Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/finsky-system-je-genialni-cesky-system-je  •  Vydáno: 8.6.2016 18:43  •  Autor: Zacha Pavel st.

Finský systém je GENIÁLNÍ - český systém je...

DOMINIK HRACHOVINA - MISTR FINSKÉ LIGY

 

Deník Sport ze dne 7.6.2016: Tomáš Vrábel

Rozhovor s brankářem mistra finské ligy Dominikem Hrachovinou, který už jako mladíček odešel z Komety do Skandinávie za lepším sportovním i lidským rozvojem. Ze stejného klubu rovněž do Finska odešel později Radek Koblížek a Adam Zbořil, brankář Martin Ptáček pro změnu do Norska, Pavel Zacha  do Liberce, Jakub Zbořil do Kanady a Pavel Jenyš rovněž do Kanady. To jen namátkou. Kdyby klub pracoval jinak a tito hráči by zůstali, klub by se o budoucnost obávat nemusel. Vždyť tři ze jmenovaných hráčů prošli draftem NHL, z toho dva v prvním kole. A to je Kometa zřejmě elitní českou akademií, když byla loni v péči o talenty vyhodnocena z ČSLH jako nejlepší. Je otázkou, jak to tedy funguje jinde.

Tohle není nic proti Kometě, jejím fanouškům a tradicím. Ale je na zamyšlení, zda nenadešel čas něco na těch zažitých šablonách změnit, aby celá ta činnost kolem mládeže měla nějaký skutečný smysl.

 

Finský systém je GENIÁLNÍ

Hrachovina si užívá léto, s Tapparou vyhrál titul

 

Tohle je skvělý článek.

Chcete pochopit český hokej?

Tak si ho určitě v dnešním Sportu pozorně přečtěte!

Dominika i jeho otce dobře znám ještě z dob našeho společného působení v Kometě.  Z článku budu citovat jen několik nejzajímavějších pasáží a potom bych k tomu na dokreslení přidal jednu vzpomínku.

Jen na úvod - Dominik odešel do Finska před šesti roky z Komety. V článku to Tomáš Vrábel přešel krátce: "...Hrachovina vyrůstal v Brně, ale prostředí v českém mládežnickém hokeji se mu moc nezamlouvalo. A tak hledal jiné cesty. Ty ho nakonec zavedly právě do Finska."

Sám k tomu říká: "A byla to nejlepší volba, rozdíl byl úplně ve všem."

Dominik opěvuje vyrovnanost a systém finských dorosteneckých soutěží, kde díky tomu panuje velká konkurence. Hodně jeho bývalých spoluhráčů je dnes v NHL. A Hrachovina je přesvědčený, že je to hlavně díky tomu systému - tak rozdílnému oproti našemu.

V tomto bodě si dovolím malou vsuvku. S odstupem času hodnotím jako chybu odmítnutí angažmá pro Pavla v jeho šestnácti letech v klubu Tappara Tampere. Jen připomenu, že rok předtím vychovali Barkova, dvojku draftu NHL, a měli eminentní zájem pokračovat v tomto úspěšném tažení s dalším  hráčem s podobným potenciálem. Letos budou mít opět vysoko Patrika Laineho. A také příklad Dominika Hrachoviny ilustruje způsob práce s hokejovým talentem v Tampere a v dalších finských klubech. Dorůstají jim Jesse Puljujärvi, Sebastian Aho a řada dalších, kteří budou letos nebo v dalších letech vysoko na draftu NHL.

Tohle není náhoda, to je systém!

Ten ale bohužel nechává lodivody našeho hokeje "v klidu".

Pokud před deseti roky odskočili českému hokeji ve výchově o míli Švédové, dnes je následují jejich sousedé. Češi pracují někde uprostřed pelotonu a ani tento nástup nové filozofie a metodiky práce s talenty ve Finsku nezachytili.

Však proč? Vždyť stále ještě máme jedny z nejlepších hokejových fanoušků na světě - tedy při domácím MS. To je ale bohužel oblast, ze které nelze nikoho draftovat  do NHL.

Ještě k českému hokeji očima mladého Hrachoviny:

"V Česku je to třeba tak, že se trenéři bojí dávat mladým šanci, i proto nikdo nikoho nevychovává, ale je to nastavené vším okolo, tlaky sponzorů a podobně.

Kolik hráčů muselo skončit kvůli přitroublým tabulkám. Ty nejsou nikde na světě. Ve Finsku, když někomu skončí smlouva, tak jde dál. Český hokej škodí sám sobě," zlobí se Hrachovina.  

Aby vznikl takový hodnotný, pravdivý a oči otevírající článek, musí se sejít několik důležitých okolností.

