Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/krejcirikuv-triumf-nad-hokejovymi-zlobry-dvacitka-pred-ms-v-kanade-manazer-vanek-a-jeho-vyznani  •  Vydáno: 16.11.2016 21:42  •  Autor: Zacha Pavel st.

Krejčiříkův triumf nad hokejovými zlobry - dvacítka před MS v Kanadě - manažer Vaněk a jeho vyznání

 

- karlovarský manažer Vaněk

- dvacítka před MS v Kanadě

- Krejčiříkův triumf nad hokejovýmy zlobry

 

Se zájmem jsem si přečetl rozhovor Adama Sušovského s manažerem Karlových Varů Miroslavem Vaňkem.

Lidé kolem našeho sportu potřebují vstřebávat a vnímat  takovéto alespoň trošku otevřené rozhovory, které popisují pocity, argumenty a postoje důležitých lidí v našem hokeji.

Podle mého názoru jsou za současný stav našeho hokeje zodpovědní v první řadě vlivní manažeři klubů, kteří určují politiku jednotlivých klubů, tedy i filozofii práce s mládeží, současně díky svému častému delegování do rozhodujících svazových orgánů určují i přijímání závazných norem a směrování hokeje nějakým směrem.

Pan Vaněk uvedl, že jediné dvě profese vydělávají v českém hokeji peníze - hráči a agenti. Podle mého názoru to není úplný seznam. Zapomněl především na sebe, na manažery, kteří berou poměrně slušné peníze napříč všemi kluby. Dále jsou to trenéři, asistenti a další pomocné profese v rámci klubu i mimo něj, kam náleží třeba rozhodčí. Ti všichni pravidelně vydělávají peníze.

Podle zvolené rétoriky soudím, že pan Vaněk vede boj se všemi ostatními. Peníze pro hokejisty se mu zdají přemrštěné (přitom pokud zde jsou nějaká zavedená pravidla pro platy hráčů, nevytvořil je nikdo jiný, než právě manažeři - takže zvorat svoji roli a pak ještě naříkat, kolik hráči stojí, tohle už je vážně k smíchu - je to další důkaz nekompetentnosti, kdy manažeři řídí svoji loď a vůbec neví kam), agenty považuje dokonce za karibské piráty. Jenomže pokud tady budou jednotlivci vždy nadávat na ty ostatní, nikam se nepohneme.

Rodiče nadávají na manažery a trenéry, stejně jako na pravidla v českém hokeji. Trenéři nadávají na hráče a rodiče, včetně agentů. Agenti na nikoho nenadávají, protože potřebují vycházet s hráči, rodiči i manažery. Ale zloba a nepochopení jedněch vůči druhým nikam tady je. Tito lidi zjevně nemají vizi - snížit počet klubů v extralize o dva, to je jediné, co na dvou stranách zaznělo konstruktivního - a to je málo.

Manažeři mají jeden problém, který už si ani neuvědomují. Snaží se naplnit rozpočet ber kde ber. Proto se snaží prodat hráče co nejdráž a z každého kontraktu vytřískat maximum. Často i za cenu toho, že hráči zhorší situaci v novém klubu a ten musí jít s výdělkem dolů. Dokonce se tím chlubil, jak natáhl klub KHL, až mu to hráč potom asi měl trochu za zlé, protože sám musel jít s platem dolů.

Tohle jsou jakási fotbalová pravidla, která ale do moderního hokeje nepatří. V zámoří se bez toho obejdou a mají funkční a vyvážený systém, tady je to utopie. Jací jsou manažeři, takoví je celý český hokej. Nikdo ho neutváří víc než oni. Jedinou nadějí jsou mladí manažeři formátu Pešána nebo Petra, kteří mohou navodit jiné klima v hokeji. Tradiční manažeři nic nového nepřinesou. Proč by měl hráč na sobě odmala dřít, investovat do sebe, aby nakonec balík shrábl někdo jiný? Co to má za smysl? Je to demotivující a nespravedlivé, nefunkční, hloupé.

Velký problém můžeme vidět i u současných českých sedmnáctiletých hráčů. Nečas v Brně má shodou mnoha okolností velké štěstí, hraje za áčko a obsadil v týmu shodou náhod důstojnou roli. Před sezónou srovnatelný hráč Zadina dopadl mnohem hůř. Ne že by byl o tolik horší, jeho proviněním je to, že patří jinému klubu. Do Švédska ho nepustili, aby se mohl ucházet o extraligu, musel podepsat smlouvu. A jakmile ji podepíše, klub ho má v hrsti, takže pro hráčův vývoj daleko vhodnější štace ve Švédsku se nekoná. Klub se nechová v nejlepším zájmu kvalitního perspektivního hráče, ani nehájí současné i budoucí zájmy české reprezentace. Hájí svoje zájmy a na hráče se v tomto nebere moc zřetel. V jeho případě platí tradiční pravidlo, že klub neumí vytvořit talentovanému hráči odpovídající podmínky, ale současně ho odmítne pustit tam, kde to umí. A hráč si nemůže ani postěžovat. Smlouvy obsahují klauzuli, že hráč nesmí na veřejnosti sdělovat nic, co by mohlo poškodit zájmy klubu. A tak může pouze mlčet, a nebo si nestěžovat a mluvit pozitivně.

