Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/skoncila-zakladni-cast-chl.jaka-byla-z-pohledu-ceskych-hracu  •  Vydáno: 6.4.2016 8:38  •  Autor: Zacha Pavel st.

ČTVRTFINÁLE OHL SKONČILO NA ZÁPASY I SKÓRE SHODNĚ 4:3 PRO GREYHOUNDS

 

6.4.2016, 8.21 hodin, Sarnia, Canada

SARNIA STING - SAULT STE. MARIE GREYHOUNDS 3:4

Cesta vyřacovací částí pro Sarnii v tomto roce končí. V rozhodujícím sedmém utkání byli šťastnější hosté, přestože vyrovnání viselo ve vzduchu do posledních vteřin. Ale třetí zápas v řadě už Stings k vítězství nepřivedli. Je to pro ně a všechny natěšené fanoušky určitě zklamání ale život jde dál. Utkání sledovalo 4.567 platících diváků.

Velkou zásluhu na vítězství Greyhounds měl brankář Brandon Halverson, prospekt New York Rangers, který byl po zásluze vyhlášen první hvězdou zápasu. Paradoxem je, že Stings odehráli asi svůj nejlepší zápas co se střelecké převahy týče, přestříleli soupeře v poměru 39:17, ale ani to k vítězství nevedlo.

Pavel Zacha se i v tomto zápase gólově prosadil, celkově dosáhl v sedmi zápasech třinácti bodů (6+7). V tabulce produktivity Sarnie skončil suverénně první co do bodů i tabulky +/-, kde dosáhl šesti bodů. Také v rámci OHL byl v některých ukazatelích vysoko, ale to vše by rád vyměnil za vítězství v zápase.

Pavel Zacha - další program

Teď si sbalí věci a odcestuje do New Yorku, kde se na něj podívají lékaří ve službách New Jersey Devils. Ti rozhodnou, zda pojede na farmu Devils a posílí tým v play-off, nebo bude vhodnější podstoupit léčení a regeneraci, aby byl v pořádku na další sezónu. Podle toho se bude odvíjet také termín jeho návratu domů.

 

4.1.2016, 9.08 hodin, Sault Ste. Marie, Canada

 

SAULT STE. MARIE GREYHOUNDS - SARNIA STING 1:5

 

Pavel Zacha - 2 góly - 1 asistence - vyhlášen první hvězdou zápasu

 

http://new.ontariohockeyleague.com/video/apr-316-gm6-sarnia-5-sault-ste-marie-1

 

Stings přinutili soupeře k sedmému zápasu série. Prohrávali 0:2 a 1:3, přesto je v současné chvíli stav na zápasy vyrovnaný 3:3. Greyhounds první dva mečboly neproměnili a ve středu brzy ráno

SEČ - 01.07 hodin

bude ve Sports and Entertainment Centru v Sarnii zahájeno sedmé, poslední a rozhodující klání celé série čtvrtfinále play-off Ontario Hockey League.

Pavel Zacha v sérii dominuje.

Momentálně je na čtvrtém místě produktivity play-off celé OHL, třetí v asistencích při přesilovkách, první až druhý v počtu branek dosažených v oslabení. Dlužno dodat, že je také na pozici 3.-4. nejtrestanějšího hráče celé OHL s 16 trestnými minutami.

Hraje pod prášky, protože zranění je velice bolestivé. Provozovat sport v tomto stavu moc zdravé není, to je pravda. Ale rozvoj mladého člověka, to není jenom věda o těle. Je to také hodně o srdci a duši sportovce. V takových chvílích, kdy na vás naloží obří nároky a čas dalšího extrémního vypětí přichází mnohem dřív, než se stihnete připravit a odpočinout si,  se individuality projevují naplno. To poznáte člověka a jeho charakter naprosto dokonale. I u nás hrají někteří mladí hráči vypjatá play-off za muže. Ale ten hlavní rozdíl je v poskytnutých rolích. V Americe dostane hráč klíčovou rozhodující úlohu, hodí to na něj se vším všudy. A pak všichni sledují, jak to zvládne. Podle toho se odvíjí jeho další hokejový příběh.