- Předně jej musí udělat redaktor neprorostlý s vazbami v českém sportu. To je první důležitý předpoklad.

- Potom je třeba udělat rozhovor se sportovcem, který neplánuje návrat do českého sportovního prostředí. Protože v opačném případě by to dostal zpět i s úroky.

Na dokreslení postojů a názorů Dominika Hrachoviny k českému prostředí mi dovolte jednu historku z dob jeho působení v Brně. Jeho otec, rovněž hokejový brankář, znal úskalí našeho systému hokejové výchovy s tabulkami a proto se ho snažil nějak obelstít. Nechal si syna registrovat na sebe a podepisovat pouze hostování do klubu, kde působil. V tom případě do Komety Brno. Měl jsem v posledních letech množství dotazů na tuto formu ošetření práv vůči dítěti v českém hokeji od rodičů a všem  jsem tvrdil, že to není dokonalé řešení.

Ten dementní tabulkový systém ostatně ani žádné akceptovatelné řešení nenabízí. Protože potom se v klubu nechovají k takovému hráči ani tak, jak se chovají k ostatním hráčům - svému ekonomickému majetku. Chovají se k němu ještě hůř. Jakmile takového hráče momentálně nepotřebují do sestavy, nečiní jim problém na čas ho úplně odstavit a obehrávat své vlastní "tabulkové" hráče.

 

Dominikův skutečný příběh

Dominik tehdy před léty už začal na brankářském postu dost vyčnívat a tak se jeden z trenérů mládežnické reprezentace rozhodl pozvat jej do přípravného kempu. Poslal pozvánku na sekretariát Komety a tam se stalo, co se tady občas stává. Někdo z funkcionářů to zvážil a došel k závěru, že klub by nic nezískal tím, kdyby mladý Dominik odjel na ten kemp a "zbytečně by se ještě víc zviditelňoval". Proto pozvánka skončila v koši a hráč ani otec nebyli informováni.

V den kempu volal repre trenér otci Hrachovinovi, kde jsou a jestli se nezdrželi na cestě. Pan Hrachovina byl samozřejmě překvapený, protože vůbec neměl potuchy o tom, že se měl se svým synem na nějaké cestě nacházet. Hned se nabídl, že ho okamžitě sbalí a vyrazí do Čech na sraz reprezentace, ale to už trenér odmítl s tím, že by začátek stejně nestihl a že si pro ten případ vypomohou nějak jinak. A jeho pozve na příští kemp.

Ale nepozval.

Když pan Hrachovina zjišťoval na vedení klubu, co se stalo a proč nedostal pozvánku, tak klasicky nikdo nic nevěděl, nikdo nic neviděl, nikdo nikde nebyl!!!

I tato zkušenost přispěla k jeho rozhodnutí opustit pověstnou "jihomoravskou líheň hokejových talentů" a zamířit do Skandinávie za lepšími lidmi, organizací a celkovým systémem výchovy. I tento malý příběh se skrývá pod vyjádřením, že:

"...prostředí v českém mládežnickém hokeji se mu moc nezamlouvalo."

Skvělý článek pro ty, kdo chtějí vidět a pochopit ty skutečné děje v českém hokeji. Od hráčů, kteří tady hodlají působit, to nečekejte. Ti budou stále dokola tvrdit do médií, že jejich vztahy s vedením klubů jsou skvělé a nemají nic společného s tím nebo oním. Protože ve smlouvách podepisují i paragraf nařizující zdržet se jakéhokoliv prohlášení, které by mohlo poškodit zájem klubu. Od toho okamžiku vlastně nemohou oficiálně prohlásit nic, co by tak bylo možno vyložit.

Poznámka autora:

Otec hráče se ale může vyjádřit úplně ke všemu, protože na něj se smlouva nevztahuje. Samozřejmě se tak neděje, protože hráč to dostane zpět stejně. Ale je to vyvážení situace, kdy manažer klubu může z hráče dělat doslova pitomce, zatímco hráč nesmí utrousit ani slovo proti němu. To je další problém nevyváženosti v českém sportu. Hráči jsou v něm diskriminováni na víc způsobů. Systém slouží malé skupině lidí, zatímco mnoho ostatních není v pozici rovnocenných partnerů.

Takže takové rozhovory ani nemá smysl číst.

Hráči se vůbec nemohou svobodně vyjádřit.

Ale stačí zajít s nimi na kafe, a pravdu vám naservírují i s dezertem. To je pak ta pravá realita našeho sportu.

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-ostatni-ligy/271546/brankar-ktery-ve-finsku-vyhral-titul-jejich-system-vychovy-je-genialni.html