ročník Letních her Kamevédy,... starám se o vnuky, jak to jen jde, poskytuji konzultace, často je den příliš krátký, vlastně jsem tři poslední zápasy Pavla neviděl hrát.
Ale věřím, že vše bude mít dobrý vývoj, protože nejen úspěch, ale především různé životní zkoušky člověka prověřují a posouvají dál, pokud za něco stojí.

Začleňování mladíků do extraligy a první ligy je důležité, je to vlastně to jediné, co tak trošičku a z dálky sleduji. Nedávno jsem četl článek, který to statisticky shrnul a prokázal, že v tomto ohledu stále pokulháváme za jinými hokejovými zeměmi, možná stále víc. O Myšákovi a spol. bych rád něco napsal, problém je, že nevím nic jiného než to, co se píše v médiích, a to by samo o sobě asi nestačilo. Proto budu rád, když se k nim někdo občas vyjádří s nějakou bližší znalostí věci a s informacemi z blízka. V tom případě budu moc rád, protože tohle je na našem hokeji asi nejzajímavější.


Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 47

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

DSC_0083.jpg

Reklama