Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/beseda-na-tema-cesky-hokej  •  Vydáno: 10.10.2017 15:25  •  Autor: Zacha Pavel st.

Beseda na téma "český hokej"

Svoboda o tabulkách

 

10.10.2017

TABULKY * TABULKY * TABULKY * TABULKY * TABULKY

http://isport.blesk.cz/clanek/muj-isport-blogy-redaktori-adam-svoboda/315553/slovakum-vychovavame-golmany-do-narodaku-v-nasi-extralize-jsme-sami-proti-sobe.html

 

9.10.2017

moderátor Michael Dusík

účastníci besedy "téma pro hosty"

Martin Urban, generální sekretář ČSLH

Filip Pešán, trenér české hokejové reprezentace do 20 let, trenér a sportovní ředitel Bílých Tygrů Liberec

Milan Antoš, hokejový expert ČT, bývalý extraligový hráč, trenér hokejové mládeže

 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10127554193-tema-pro-hosty-ct-sport/217471290230026

 

Jak to na mě působilo?

Věcná a korektně vedená debata. Sekretář Urban vcelku věcně a pravdivě konstatoval, že svaz si ohledně klubů nemůže prásknout do stolu a říct, bude to takhle! Protože kluby a jejich činnost nefinancuje. Obhajoval akademie, ale pokud dotujete trenéry akademických juniorek ze svazových peněz a současně dopustíte devastaci soutěže a rezignujete na jakoukoliv její kvalitu, jak to může fungovat?

Dává to smysl?

Řekl bych, že ne!

Celé mi to připadá povrchní, jakoby tam nebyl nikdo, kdo by to dotáhl do detailu a do konce, aby to mohlo začít plnit účel. Pokud mají akademie fungovat, musí hráči navštěvovat akademickou školu v rozsahu 3-4 hodiny výuky denně, jako v tom Švédsku, jinak nezbývá na sport energie. Ale to u nás není nikde.

Přirovnal bych to k jablku, které je červivé, ale neumíme s tím nic udělat, tak to neřešíme a ošetřujeme ho na povrchu dalšími chemickými postřiky, protože tohle udělat umíme. Ty jednotlivé dobré kroky, jako financování regionálních trenérů, týden hokeje, to se pak v tom ztrácí, protože každý kluk ví, že po nadšeném začátku ho čekají nekvalitní soutěže a velký otazník v patnácti šestnácti letech - co dál?

 

Filip Pešán byl obklíčen pozicemi, které zastává, těmi klubovými i svazovými, takže některé věci sice správně pojmenoval, ale do hloubky se raději nepouštěl, aby toho neřek až moc.

A tak nutnost jít na podstatu věci a otevřít kritická témata zůstala na Milana Antoše. U něj je třeba ocenit odvahu třeba k vyslovení k názoru, že na svazu by konečně neměli dělat mládež lidi, kteří vůbec nejsou spjatí s praxí a nemají tušení, co se na klubové úrovni děje. Ale například trenéři mládeže alespoň s desetiletou praxí, aby ty přijímané kroky měly hlavu a patu.

Také tabulky a jejich úskalí,atd. Tohle téma bylo nakousnuto, ale nic dalšího z toho nevzešlo.

U Dusíka bylo patrné, že už se nenechá opít rohlíkem a diskutoval některé problémy víc do hloubky, takže na obvyklé slovní únikovky a zametávačky pod stůl už byl lépe připravený, měl vlastně poslední slovo s jakýmsi otazníkem na konci.

Takže dobrá debata, která sice nic nevyřešila, ale alespoň proběhla. Tón nebyl příliš konfrontační, takže možná by mohl vzniknout i další díl.

Jsem přesvědčený o tom, že aby nastal nějaký obrat, hokej musí na otce a matky malých dětí působit lákavě. Musí to být motivující přivést svoje děti na zimáky. Ale takhle mi to stále nepřipadá. Přitom je to priorita. Dokud si to vedení hokeje neuvědomí, bude to stále stejné.

Včera jsem se asi po roce vydal podívat tady u nás ve Velkém Meziříčí na zápas krajské ligy mužů - HHK Velké Meziříčí - Dynamiters Blansko HK. Hrálo tam pár kluků, kteří v přípravce vyrůstali s Pavlem a někteří možná tenkrát vykazovali minimálně podobný potenciál. Ale nedali tomu víc, zůstali tady a dnes hrají krajskou ligu. To není výsměch, není to špatné. Hokejem se dodnes baví, jejich tátové se chodí dívat na jejich zápasy jako kdysi před patnácti roky na minihokej. Když jsem se zadíval do programu, zaujala mě jiná informace. Výsledky ze žákovského hokeje. Mladší žáci prohráli se Žďárem 17:1, starší žáci 21:0.

Pak zase pro změnu meziříčský dorost porazil nějakého soupeře 12:1.

Není třeba to dál komentovat. To, s čím jsme bojovali, vztekali se a nadávali, před patnácti roky, doposud nikdo nevyřešil. Stále znovu a znovu se to opakuje. Nedokáže zorganizovat soutěže a dát jim smysl a kvalitu. Nejen v juniorce, ale už od žáčků.

Ty zápasy "kočka - myš" to je destrukce sportu, vyhazování peněz z okna, maření času a ohrožování vztahu dětí k hokeji. Takhle hokejisty určitě nevychováme.