Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Příspěvky uživatele


< návrat zpět

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 47

K těm našim médiím. Karel Knap není nějaký můj blízký přítel, ale myslím si, že jako jeden z mála našich novinářů pochopil Kamevédu a její podstatu i možné přínosy pro náš sport. Pracuje v oboru třicet let, zná naše osobnosti hokeje z minulosti detailně, má odstup (bohužel se poslední roky věnuje víc tenisu, než hokeji). A hlavně, za ty roky jsem ani jednou neměl pocit, že by sloužil české mocenské hokejové mafii. Když vezmu některé jiné redaktory, magazíny, nebo takovou Českou televizi, tak odtud nějaký adresný a zdrcující tlak nebo konstruktivní stimulace hokejového prostředí k nutným změnám nemůže přicházet, protože tyto struktury jsou vzájemnými vazbami tak prorostlé, že se do toho už z čistě praktických důvodů nikdo nebude pouštět. Prostě když už něco zplodí,budou při tom hledat hodinky u hospody pod světlem, kde se to pohodlně hledá, než tam ve tmě, kde je opravdu ztratili.
A pro ostatní televize není specifická problematika zákulisí a fungování českého hokeje téma, kterým by mohli zaujmout větší část diváků, takže to míjejí.
Co se týká té náklonnosti k rodině Reichelů, to je dobrý postřeh, ale lze to snadno vysvětlit. Napsal totiž před několika roky knihu o kariéře Roberta Reichela. S tím je spojena sháňka po množství materiálů, fotografií a údajů, neobejde se to bez hodin společných rozhovorů, během kterých se ten obsah vlastně tvoří. A vždy máte blíž k někomu, o kom hodně víte, než k lidem, o kterých nevíte skoro nic. To, jak se R. Reichel následně etabloval v našem hokeji, to už bylo až potom.

jen na upřesnění. Nemyslel jsem to tak, že hráči na tomto mistrovství na sebe žárlili a nemohli hrát spolu. Tak dobré informace z kabiny nemám. Pouze jsem napsal, že i toto se velice často vyskytuje, čím kluci hrají výš, tím vyhrocenější vztahy mohou být. Někteří naopak spolu kamarádí a dokážou si vyhovět. Jde o to, že umění trenéra je včas přečíst tyto věci, dozvědět se o nich od agentů, od hráčů, vypozorovat to, a pak podle toho skládat tým. I když to pak někdy může vyznít jako nelogický tah.

četl jsem ten článek, Radima Vrbatu uznávám, ale jeho zamyšlení nad ml. hokejem jsem shledal jako neúplné. Ani zmínka o tabulkách nebo systému ml. soutěží. Ten problém netkví pouze v konfrontaci mezi rodiči a trenéry, je širší a složitější.

Ahoj Milane, měl jsem to v plánu, ale nějak jsem to nestihl, promiň. Radka samozřejmě sledujem, máme radost, když je někde vidět, a přejeme skvělou sezónu bez zranění. Užívejte si to. 1

Jenomže i Bosmanovi jeho spor prakticky ukončil kariéru a u nás všichni vědí, že pokud by se šli soudit, nikdo by jim už nenabídl smlouvu. Přesto je s podivem, že se u nás takový soudní spor, který by byl mediálně sledovaný, ještě nevyskytl. Bez osobní statečnosti to asi nepůjde.

Možná ještě není definitivně v základní sestavě, ale zdolal další milník. Draft NHL, podpis nováčkovské smlouvy, debut, deset zápasů v NHL, sto zápasů...atd.
Je to vždycky i o štěstí, ale jediné opravdu směrodatné kvalitativné měřítko je prosazení hráče v NHL. Dnes nikdo nebrání hráči odejít do zámoří, pokud nepodepsal hloupou smlouvu v klubu, všichni mají dveře do Ameriky otevřené dokořán. Jde jen o to mít odvahu to podstoupit, a hlavně kvalitu, která na to stačí. Štěstí pak rozhoduje o tom, zda se to podaří brzy, později, nebo vůbec. První zápas je důležitý krok, pak už může Kuba vždycky tvrdit, že si zahrál NHL. Důvod k oslavě ho přátele a blízké, to určitě je - a pořádný. 1

