Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/cslh-podnika-opatreni-proti-prichodum-a-uplatneni-kvalitnich-zahranicnich-hracu-v-oblasti-mladeznickeho-hokeje  •  Vydáno: 20.8.2016 8:05  •  Autor: Zacha Pavel st.

ČSLH podniká opatření proti příchodům a rovnocenému uplatnění kvalitních zahraničních hráčů v našem mládežnickém hokeji

Tento článek poukazuje na nový krok ČSLH, který omezuje prostor hráčům pocházejícím z jiných států, v našem případě hlavně ze Slovenska. Pokud Vím, tak se to tom nikde moc nepsalo ani nemluvilo. Jedná se ale o opatření, které může mít dalekosáhlý vliv na příchody kvalitních zahraničních hráčů do naší republiky.

Ochranářská opatření nejsou ve světě sportu ničím novým, konečně i v kanadskoamerické CHL existuje omezení pouze dvou Evropanů na tým, kteří předtím musí projít Import draftem, a dva roky už je zakázáno působení evropských brankářů v této soutěži. To je ale trochu odlišná situace a dá se včasným odchodem do zámoří poměrně jednoduše obejít. Navíc, Kanada disponuje obrovským počtem kvalitních mladých hráčů, kteří roky sní o CHL a Evropané jim berou uplatnění.

Když jsem četl tuto čerstvou úpravu technických norem ČSLH, vcelku marně jsem si lámal hlavu nad tím, co vlastně k tomu kroku tvůrce změn přimělo. Současně je otázkou, zda to nebude mít na naše soutěže spíše destruktivní vliv. Nedávno jsem zaslechl zprávy, že některé české extraligové kluby mají žalostně malý počet hráčů dokonce i v kategorii staršího extraligového dorostu. Objevovaly se počty smnáct nebo dokonce třináct hráčů v přípravném kempu. Ještě nedávno se o místo v kádrech SD pralo kolem čtyřiceti i padesáti hráčů a konkurence byla veliká. V tomto světle se tohle vše jeví jako nesmysl.

Už v minulých letech bylo občas vskutku obtížné až nemožné najít logiku v počíhání lidí na svazu, a tohle opatření by tam pravděpodobně bylo možno také zařadit.

Odborná i laická veřejnost vcelku marně napadá nesmyslný počet 18 týmu v EJL, který zničil kvalitu, kterou v Česku prostě dlouhodobě nemáme. Svaz skutečně nemá sílu a nedokáže počet účastníků snížit, přestože všichni ví, jak by to kvalitě soutěže prospělo, a na místo toho podniká kroky, které odvedou další kvalitní hráče pryč a tím tuto kvalitu ještě sníží. Pro mladé Slováky bylo pohodlnější odejít vedle do Česka než do úplně cizího skandinávského nebo zámořského prostředí. Nově k takovému přesunu k nám už nebudou mít motivaci. Pohlíží na toto pravidlo jako na diskriminaci a ani se jim není co divit.

Je zajímavé, že ve Švédsku nebo Finsku se s podobným opatřením nesetkáte. Jakmile si rodiče elitních slovenských hráčů toto opoatření vyhodnotí, což se už děje, ti nejlepší budou směřovat jinam a naše soutěže na to doplatí.

http://www.cslh.cz/souteze/2017/4-dhl-extraliga-junioru.html?tab=technicke-normy#tab bod č.4

.................................... dopis ze Slovenska

 
Dobrý deň p. Zacha,
 
obraciam sa na Vás z dôvodu, že ma dosť zaujíma Váš názor na zmenu v troch najvyšších mládežníckych súťažiach v Česku. 
 
Ako môžete vidieť na ofic. webe cslh.cz v technických normách ELMD, ELSD a ELJ, tak došlo k úprave pravidiel ostaršovania. Vyberám z technických noriem ELJ (rovnaké pravidlo je aj v technických normách ELSD, ELMD):
 
"4. V utkání mohou za družstvo nastoupit maximálně 4 hráči ročníku narození 1999 a mladší dle čl. 219 SDŘ s tím, že do tohoto počtu se nezapočítávají brankáři. Start hráče ročníku 1999 a mladšího dle čl. 219 SDŘ není povolen, jedná-li se o hráče, který nesplňuje veškeré podmínky ke startu za reprezentaci České republiky."
 
V praxi to teda znamená, že ELJ v budúcej sezóne nebudú môcť hrať hráči ako Miloš Roman, Patrik Hrehorčák, Filip Krivošík či Adam Ružička. V prípade posledných dvoch menovaných je táto obava len teoretická, pretože idú do zahraničia, v každom prípade všetci títo štyria hráči pôsobili v juniorke ako hráči ročníka 1999 už v minulej sezóne a blížili sa priemeru jedného kanadského bodu na zápas. Vlani hrali dôležité roly v juniorke, tento rok by boli v staršom doraste? Pritom oni sami sú nositeľmi kvality a zvyšujú v Česku konkurenčné prostredie. Navyše sa trochu aj opomína faktor diskriminácie na základe štátnej príslušnosti, ktorú zakazuje čl. 18 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.
 
Na jednej strane rozumiem snahe ČSLH vychovávať hráčov pre potreby vlastnej reprezentácie, lenźe zavedením tohto pravidla sa nezbavia priemerných zahraničných hráčov. Práve naopak, tí tam budú chodiť stále, lebo ostaršenie potrebovať nebudú. Naopak tí, ktorí sú kvalitní a ktorí sú nositelia kvality, do Česka už chodiť nebudú, lebo to nebude mať pre nich význam, ak nebudú môcť byť „ostaršení“.

S pozdravom / Best Regards 

Jakub Homoľa 

SlovakProspects.com 
Zástupca šéfredaktora / Deputy Editor
.............................................................
 
Poznámka PZ:
Toto opatření skutečně vyznívá diskriminačně, současně proti legitimnímu zájmu zvýšení kvality českých nejvyšších mládežnických hokejových soutěží. Je otázkou, zda je to krok podpořený nějakým hlubším promyšleným záměrem, o kterém se nikdo moc nechce bavit, nebo se jedná o opatření vlivové skupinky lidí hájící své konkrétní zájmy.
Je to ale poměrně nová věc, která může určit vývoj na dlouho dopředu.
 

Dobrý večer p. Zacha,
Som trochu znepokojený, že nikde o tejto novinke český zväz neinformuje. Ja som bol na to upozornený len rodičmi a hneď som na to zareagoval aj článkom na našom portáli SlovakProspects.com – http://www.slovakprospects.com/europa/cesko/clanok/4272-cesi-zakazuju-ostarsovanie-cudzincov-v-mladeznickych-sutaziach – ktorý navyše upozornil aj na možný nesúlad s primárnym právom EÚ. 
 
Som zároveň trochu sklamaný, že o tomto neinformujú ani ďalšie slovenské športové portály, pretože je to vec dosť zásadného charakteru (aj) pre slovenský hokej. Pravdupovediac, aj som si myslel, že ste o tejto informácii nevedeli, pretože inak by som už aj predpokladal, že by ste o nej napísali na Vašej webovej stránke. V zásade tým vzniká podozrenie, že ČSLH sa snaží toto pravidlo do istej miery skryť pred verejnosťou, hoci takéto pravidlo má zásadný vplyv na kvalitu nimi riadených súťaží. 


Jakub Homoľa