Když byl draftovaný z pozice evropské jedničky CHL právě do Sarnie, jeho tehdejší agent Walsh prohlásil, že to je totální průšvih a on tam prostě nesmí jít, protože jinak už za tři týdny budeme stejně řešit jeho přestup jinam. Sarnii, tehdy nejhoršímu klubu v CHL, nemohl přijít na jméno. Je pravda, že jsou tam kluby s mnohem větším luxusem, zázemím i tradicí. Ale už teď je jisté, že Pavel Zacha tam přesto zanechá trvalou stopu v srdcích fanoušků i lidí kolem hokeje. Svou hrou jim od počátku dokazuje, jak moc chce uspět a jak moc chce přinést výhru svému týmu. Je ochoten s plným nasazením především bránit a dělat i další nezbytnou práci, se kterou si mnohé jiné hvězdy jen nerady špiní ruce.

I proto ho diváci milují. Bylo to naprosto nepřehlédnutelné už v základní části, když nastupoval před zahájením na led a mohl slyšet aplaus tribun.

Rodiny hráčů v Sarnii to všechno v současné chvíli neskutečně prožívají. Prý se při venkovních zápasech ani nemohou dívat na televizi, aby nedostali infarkt. Obávali se konce série a jsou strašně nervózní.

"Kluci jsou strašně unavení, skoro nemohou po zápasech mluvit. A dobití až běda. Ale strašně by chtěli vyhrát..." píšou si mezi sebou. Myslím, že tohle znají i ostatní rodiče hráčů působících v CHL. Všem je tímto zdravím a přeju co nejlepší závěr letošní sezóny. Myslím si, že všichni ti kluci budou mít zážitky, na které budou vzpomínat po celý život. Z jejich původních kamarádů se tam stávají přátelé. Spojují je mimořádné zážitky.

Jen lituji, že teď nejsem u toho, protože v těchto dnech tyto projevy dosahují vrcholu. Hokej vysílají místní stanice, Stings jsou hlavním bodem současného zájmu i místních rozhlasových stanic.

Jsem moc rád, že tehdy před téměř dvěma roky ze Sarnie neutekl a rozhodl se vydržet a vše podstoupit v souladu s tím, jak mu to jeho hokejový osud nadělil. Dneska se mu to myslím vrací, ať už ten sedmý zápas dopadne jakkoliv.

Pro Sarnii to bude velká událost a obrovský svátek. Hokej je jediným skutečně špičkovým sportem ve městě, kde poprvé v Americe začali těžit ropu. Obrovská rafinerie směřující jižním směrem od města nemá konce, vedle stojí obří továrna na výrobu gumy, donedávna největší svého druhu na světě. Na protější americké straně je to samé. Obdivuhodnější ale je, že jezero Huron je stále plné průzračně čisté modré jezerní vody a bílé písčité pláže připomínají nejlepší evropská přímořská letoviska.

 

http://sarniasting.com/article/sar-5-ssm-1-2

http://soogreyhounds.com/article/one-game-to-decide-greyhounds-season

http://new.ontariohockeyleague.com/gamecentre/21467/boxscore

http://new.ontariohockeyleague.com/stats/leaders/

 

3.1.2016, 10.46 hodin, Sarnia, Canada

SARNIA STINGS - SAULT STE. MARIE GREYHOUNDS 5:1

Stings prolomili prokletí domácího prostředí v Sarnia Sports and Entertainment Centru a po dvou jednoznačných prohrách 2:5 a 3:6 poprvé v sérii potěšili svoje fanoušky pro změnu jednoznačnou výhrou 5:1.

Při poměru střel 34:28 ve prospěch Sarnie je patrné, že velkou zásluhu na výhře měl skvělý výkon brankáře Charlie Grahama, který byl rozdílovým hráčem Sarnie.

V situaci, kdy prohra znamená konec sezóny, Stings při prvním mečbolu soupeře situaci ustáli. Protože týmy upřednostňují víkendové zápasy z důvodu vyšší tržby za vstupenky, hraje se další zápas série už dnes, tj. v neděli na domácím ledě Greyhounds. Pokud domácí zvítězí, postoupí dál a série končí. V opačném případě by se série vyrovnala na stav 3:3 a o všem by rozhodoval sedmý zápas v úterý v Sarnii.