Dobrý den, pane Nováku, děkuji za Váš názor, který je psán slušně a cítím z něj, že jste sám aplikoval nějakou výchovu a máte zkušenosti. V tom textu je několik zajímavých věcí, na které budu reagovat.
První dotaz se týká možnosti zda bych se rád vrátil se v čase a dělal něco jinak. Musím říct, že nelituji a nikdy nebudu litovat vynaložené námahy a času, který jsem se synem strávil. Vždy jsem tvrdil, že to byla nejzajímavější a asi nejlepší část života. Mnozí neznalí věci to dnes účelově prezentují jako strašnou dřinu a dril, což je prostě nesmysl a velký omyl, který je zavádějící, tudíž na něj často vůbec nereaguji. Bylo tam mnoho zážitků, poznávání, cestování i legrace. Samozřejmě jsem ctil řád a vysoké nároky, práce byla na prvním místě, ale je třeba si uvědomit, že ty absolutně nejvyšší nároky, tedy i devět tréninků denně, si na sebe naložil Pavel sám po diskusi se svým kondičním trenérem, já jsem k tomu dodal pouze ostatní servis. Takže, v okamžiku draftu jsem udělal čáru za svým působením, které už stejně předchozí rok, kdy hrál OHL, fakticky moc neexistovalo, a považoval jsem tím účet za vyrovnaný s tím, že vše dobré, co budoucnost přinesla, už byl bonus navíc. A tento postoj hájím dodnes.
Víte, podle těch článků bychom měli být všichni před zhroucením, ale tato představa, byť pro mnohé z nějakého důvodu lákavá, je daleko od reálu. Já si dnes užívám špičkového profesionálního sportu v komfortní zóně. Když jedu za dětmi do Brém, většinou zajdeme na Bundesligu a tam v klidné zóně pro rodiny hráčů popíjím dobré víno a sleduji zápas v klidu a pohodě. A v bledě modrém to samé zažíváme s manželkou při návštěvách syna v Americe, takže oproti těm začátkům je to víc než příjemná změna - odměna za předchozí práci. Ale znám to dobře i tam dole, takže kdyby to třeba dnes skončilo, svět by se nezhroutil. Ale věřím, že od toho okamžiku jsme ještě daleko.
K tomu, zda Pavel má nebo nemá hokejový talent. Od jeho čtyř let slyším podobné názory, ale nikdy jsem na ně nedbal, šel svou cestou, která myslím měla logiku, a došli jsme do NHL. To že je momentálně odeslán na farmu, je fakt, ale je to současně vůbec poprvé. Trenéři tím chtěli něco sdělit, já plně chápu co a jsem více méně na jejich straně. Také vím, proč to udělali, ale zmiňovat se o tom nebudu, protože se o Pavlovi teď píše z nějakého důvodu mnohem víc než v případě, když na farmu odejdou jiní Češi. Těžko říct proč? 1
Celých těch X let, když byl tady v Česku, jsem řešil praktickou výchovu z pozice otce - trenéra a vychovatele, takže jsem poznal do nejmenších mikroskopických detailů silné stránky, ale také ty, které mě rozčilovaly a snažil jsem se s nimi bojovat tu více, tu méně úspěšně. Dnes už to nedělám, přestože mě občas trápí, že se něco nedělá tak dobře a komplexně, jak by se dělat mohlo, ale nezasahuji do toho. Syn je dospělý a žije si svůj život, za který si sám nese následky. Pokud by toho ani v tomto věku nebyl schopen, nestála by celá Kamevéda za nic. Byl by to důkaz její nefunkčnosti.
