Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/prehledny-system-zamorskych-juniorskych-soutezi  •  Vydáno: 9.2.2017 22:42  •  Autor: Zacha Pavel st.

Přehledný systém zámořských juniorských soutěží

Na dálku je pro mnoho rodičů a hráčů velmi obtížné se v tom spletitém systému zámořského juniorského hokeje vyznat. Mnozí se v něm ztrácejí, je poměrně složitý, hluboce propracovaný, jedná se o stovky týmů a tisíce hráčů.

Tento článek, viz odkaz, náleží k tomu nejlepšímu, co bylo v češtině v poslední době na téma zámořských juniorek publikováno. Český systém juniorského hokeje při současných 18 týmech v juniorské extralize nelze s úrovní CHL srovnávat v žádném směru. Není to cesta pro skutečně talentované hráče už ve věku šestnácti nebo sedmnásti let. A spolehnout se na vstup mezi muže, to je jako hrát ruletu. Šance, že to vyjde, je malá. Každý rok se na mě obrací rodiče s prosbou o radu, protože stojí před naprosto zásadním rozhodnutím. Zůstat doma a podepsat profesionální smlouvu, odejít do Skandinávie, nebo projít juniorským Import draftem a pustit se rovnou do nejnáročnější CHL?

Jistě by bylo vhodné přidat pro úplnost i systém amerických juniorských soutěží v čele s USHL, jakousi čtvrtou soutěží nejblíže k úrovni trojice náležející do CHL, tedy QMJHL, OHL a WHL, a k tomu přidat i americké nižší ligy.

Neméně zajímavý je systém amerických univerzitních soutěží, kde se hraje skvělý hokej a odkud také vede cesta do NHL.

Ale domnívám se, že na začátek tento článek bohatě stačí.

Díky za něj.

http://www.nhl.cz/zamori-neni-jenom-nhl-poznejte-system-severoamerickych-juniorskych-lig-1/5011700

Osobně preferuji OHL jako nejlepší juniorskou ligu na světě. Je to dáno několika důležitými okolnostmi, o kterých se moc nehovoří, ale které sehrávají zásadní roli.

Především je pro každého hráče důležité, že v OHL se nejméně cestuje. Hustota kvalitních týmů na menší rozloze je ze všech soutěží nejvyšší. Je veliký rozdíl cestovat na zápas dvacet hodin jako v QMJHL nebo WHL, nebo být na místě za dvě tři hodinky cesty autobusem.

Když byl Pavel Zacha v Sarnii Sting, řadu soupeřů měli jen hodinu nebo dvě hodinky cesty. To je veliké plus.

Druhé pozitivum je v nejvyšší kvalitě OHL. Kanadská provincie Ontario sousedí s americkým státem Michigan, kde je zřejmě největší koncentrace špičkového mládežnického hokeje na světě. Z těchto věhlasných dorosteneckých týmů jsou napájeny blízké americké a kanadské juniorské kluby OHL, takže kvalita soutěže je z našeho pohledu až neskutečná. V ročníku 1997 bylo v porvní desítce draftu NHL hned 6 hráčů OHL v čele s McDavidem nebo Stromem.

Je velice obtížné se v této konkurenci uplatnit a rychle se přizpůsobit zámořskému hokeji. Je neuvěřitelně rychlý a místy až brutálně tvrdý. Je to to nejlepší síto oddělující pověstné "zrno od plev", díky kterému dokážou scouti selektovat potenciální adepty pro NHL.