Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/pozice-ceskych-a-slovenskych-hracu-v-elitnich-formacich-nhl  •  Vydáno: 28.9.2017 17:16  •  Autor: Zacha Pavel st.

Pozice českých a slovenských hráčů v elitních formacích NHL

 

V poslední době se dostává dění v NHL opět do popředí zájmu hokejových fanoušků i médií. Dění za mořem je prezentováno z různých úhlů pohledu, ale vždy je nejvěrohodnější držet se faktů a reality.

Počty hráčů pod smlouvou nebo v přípravných kempech, to je jedna věc. Ale v reálu mnohem víc záleží na tom, kteří hráči by měli podle současného názoru trenérů a GM týmů NHL nést hlavní tíhu 82 zápasů základní části NHL. 

Podle mého názoru se jedná o

útočníky figurující na soupiskách v první lajně

a současně působící v první či druhé přesilovkové formaci, u univerzálních hráčů ještě hraje velkou roli pro výsledek týmu i jejich zapojení do hry v oslabení.

Zatímco naše velice povrchní hodnocení hráčů většinou vychází pouze z jednoduchých ofenzivních statistik, v zámoří přisuzují stejný význam i kvalitní defenzivní činnosti, protože dát gól, to je stejně důležité pro výsledek týmu jako gól neinkasovat. Mnoha trenérům i manažerům je jedno, jestli se vyhraje 1:0 nebo 6:5, rozhodující jsou body a šance na účast ve Stanley Cupu.

U obránců se pak jedná o první obranou dvojici a rovněž jejich zapojení do přesilovek či oslabení.

V současné době mají Češi celkem pět takových útočníků (Voráček, Pastrňák, Hemský, Zacha, Vrána),

a žádného obránce.

Česko momentálně nemá ani jednu brankářskou jedničku v NHL.

Slovákům figuruje na soupiskách jeden obránce a tři útočníci tohoto formátu, takže počty elitních hráčů jsou prakticky vyrovnané.

Pro českého fanouška je možná povzbuzující, že tři z těchto hráčů jsou ve věku 20 nebo 21 let, tedy s velkou budoucí perspektivou.

Toto hodnocení se samozřejmě může v průběhu sezony hodně měnit, stále ještě neskončila všem týmům ani příprava, a také není úplně směrodatná první lajna, protože například hráči z druhé lajny a z první přesilovkové formace nebo z první či druhé dvojice pro oslabení mohou pro sebe na ledě urvat větší krajíc z důležitých momentů pro výsledky zápasů.

Ale zhruba po polovině základní části už se může jednat o odpovídající kriterium reálné a dostatečně vypovídající role českých a slovenských hráčů v současné NHL.

Momentálně se věci mají tak, že za velký úspěch lze považovat každou situaci, kdy český hráč zaujme stabilní místo v některém z týmů NHL, klidně se může jednat o třetí či čtvrtou lajnu, všechno se počítá a všechno má svou hodnotu.

 

http://www.dailyfaceoff.com/42483/2017-18-season-preview-new-jersey-devils

http://www.dailyfaceoff.com/teams/