Ale já jsem naopak velice hrdý na to, jak se v Americe etabloval ve sportu i sociálně, jak zvládá život v odloučení bez excesů a problémů, které vidím u mladých všude kolem sebe. Pokud se klubu podaří dosáhnout určité změny tímto výchovným opatřením, pokud to způsobí zamýšlený efekt, bude to pro další vývoj jen a jen dobře.
To co mi píšete o Vašem příteli, kterým je sám Pat Lafontaine, bylo dříve běžné a slyšel jsem podobné zkazky vyprávět i od některých bývalých českých hráčů NHL. Věřte ale, že dnes už je doba jiná a ani největší hvězdy si toto nedovolí, protože by to pak prostě neustály na ledě. Dnes je už NHL jiný sport. Ale to, že někdo má talent od pána Boha a někdo to má vydřené, to přece není žádné koncepční sdělení. Pro český sport podle mého názoru není alternativou jen čekat, zda se zase narodí nějací zázrační talenti tak nějak sami od sebe, což je mimochodem postoj a hlavní krédo mnoha vlivných v našem sportu - bohužel, ale je třeba změnit systém a vytvářet způsob výchovy, který bude mnohem efektivnější. Efektivita výchovného systému byla dříve naší chloubou, dnes je to naopak velký problém. Já se snažím tvořit opravdu konkurenční systém rozvoje talentu v rodině, ale podívejte, jaké jsou u části veřejnosti reakce. Já mám nějakou vizi, mnozí nemají vizi vůbec žádnou. S těmi si pak vážně nemám co říct.
Každý, kdo dnes ve sportu něco dokázal, vám na prvním místě zdůrazní, že talent jsou dvě tři procenta a zbytek je jen a jen práce.
Boris Becker: "Práce je v tenise na prvním, druhém a třetím místě!"
A teď bych mohl citovat ty opravdové velikány světového sportu, jakými cestami se propracovali na svoje pozice. Ale pokud by to bylo tak, že Pavel byl odjakživa podprůměrný sportovec, což je samozřejmě nesmysl, protože vždy vynikal, tak potom by byla celá ta jeho dosavadní kariéra pouze a jen vyústěním velice úspěšné výchovy, která umí vytvořit z průměru špičkový produkt - alespoň na české poměry určitě. To by bylo, myslím, tou nejlepší reklamou pro Kamevédu. 10
Otázka: Zda není na čase přiznat si krutou pravdu, že Pavel na NHL nemá?
Já vážně nevím, nevidím pro to důvod. On teď několik dnů v NHL není, ale v 21 letech má 150 zápasů v této lize, není to náhodou popření toho, co tvrdíte? Podle mého názoru ano, dál k tomu nemám co dodat. Nebo možná snad tohle:
https://twitter.com/BingDevils/status/1058825392906268674
dám pro snadnější manipulaci do hlavního textu stránky