Pavel Zacha vstřelil vítězný druhý gól Sarnie a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Po zranění v předchozím utkání má problém s příjmem potravy, což jej logicky částečně oslabuje, ubírá to síly. Ale to je play off, hokejisté to dobře znají. V těchto chvílích se hraje i s velkým sebezapřením, kdy hráči dávají do hry všechno bez ohledu na svůj stav a bolest. Až po sezóně se často dostaneme k informacím, že hráli třeba i několik zápasů se zlomeninami drobnějších kostí na rukou i nohou, nebo jinými zraněními, po kterých v základní části většinou odstupují ze hry.

Naštěstí byl vývoj utkání v závěru už jednoznačný a trenér jej v poslední třetině raději stáhl z ledu, aby ušetřil zbývající síly na další zápas.

V dresu Stings stále pro nemoc nenastupuje Travis Konecny, naopak se po bolestivém zranění rozehrává k dobrým výkonům Patrick White.

Do Sault Ste. Marie tým Sarnie odcestoval bezprostředně po večerním utkání, aby se hráči vyspali a vstávali už v novém prostředí a nenastupovali k zápasu v Essar Centru po cestě autobusem.

http://soogreyhounds.com/video/apr-216-gm5-sault-ste-marie-1-sarnia-5

http://sarniasting.com/article/sar-5-ssm-1

 

 

1.4.2016

SARNIA STINGS - SAULT STE. MARIE GREYHOUNDS 2:3 OT

Na tento zápas nebude vzpomínat Pavel Zacha v dobrém, a to přesto, že byl vyhlášen hvězdou zápasu a zaznamenal gól, který mohl být vítězný, kdyby Sarnia udržela v poslední třetině vedení 2:1.

V tomto utkání ztratil při střetu s protihráčem díky ráně hokejkou tři zuby (v této chvíli už vypadl další, takže čtyři zuby), nicméně byl díky verdiktu rozhodčích za tento střet poslán sám v prodloužení na trestnou lavici. Potom ještě utkání dohrál, ale jedná se o nepříjemné a poměrně bolestivé zranění. Byl to zřejmě po fyzické stránce nejnáročnější zápas kariéry diky tomu, že je už jen málo zdravých hráčů v dresu Stings. Na led chodil prakticky každé druhé střídání skoro pět třetin.

Ztráta tohoto utkání představuje tvrdý direkt dalším ambicím, vždyť Stings soupeře přestříleli v poměru 42:32, ale nestačilo to. O další naději se Stings poperou už v sobotu v domácím prostředí, kde se jim nepodařilo prozatím sehrát ani jeden vyrovnaný zápas s dobře organizovaným a disciplinovaným soupeřem.

Pavel Zacha vede kanadské bodování obou týmů ve čtvrtfinále vyřazovacích bojů s produktivitou 2,0 bodu na zápas, celkem 8 bodů ve čtyřech zápasech (2+6). Současně je jediným hráčem Sarnie, který je v hodnocení +/- v pozitivních číslech (+2).

Sobotní zápas může být ale jeho posledním v letošní sezóně v rámci Ontario Hockey League.

 

http://new.ontariohockeyleague.com/video/mar-3116-gm4-sarnia-2-sault-ste-marie-3-2ot

http://new.ontariohockeyleague.com/gamecentre/21460/boxscore

http://sarniasting.com/article/ssm-3-sar-2-2ot

 

 

30.3.2016

SARNIA STING - SAULT STE. MARIE GREYHOUNDS 5:2

Mohl to být už téměř definitivní konec nadějí v letošním play off pro Stings s ohledem na obraz hry v prvních dvou zápasech. Vítězství Greyhounds na domácím ledě by je už téměř posouvalo do druhého kola v boji o pohár západní konference OHL. Ale nestalo se tak a Sarnia má nyní jistotu, že se znovu vrátí do své haly na minimálně jeden zápas. Stav série je nyní 2:1 pro Greyhounds.

Pavel Zacha prozatím odvádí výborné výkony a i bodově dominuje v celé sérii z pohledu obou týmů.

