Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/pirati-chomutov-nova-prilezitost-pro-vase-deti  •  Vydáno: 5.11.2017 12:58  •  Autor: Zacha Pavel st.

Piráti Chomutov - nová příležitost pro vaše děti

 

4.11.2017

PIRÁTI CHOMUTOV

V poslední době se po nějakém čase zase zvýšil počet rodičů, kteří hledají pro své mladé hokejisty nový klub. Ozývají se mi hlavně v případě, že jsou klubem tlačeni k podpisu nevýhodné smlouvy a velice správně cítí, že se jedná o moment, kdy mohou svému dítěti hokejovou kariéru doslova a do písmene pohřbít. Zvlášť v případě, když si vedení klubu počíná autoritativně a odmítá jednat o obsahu smlouvy stejně jako o ochotě rodičů a hráče ji podepsat.

Když se o tom zmiňuji, získávám pocit, že se za posledních pět nebo sedm let vůbec nic nezměnilo k lepšímu. Ještě víc mě mrzí, že za těmito nátlakovými kroky jsou občas v některých klubech i osobnosti, které ještě před několika roky stály v popředí snah o restauraci zdejších poměrů a které přinášely nové prvky rozvoje hráčů do našeho hokeje. A stále u nás fungují manažeři, kteří neváhají nastolit před hráčem nepřijatelné podmínky a když se je zdráhá přijmout, snaží se jej doslova zničit. Přestože se jedná i o reprezentanty, mladé chlapce, na jejichž zdraví a psychice se to hluboce zapisuje. To je tragické a smutné, náš hokej si s těmito lidmi stále neví rady a svaz takovému jednání pouze přihlíží. Ostatně, tak tomu bylo vždycky, to není nic nového.

To ale naštěstí není případ Liberce nebo Chomutova, o kterém bych se chtěl dnes zmínit.

 

Piráty Chomutov

můžeme zařadit mezi kluby, které jsou zřejmě v rozvoji mladých hráčů v naší republice tak říkajíc "na bedně", tedy mezi prvními třemi. Už v době, když jsem byl v Liberci a byl jsem zaměstnán klubem, některé podmínky a špičkové vybavení jsme jim už tenkrát jen tiše záviděl.

I když už nejsem v bezprostřední blízkosti a mohu jen odhadovat, co se kde opravdu děje, jsem přesvědčený o tom, že ráz, energii a duši tomuto dění dává dnes u Pirátů Jan Šťastný s podobnou vervou a nasazením, jako tomu bylo před několika roky ještě za jeho fungování v Liberci.

Pokud mě na současných Bílých Tygrech a jeho vedení áčka i mládeže fascinuje odvaha jako první u nás zrušit mládežnické smlouvy - díky čemuž dnes chce jít - s trochou nadsázky - každý druhý talentovaný mladý hráč právě do Liberce, Chomutov zase vyhlašuje programové úsilí vychovat hráče pro reprezentaci a NHL.

Cosi takového by hokejový laik neznalý našich poměrů očekával jaksi automaticky od všech lepších hokejových klubu, ale jak už jsme zde několikrát diskutovali, je tomu v mnoha případech právě naopak. Kluby zajímají především hráči do áčka a nadprůměrní rozdíloví hráči v mezinárodním srovnání - což je i největší bolest našeho současného hokeje - jsou mimo jejich interes. Dokonce se u nás často přikročí i k umělému zastavení rozvoje mladého hráče pod smlouvou, aby tolik nevyčníval, sešel z očí skautům, nebyl o něj v exponovaném období mezi osmnáctým a dvacátým rokem věku zájem a aby tak říkajíc nakonec zbyl do místního áčka.

S příchodem miliónů korun z NHL za naše hráče (v tomto roce inkasovaly naše kluby a svaz více než 52 miliónů korun), se to možná pozvolna mění, ale skutečně jen pozvolna.

 

V čem je dnes Chomutov mimořádný především?

- Jan Šťastný přinesl do této hokejové organizace způsob práce, který kdysi aplikoval v Liberci a který se podílel na pozdějších úspěších Bílých Tygrů v oblasti mládeže, profesionálního hokeje i v oblasti nových forem výchovy hráčů.

- V Chomutově je vytvořeno jedno z nejmodernějších a nejlépe vybavených zázemí v ČR pro rozvoj hokejistů, zvlášť jejich dovedností.

- V klubu působí špičkový kondiční trenér Petr Švehla - a vynikající duo trenérů brankářů Dušan Strharský a Anton Lukin.

- U mládeže působí trenéři s nejvyšší licencí.

- Přestože jsou v klubu dnes o něco skromnější podmínky než před několika roky, tým schopných lidí je hnán snahou něco dokázat a dělat svoji práci se zápalem a plným nasazením. A když půjdeme na podstatu věci, nakonec ani tak nerozhodují peníze, ale všechno to podstatné je v lidech a o lidech, kteří vaše děti vychovávají.

- V klubu zavedli mentální coaching.

- Funguje zde výuka hokejové angličtiny.

- Rozvinuté skills programy při jednotlivých mládežnických týmech a bohatý výběr dobrovolných skills tréninků.

- Snaha o jednotnou týmovou kulturu.

- Vznikla zde svačinárna pro mladé hráče.

 

To je v bodech to hlavní, abychom si dokázali uvědomit, že se jedná na české poměry o skutečně špičkový klub s vysokými ambicemi ve výchově mládeže.

Ale to by stále nestačilo, pokud?

Pokud by nedostávali mladí hráči velkou příležitost v áčku. Jistě, není všechno úplně růžové, třeba David Kaše odešel i přes smlouvu do Skandinávie, protože s prostorem v áčku spokojený nebyl, ale tohle je vždy dost individuální záležitost, do které na dálku nevidím a ani ji nechci hodnotit. Naproti tomu dostává šanci ještě nedraftovaný Lauko a ten vypadá opravdu dobře.

Pokud se podržíme čísel a výsledků výchovné práce, která promlouvá o práci klubu na poli mládeže nejlépe, tak

Piráti za poslední tři roky "vystřelili do světa" hned čtyři hráče,

kteří se uchytili nebo se snad brzy uchytí v NHL:

O. Kaše, Kampf, Rutta a Šulák, což je na naše poměry mimořádný počin.

 

Nesnaží se zde držet mladé talenty za každou cenu a pod nátlakem,

ale umožňuje se jim vykročit do světa, okysličit změnou prostředí svoji kariéru a zkusit štěstí v zahraničí v přesvědčení, že při vstřícnosti a slušném chování ze strany manažerů klubu se tito hráči budou dříve nebo později rádi vracet zpět, zkušenější a vyzrálejší.

Konkrétně se jedná o:

Koblížek, J. Svoboda, M. Svoboda, Bukač, Dobeš.

 

A teď to nejdůležitější,

alespoň pro ty rodiče nebo agenty, kteří pečují o hráče ročníku 2001 a 2002.

V Chomutově momentálně existuje prostor pro několik hráčů, kteří mají vysoký herní potenciál a chtějí svoji kariéru ještě víc podpořit.

 

Piráti mají aktuálně zájem o tyto pozice:

- jeden brankář ročníku 2001 nebo 2002

- dva obránce ročníku 2001

- dva útočníky ročníku 2001

 

Pokud uvažujete o změně a jste ochotni udělat pro svoji kariéru maximum, zavolejte a informujte se.

Můžete přímo na manažera mládeže chomutovských Pirátů Jana Šťastného:

tel.: 603 540 362