Jistě, máme tam Pastrňáka, ale až bude končit tato základní část, a bude se sčítat, kolik zápasů bude mít Pavel odehráno do dosažení věku 22 let, tak je velice pravděpodobné, že moc jiných Čechů v posledních patnácti letech tolik zápasů neodehrálo. Takže problém spíš vidím v tom, jak docílit, aby bylo víc takových hráčů, než tady vytvářet nějaký účelový dojem, že Pavel Zacha je průšvih.
A konečně k Vašemu synovi a jeho šanci jít studovat na Harvard. Přeji Vám i jemu, ať se to podaří. V rámci Kamevédy přece doporučuji cestu směrem k zisku sportovních stipendií na amerických univerzitách, pokud nevychází hlavní sportovní kariéra, hned jako druhý záložní plán "B". To je naprosto skvělá a dobrá volba. Mám jen malou připomínku - že je to prozatím pouze vize. Zmínka o skautovi nestačí, je třeba se tam skutečně dostat, pak úspěšně vystudovat, a to je ještě dlouhá cesta. A také, ne vždy přání rodičů následují i jejich děti. Tohle vše se musí sejít, zrealizovat v budoucnu, které přináší mnoho nečekaných proměnných.
Osobně bych ale byl trošičku opatrnější s těmi odhady příjmů po vystudování. Třeba Pavlova přítelkyně vystudovala jednu z nejprestižnějších amerických univerzit, ale přestože pracuje v New Yorku a práci si velice pečlivě vybírala i z hlediska další perspektivy, tak vím, že bezprostředně po škole to není 70 tisíc ročně. Bez praxe Vám to nikdo nedá. Jistě jsou výjimky, ale obecně si je třeba projít nějakou úvodní fází. Po roce, po dvou, může jít plat klidně o 50% nahoru, a pak už to může být o těchto penězích. Hovořím o průměru, jsou samozřejmě firmy, které loví nejlepší mozky a ty přeplácejí, ale to je pak podobné jako v tom hokeji.
No a co se týká perspektivy, tak hráči hrající v NHL i na nováčkovský kontrakt mají dost peněz, které tady v Evropě jejich vrstevníci nemají šanci vůbec vidět. Jsou zajištění i pro případ ukončení kariéry ze zdravotních důvodů - což je ostatně opravdu ta nejrizikovější věc, které se jako rodič nejvíc obávám. Nějaké odeslání na farmu je proti tomu úsměvná prkotina.
Takže, i kdyby teď vše skončilo ze dne na den, tak startovní čára do dalšího života se nachází úplně jinde, než si většina lidí může představit. Tím nemyslím jen peníze, ale kontakty, zkušenosti, znalost prostředí i schopnost porozumění procesům a technickým záležitostem, kterými si prošel. Nebo naopak zájmů, které ho baví a kterým by se třeba rád věnoval jako povolání.
A ještě mi dovolte jednu zmínku na úplný závěr.
Mám pocit, že někteří lidé - soudě podle reakcí, se domnívají, že snad jen sedím doma za stolem a nervózně si koušu nehty v obavách, jak jen to s Pavlem dopadne. Není tomu tak. Mám hodně práce, píšu články, skripta pro VŠ, začínám systematicky přednášet na univerzitách, protože informovat plošně posluchače - budoucí rodiče, o existenci Kamevédy, považuji za smysluplnou činnost a určité poslání. Připravujeme první ročník Letních her Kamevédy,... starám se o vnuky, jak to jen jde, poskytuji konzultace, často je den příliš krátký, vlastně jsem tři poslední zápasy Pavla neviděl hrát.
Ale věřím, že vše bude mít dobrý vývoj, protože nejen úspěch, ale především různé životní zkoušky člověka prověřují a posouvají dál, pokud za něco stojí.