V Essar Centru byl vyhlášem první hvězdou zápasu. Jednalo se o jeho

první čtyřbodový zápas v kariéře v play off OHL (1+3),

celkově výrazně vede bodování obou týmů v celé sérii se sedmi body ve třech zápasech (loni proti Erie dosáhl pouze tři body v pěti zápasech).

Měl tedy podíl na sedmi z celkově deseti dosažených branek Sarnie v dosavadních třech zápasech vyřazovací části.

Osvěžením je návrat kamaráda Patrika Whita do sestavy Stings, který hraje z nedoléčeným zraněním a z velkým sebezapřením. Tým Sarnie se potýká z nachlazením a dalšími zdravotními problémy, které zabránily nastoupit do utkání i Travisovi Konecnemu.

Podstatnější ale je, že naděje Sarnie na konečný úspěch po třetím zápase nadále žije. Hráči se netajili tím, že jedou do Essar Centra vyhrát - i když po předchozích výkonech, a hlavně výsledcích, to neznělo příliš věrohodně. Nebo přesněji řečeno, Greyhounds zaskočili soupeře naprosto skvělým pohybem, rychlostí a skvělou organizací hry. Zdálo se, že Sarnia na tuto kvalitu nedokáže najít protizbraň.

Pro osud partie je ale určitě skvělé, že své předzápasové odhodlání naplnili a série tím zase dostává nový náboj. Jestli se podaří srovnat stav série na 2:2, nebo domácí odskočí na velice nadějných 3:1, se ukáže opět v Essar Centru už 1. dubna.

 

http://new.ontariohockeyleague.com/video/mar-2916-gm3-sarnia-5-sault-ste-marie-2

http://new.ontariohockeyleague.com/article/tuesday-highlights-wild-night-in-the-east

http://new.ontariohockeyleague.com/gamecentre/21456/boxscore

http://soogreyhounds.com/article/sting-cut-into-series-lead

 

 

28.3.2016

SARNIA - GREYHOUNDS 2:5

Zdá se, že Sarnia na svého soupeře nemá recept. Jako důležitý moment se může ukázat ten fakt, že v druhém utkání nedošlo ve hře Sarnie k nějakému výraznějšímu hernímu nebo taktickému posunu v organizaci hry a v odpovědi na to, co soupeř velice dobře a účelně hraje. Dva domácí zápasy Sarnia vypotřebovala bez pozitivního užitku a prohrává jednoznačně dva nula na zápasy. Přitom Stings měli být v této sérii favoritem, průběh je ale prozatím opačný. Možná může být malým povzbuzením poslední třetina, kdy Stings projevili charakter a ještě dokázali zdramatizoval utkání do okamžiku inkasování páté branky. Ale byly to momenty, kdy konečně dokázali soupeře přebruslovat a zatlačit ho na delší čas do nebezpečného prostoru před vlastní branku. To by určitě byla cesta do dalších utkání.

Zítra Sarnia Stning odjíždí na dvě venkovní utkání a podle dosavadního obrazu dění na ledě je docelka dobře možné, že další zápas v Sarnii už se nemusí uskutečnit. To by byl pro skvělé fanoušky Stings nečekaný a smutný závěr jinak skvělé sezóny.

Proto nezbývá než věřit, že série ještě dojde do nějaké zajímavé zápletky.

 

 

26.3.2016

Sarnia - Greyhounds 3:6

Stings ztratili slibně rozehraný duel a do série play off OHL díky tomu vstoupil lépe soupeř.

Sarnia vedla 2:0, ale po sérii vyloučení zápas nakonec ztratila.

Pavel Zacha zaznamenal dvě první asistence.

 

22.3.2016, Sarnia, Canada

 

PLAY OFF ODSTARTUJE UŽ V PÁTEK

https://pbs.twimg.com/media/CeHJMGwVIAIEpyv.jpg:large

 

21.3.2016, Sarnia, Canada

Poslední zápas základní části OHL už Stings nevyhráli, přestože svého největšího rivala z Windsoru přehráli v předchozích čtyřech zápasech z pěti. Nebyl u toho už ani Pavel Zacha, který odpočíval na páteční utkání play-off. To v první dvouzápasové sérii Sarnia přivítá Sault Ste. Marie Greyhounds. Vzhledem k porážce 6:3 sice Sarnii těsně utekl rekord v nejmenším počtu obdržených branek v základní části soutěže v klubové historii (pokud by bývali nedostali více než tři góly, potom by letos také tento rekord padl, ale to už zřejmě není tak podstatné. Město žije očekáváním play-off a je na hráčích, aby nezklamali své fanoušky.