Problém je v tom, že nemáme organizace typu bývalé Dukly, kam by Zadina společně s Nečasem svorně zamířili a tam by si to spolu rozdali ve srovnatelných podmínkách o pozici na slunci. Takto rodiče ani hráči nemohou tušit, jakou boudu na ně v klubu zahrají. Protože v každém klubu je to jinak. Jeden jde dopředu, druhého v klubu zazdí. Tohle je naprostý nesmysl, do takového bordelu se moc dětí ani rodičů nepohrne.

O hráčských odborech se Vaněk vyjádřil - jak jinak, kriticky. Prý neumí komunikovat. Jenomže pokud vím, u nás se žádná otevřená a rovná diskuse nevede. Desítky let nic takového neproběhlo.

Ve světě dnes všichni uznávají jednu základní koncepční prioritu. Pokud má nějaký systém fungovat, musí alespoň trochu vyhovovat všem svým důležitým součástem, které se na jeho chodu podílejí. Aby hokej fungoval, musí fungovat manažeři, hráči, trenéři, rozhodčí, skauti, soutěže, pravidla a vztahy, stejně jako agenti a další důležité součásti tohoto organismu. Pokud někdo brojí proti některým hokejovým profesím jako takovým, je obtížné akceptovat jeho kompetentnost.

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/286093/manazer-varu-vanek-o-dudovi-zajmu-hracu-o-pusobeni-v-tymu-i-agentech.html

 

Zanedlouho česká dvacítka vstoupí do dalšího mistrovství světa na zámořském ledě.

Líbí se mi rozhodnutí trenéra Petra netahat sem po vzoru Přerosta nesmyslně hráče ze zámoří na kemp, ale vše zorganizovat až na místě v Kanadě. Znovu bych se opakoval, ale komunikace s hráči a s médii v podání Jakuba Petra se mi líbí. Je to ve srovnání s jeho arogantním a nekompetentním předchůdcem příjemné osvěžení. Přeji realizačnímu týmu dvacítky i hráčům samotným úspěch, který by je nakopnul nahoru. Potřebovali by ho mladí hráči, protože by jim to trochu usnadnilo pozici v draftu a následně i v kempech NHL. Úspěch v Kanadě berou skauti trochu vážněji než na evropském širokém ledě. Některé naše kluky ale jako vždy zařízli v klubu, dvacítky jsou určitá šance, jak se skautům ukázat v dobrém světle. Bez toho je dneska neuvěřitelně obtížné proniknout do NHL s českým pasem v kapse.

http://www.hokej.cz/sanci-maji-i-necas-nebo-skarek-rika-petr-pred-ms-bude-dvacitka-ladit-v-kanade/5019099

 

Krejčiřík a jeho premiéra

Tohle je úžasný příběh. Dobře napsáno opět od Adama Sušovského. Pokud vím, zajímal se o tento příběh už dříve. Debut mladého Vojty Krejčiříka v extralize musí být obrovským zadostiučiněním pro něho samotného, otce a celou jeho rodinu. Moc jim to přeju, posílám alespoň na dálku velikou gratulaci. Dokázat v Česku něco proti té sebrance mocných, která se neštítí ničeho, je hodno Nobelovy ceny.  Něco jako etika, práva dítěte, slušné chování, určité meze slušnosti, to nelze od některých manažerů ani svazových funkcionářů čekat. To čím si prošli před několika roky, to je skvělý materiál pro ochránce práv dítěte. Jednou se o tomto případu budou učit děti ve škole a nebudou paní učitelce věřit, že se to skutečně mohlo dít. Krejčiříkovi měli odvahu se všem postavit, a dokonce i obstát a nakonec dosáhnout na úspěch. Je to osvěžující a skvělá zpráva. V článku zaznívají výstižné obraty, jako:

"pomstychtiví manažeři" nebo "grázlovina na druhou", "msta na dítěti, které za nic nemůže"...

Svaz na jedné straně vydává statisíce za reklamu a nábory dětí, na druhé straně nemají kluboví ani svazoví lídři charakter a dost elementární slušnosti k tomu, aby se takovým manýrám postavili a řekli: Tak dost, tohle se tady už dít nebude!

Přál bych Krejčiříkovi, aby nastoupil v zápase proti "tyranovi" a poslal ho svou hrou ke dnu. Tohle samozřejmě přeháním, protože proti budou stát nikoliv bezcitní viníci, tedy manažeři - ale obyčejní hráči, kteří s celou kauzou a chování  nemají vůbec nic společného a jsou s Krejčiříkem na stejné lodi.

http://isport.blesk.cz/clanek/muj-isport-blogy-redaktori-adam-susovsky/285834/600-tisic-za-dite-krejcirikovi-krivarna-koncila-karieru-ted-hraje-extraligu.html