Začleňování mladíků do extraligy a první ligy je důležité, je to vlastně to jediné, co tak trošičku a z dálky sleduji. Nedávno jsem četl článek, který to statisticky shrnul a prokázal, že v tomto ohledu stále pokulháváme za jinými hokejovými zeměmi, možná stále víc. O Myšákovi a spol. bych rád něco napsal, problém je, že nevím nic jiného než to, co se píše v médiích, a to by samo o sobě asi nestačilo. Proto budu rád, když se k nim někdo občas vyjádří s nějakou bližší znalostí věci a s informacemi z blízka. V tom případě budu moc rád, protože tohle je na našem hokeji asi nejzajímavější.

Máte pravdu, dík za upozornění.

Tak jsme viděli, kam jsme to v tom sportu dopracovali a kam asi dneska patříme. Ale, není to tak trochu spravedlivé s ohledem na morální kvality těch, kteří šéfují našim nejpopulárnějším sportům?

Ne, ne, vůbec si nemyslím, že přeháníte, v hokeji je to podobné. Díky tomu, že jsem mohl pravidelně a podrobně u nejmenovaného trenéra sledovat jeho nároky na hráče a představu o jejich rozvoji a o pojetí "vrcholového sportu" po česku, nedělám si iluze, zapadá to přesně do intencí, o kterých píšete, současně jsem ztratil zbytky respektu k českému hokeji. Co je ale horší, že kamarád novinář už tomuto trenérovi urputně mediálně buduje budoucí startovací pozici u nároďáku, což už není ani k smíchu, ani k pláči, to je naprostý zmar. 6

Máte pravdu, moc to nevyšlo. Celé od počátku to bylo nějaké divné. A když říkám od počátku, tak tím myslím i organizační věci, zaparkování, výpadky proudu, pocit nebezpečí v hledišti s podceněné situace pořadateli, až po první poločas beznadějného antifotbalu z naší strany. Ale to jste asi viděli a nemá cenu se k tomu vracet. Jde mi o jinou věc, která je zajímavá. Jde mi o jednoho hráče, který hraje v dresu Slavie. Neznám ho a nic proti němu nemám, ale od počátku mě opravdu upoutal. Podle mého názoru je to velice pomalý a neprůbojný hráč, který má potíže s chůzí, natož s během, natož s fotbalem, natož profesionálním, natož mezinárodním. Od počátku jsem na něj třeštil oči a nevěřil svým očím, že se "taková kvalita" může uchytit v lize, tu repre už nechápu vůbec. Když bránil hráče Ukrajiny, ten byl okamžitě o metr před ním, když bránil na velkém vápně, chodili přes něj, jakoby byl jen mlha. Považoval jsem to za obrovskou díru v naší sestavě a doufal, že trenér ho co nejdříve stáhne. K mému překvapení stáhnul nejlepšího hráče Shicka, ale tento člověk zůstal až do konce. Další den jsem byl v o to větším šoku, protože třeba od redaktorů deníku Sport dostal známku 6 a současně vyšel článek na celou stranu už nevím v jakých novinách, že je mu české hřiště malé a že by měl odejít ven ?!? Opravdu nevím, co by tam jako dělal. Elitní zahraniční ligy jsou oproti naší lize jako závody chrtů, tam by někdo takový mohl být tak v realizačním týmu. Zajímal by mě Váš názor, jestli to vidím blbě a nerozumím tomu, nebo se jedná o tradiční situaci, kdy klub chce někoho prodat a dělá se mu s celým pomocným týmem včetně novinářů kampaň, kdy se černé přeleští na bílo, aby to mělo hladší průběh. Tohle jediné by tomu všemu dávalo částečně logiku a jakés takés vysvětlení. V zápase bylo určitě víc věcí k diskusi, ale toto mě úplně dostalo a doteď to moc nechápu. Jinak, schválně neuvádím jméno hráče, aby se toho někdo nechytl a hned toho nevyužil k nějaké kampani, jak už jsem to párkrát zažil. 6 7

Přesně tak, já už mám za sebou pokusy o založení rodičovských odborů a podobných institucí.
* První problém je, že každý rodič má na ideální fungování hokeje jiný názor, sjednotit se se všemi na jednom modelu považuji po zkušenostech za nemožné.
* Řekl bych, že část rodičů je se svými představami mládežnickému hokeji dokonce ještě nebezpečnější, než současný destruktivní a nemotivující výchovný systém.
* No a co je nejdůležitější, jednotlivé sportovní svazy a podobné instituce vytvořily za třicet let skutečně cosi jako mafiánské kartely. Vědí, že na ně zvenčí nikdo nemůže. Takže i kdybyste vytvořili sebedokonalejší návrh systému, nenajdete efektivní prostředky, jak jej svazům a klubům vnutit, protože oni jsou pány držící opratě fungování hokejového systému. Takže celá tato práce by s velkou pravděpodobností postrádala smysl.
Domnívám se, že se nabízí jedna cesta, jak z toho ven, ale tu si prozatím nechám pro sebe.