 

http://sarniasting.com/article/wsr-6-sar-3,

 

Letošní Canadian Hockey League z českého pohledu.

 

Ontario Hockey League

http://new.ontariohockeyleague.com/article/2016-ohl-playoffs-first-round-schedule

 

1) Pavel Zacha

Základní část pro něj skončila už v sobotu, z posledních tří odehrál pouze páteční a sobotní zápasy. Ten poslední nedělní na vlastním ledě, už sledoval pouze z hlediště. Podle původního plánu vedení Sarnie už neměl nastoupit ani k jednomu víkendovému utkání. Play off začíná už v pátek a majitel Sarnie nechtěl riskovat jeho zranění nebo případnou suspendaci za nějaký faul.

Letos nebyl během sezóny potrestán trestem na více zápasů ani jednou, ale současně se stal druhým nejtrestanějším hráčem týmu Sarnie Sting . V této bilanci jej předčil pouze týmový bitkař Noah Bushnell, který se součtem 121 trestných minut obsadil 4. místo v celé lize. Pavel Zacha za ním zaostal jen o několik málo minut (97 minut) , ale jeho tresty nebyly udíleny za bitky, ale za srážky, krosčeky, hru vysokou holí, hákování, podražení...sbíral je poměrně hojně po dvou minutách.

Po včerejším zápase se Sarnia skutečně stala týmem s nejlepší hrou v oslabení v lize, Pavel Zacha byl už před víkendem vyhlášen nejlepším hráčem v oslabení v soutěži. To je velká změna oproti loňsku i předloňské sezóně ještě v Česku, kdy jej trenéři na tuto činnost vůbec nevyužívali. Efektivní hra v oslabení je důležitá pro rozvoj kvalitní poziční hry každého mladého hráče. Někdy dostávají útočníci už velice brzy nálepku jako čistě ofenzivní specialisté, ale potom svoji skutečně kvalitní poziční hru nemohou dostatečně rozvíjet a zlepšovat, což je škoda. V dnešním hokeji je až na naprosté výjimky hlavně v zámoří vyžadována komplexní hra s velkým důrazem právě na kvalitní defenzivní činnost.

Za dvě sezóny se podařilo změnit nejhorší tým celé CHL na jeden z nejlepších. To není samozřejmě zásluha pouze jednoho hráče, ale také změnou klubové politiky a nákupu několika kvalitních starších hráčů zhruba v polovině sezóny. O tomto víkendu bylo dosaženo rekordů v historii klubu v počtu dosažených vítězství v základní části (42)i v počtu dosažených bodů v základní části OHL (91). To vše bez ohledu na výsledek dnešního posledního utkání proti Windsoru. Tým rovněž obdržel nejméně gólů v základní části ligy v klubové historii...atd.

Město i jeho okolí hokejem díky tomuto neobvyklému vývoji doslova žije a v play off OHL se letos určitě čeká víc než jen první kolo.

Když srovnám loňskou první zámořskou sezónu Pavla Zachy a tu letošní, vidím několik zřejmých posunů. Předně ve vysokém herním vytížení. Také loni hrál první lajnu a první přesilovku, ale vzhledem k absenci při hře v oslabení a v situaci, když tým byl hodně vylučovaný, docházelo pravidelně i přes výbornou pozici v týmu k průměrnému hernímu vytížení pod 20 minut na zápas. To se projevovalo mnohaminutovými výpadky při oslabeních, kdy hráč často zchladne a pak se hůř znovu dostává do tempa.

Letošní vytížení dosahovalo až ke 27 minutám v zápase, což určitě přispělo k progresu ve hře. Z pohledu další kariéry může být důležité, že se podařilo změnit herní projev a víc  jej sladit se současnými zámořskými požadavky.

Z pohledu statistik je vidět určitý posun:

Loni odehráno 37 zápasů, letos 51.

Loni 34 kanadských bodů, letos 64.

Loni 16 gólů, letos 28.

Loni průměr na zápas 0.92 bodu, letos 1.25 bodu.

Loni 54 trestných minut, letos 97 t.m.

Letos + 17 bodů, loni +5

 

2) Dominik Mašín odehrál 57 zápasů, dosáhl 40 bodů za 8 gólů a 32 asistencí, na obránce měl z pohledu ofenzívy velice dobrou sezónu. +24 bodů +/-, Stejně tak i velice dobrou pozici v týmu, kde na něj hodně spoléhali, byl velice vytěžovaným a platným hráčem.

3) Pavel Jenyš odehrál 66 zápasů, dal 15 gólů a 22 přihrávek, celkem 37 bodů, to je 0.56 bodu na zápas

Erik Černák (SVK), odehrál 41 zápasů, zaznamenal 4 góly a 11 asistencí, celkem 15 bodů, + 7 bodů v tabulce +/-

Ondřej Kachyňa odehrál 52 zápasů. 2 góly a 11 přihrávek, celkem 13 bodů v sezóně, -17 v tab. +/-

V letošní sezóně se v Ontario Hockey League objevilo celkem 549 hráčů v poli a brankářů. Tato soutěž je mezi scouty a agenty považována za nejlepší a nejkvalitnější, loňský draft NHL to jen potvrdil. Jedná se o soutěž velice technickou i tvrdou, s největším počtem amerických týmů z Michiganu. Nejnadějnější hráče pro draft NHL na této soutěži láká také to, že se zde mnohem méně cestuje oproti QMJHL a WHL. Hráčům potom zbývá víc času na regeneraci a trénink. Týmy jsou kvalitní a vyrovnané, zápas i s nejslabším týmem nemá dopředu jasného vítěze. Tuto soutěž lze doporučit skutečně odolným a kvalitním českým nebo slovenským hráčům, kteří pomýšlejí vážněji o NHL. Je to zřejmě nejlepší příprava pro tuto dráhu, pokud zvládnou získat výraznou pozici v týmu. Bohužel, manažeři OHL se zajímají jen o skutečně vysoce kvalitní rozdílové evropské hráče, protože mají přetlak těch nejlepších Kanaďanů a Američanů adaptovaných od malička na zdejší hokej a podmínky. Ze dvou povolených Evropanů na tým se zde nejvíc uplatňují hráči z Ruska, často ti, kteří zde působí už od nízkého věku.  

..........................

 

V rámci QMJHL

http://theqmjhl.ca/2016-1st-round-playoff-schedule-unveiled/

 

si v této sezóně v základní části z českých hráčů vedl nejlépe Jan Mandát, který působí v quebecké lize už třetí sezónu. V 62 zápasech zaznamenal 64 bodů - 20 gólů a 44 asistencí (1.03 bodu na zápas).

Druhý nejúspěšnější z Čechů v quebecké juniorce byl Filip Chlapík, který odehrál 52 zápasů a zaznamenal 54 bodů (12 gólů a 42 asistencí), což je 1.04 bodu na zápas.

Ze Slováků si nejlépe vedl Kristian Pospíšil. Odehrál 52 zápasů, vstřelil 25 gólů a zaznamenal 15 asistencí, tedy celkem 40 kanadských bodů, to je 0.85 bodu na zápas.

Třetím nejlepším Čechem byl potom Václav Karabáček, který zvládl odehrát 47 zápasů, ve kterých zaznamenal 30 bodů (18 branek a 12 přihrávek), produktivita na zápas 0.64 bodu.

Obránce Filip Pyrochta nastoupil k 61 zápasům, vstřelil 4 góly a přihrál na 25 branek, celkem 29 bodů, v tabulce +/- nakonec dosáhl pozitivní bilance 1 plus bodu.

Jan Dufek si zahrál 58 zápasů, dal 11 gólů a přidal 14 asistencí, celkem tedy 25 kanadských bodů v zákl. části.

Daniel Krenželok odehrál 55 zápasů, dal 2 góly a na 19 přihrál, celkem 21 bodů.

Jakub Zbořil nastoupil v 50 zápasech, vstřelil 6 gólů a přidal 14 přihrávek, celkem 20 bodů.

Matouš Bělohorský odehrál 47 utkání, v nich vstřelil 5 gólů a nahrál na 4 branky, celkem 9 bodů.