Ano, chápu Vaši reakci, ale nesdílím Váš názor, že nenabízím řešení. Protože už devět let se tady na tomto místě, kromě názorů, informací a kritiky poměrů, snažím nějaké vize či řešení přinášet. Domnívám se, že tím největším příkladem řešení problémů v praxi byla sportovní výchova v rodině, kdy jsme se nebáli usilovat o mety nejvyšší a současně při tom držet přísná etická pravidla sportovního chování fair play a otevřené kritiky vrchnosti, což byla v té době, a je stále i teď, vyloženě sebevražedná kombinace. Ten vlastní přínos vidím v tom, že i přes války s hokejovými mocnostmi se podařilo dokráčet až absolutně nejvýš, do NHL, což může sloužit jako příklad pro řadu ostatních, že taková cesta existuje.
Souhlasím s tím, že některé ty kauzy vyznívají jednostranně a je možná i nějaká vina na straně sportovců, ale to nic nemění na podstatě věci, kterou jsem chtěl článkem sdělit především. Že taková koncentrace kritiky od profíků z různých sportů směrem ke sportovním strukturám v tak krátkém časovém rámci je něčím naprosto výjimečným, co jsme třeba před deseti roky zaznamenávali jen jednou za x let. Toto je zajímavé, takové pnutí by mělo předznamenávat změny. Ty jsem ale nespatřoval v návrhu koncepce pana Hniličky, ze kterého jsem pochopil, že hodlá pumpovat státní peníze sportovním svazům, které by je měly přerozdělovat dál. Podle mě by něco takového vzhledem k přijímaným opatřením a letité neschopnosti svazu vytvořit funkční a férový systém výchovy sportující mládeže moc pozitivních změn nepřineslo. 6

Dlužím reakci na některé Vaše dotazy, už jsem se vrátil z dovolené a mohu začít dohánět resty. Co se týká Pavla a jeho snahy nebo ochoty reprezentovat, dospěl jsem k názoru, že není vůbec vhodné ani účelné, abych se k tomu já jako jeho otec vyjadřoval. Ostatně v minulosti, když mi zavolal někdo ze svazu a chtěl nějakou spoluúčast ohledně reprezentační akce, to často skončilo nějakou mediální přestřelkou.
Situace se změnila, už nejsem ten, kdo vše řídil, financoval a měl tedy i logicky hlavní záležitosti pod kontrolou. A spolu s tím i jakési právo se k věcem vyjadřovat. Ono to většinou funguje tak, že cokoliv bych v tomto ohledu napsal nebo vyslovil, okamžitě by to protistrana pečlivě prostudovala a využila tak, aby z toho Pavel vyšel co možná nejhůř. A k tomuto účelu už logicky nehodlám sloužit.
Z dítěte už je dneska dospělý chlap, který se živí sám a je schopen si veškeré své záležitosti rozhodovat i nést následky za svá rozhodnutí. Nebylo by už vůbec správné, abych se já k něčemu vyjadřoval, o čem třeba dnes už nejsem v obraze, a tím ho dostával do nějaké nevýhodné či zranitelné pozice. Není to tak, že by mě požádal, abych se držel stranou, nikdy mi nevyčítal moje postoje ani výroky, přestože mu to pár lidí dalo pocítit. Zřejmě bych mohl dál zaujímat nějaké pozice či názory jeho jménem, ale moc bych mu tím zřejmě nepomohl. A já mu nechci škodit v žádném případě
Hlavní slovo ve věci reprezentace - ano či ne, má dnes jednoznačně Pavel Zacha ml. a pak také agent Patrik Štefan, který je dlouhodobě hodně nakloněný tomu využít každou vhodnou příležitost k reprezentaci. V posledním období to bylo tak, že jsem také čekal, zda se něčeho zúčastní a tudíž budu poptávat letenky a lístky na zápasy, nebo to bude jinak.
Asi jsem Vás moc neuspokojil, ale takto bych tu situaci a tedy i odpověď na Váš dotaz teď nejvýstižněji popsal.
Jinak, některé Vaše komentáře pod tímto článkem byly opravdu dobré - díky za ně.


Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 47

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Kanada_spolecna.jpg

Reklama