V základní části Quebecké juniorské ligy nastoupilo celkem 608 hráčů v poli a brankářů v uplynulé sezóně.

 

Ve WHL

http://www.whl.ca/article/2016-whl-playoffs-schedule-taking-shape

Ve WHL nepadá tolik branek jako třeba v QMJHL, kterou ostatní dvě západnější ligy trošičku opovrhují, protože ji považují za soutěž, kde se skoro nebrání, nehraje do těla (posmívají se jí a nazývají ji "dětskou ligou" vzhledem k poůstatku toho, že se v Quebecu v mladých kategoriích nesmí hrát do těla a hráči odtud s tím později občas mají problémy). Západní liga je pověstná důsledným bráněním a tvrdou hrou, kde obstojí jen silní a odolní hráči.

Z českých hráčů si z pohledu strohých statistik nejlépe vedl Šimon Stránský, který v 62 zápasech získal 62 bodů (19 gólů a 43 asistencí), což je rovný bod na zápas.

Dále Michael Špaček, ten dokázal nastoupit v 61 zápasech a připsal si 54 bodů (18 gólů a 36 asistencí), což je 0.89 bodu na zápas.

Dobrou sezónu prožil i Tomáš Šoustal, který zvládnul 58 zápasů, během kterých dosáhnul 46 bodů (20 gólů a 26 přihrávek), to je 0.79 bodu na zápas.

Dále je z našeho pohledu zajímavý Kanaďan s českým pasem, který se narodil v Kanadě, hokejově vyrůstal v Jihlavě, ale v nároďáku dal přednost opět Kanadě, kde pobývá několik posledních let - Adam Musil, ten odehrál 66 zápasů, dosáhl v nich 43 bodů (19 gólů a 24 přihrávek), to je 0.65 bodu na zápas.

Slovák Radovan Bondra odehrál 58 zápasů , dosáhl 30 bodů za 15 gólů a stejný počet asistencí.

Jiří Smejkal má na svém kontě celkem 58 zápasů s bilancí 5 gólů a 22 asistencí, celkem 27 bodů.

Obránce Libor Hájek zvládnul úctyhodných 69 zápasů s bilancí 3 branek a 23 přihrávek, celkem 26 bodů.

Další bek Ondřej Vála má na kontě dokonce 72 zápasů s bilancí 4 branky a 16 asistencí, celkem 20 bodů.

A do třetice Vojtěch Budík má odehráno rovněž skvělých 70 zápasů s bilancí 3 gólů a 13 přihrávek, celkem 16 bodů.

Útočník Roman Dymáček hrál v 55 zápasech, zaznamenal 4 góly a 6 asistencí, celkem 10 bodů.

Do soutěže letos zasáhlo celkem 685 hráčů a brankářů. Z pohledu českého hokeje je potěšitelné, že v náročné WHL nastoupilo 9 českých hráčů, a dokonce 3 obránci, kteří byli hodně vytěžovaní. To vše by mohl být dobrý příslib do budoucna

...............................................

Češi většinou neodehrají většinu zápasů v CHL jako ostatní zámořští hráči. Je to proto, že část jich je vysoko na draftu NHL a vzhledem na účasti v předsezónních kempech NHL zmeškají začátek juniorské sezóny.

Potom také často absentují s ohledem na účast na MS dvacítek, protože mají do nároďáku v naší malé zemi většinou blíž než jejich kanadští a američtí spoluhráči. Dále jsou na vině zranění nebo tresty za vyloučení do konce zápasu. No a v neposlední řadě se občas nějaký Evropan trenérům nemusí vejít do sestavy.

Pokud jsou v některých týmech CHL Češi výraznými postavami, potom Slováci zdá se tak trochu vyklízejí pozice a ztrácejí kontakt se zámořským juniorským hokejem. Hodně je vidět obránce Erik Černák, který se velice dobře prosazuje v jednom z nejlepších týmů celé CHL, v Erie.

Ale útočníky ze Slovenska vepředu v jednotlivých soutěžích skoro neuvidíte a v celé CHL téměř vymizeli. Je otázkou, jak se to projeví na budoucnosti slovenského hokeje.