Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/jakou-zkusenost-ucinil-robert-reichel-za-morem  •  Vydáno: 5.11.2017 12:08  •  Autor: Zacha Pavel st.

Jakou zkušenost učinil Robert Reichel za mořem?

5.11.2017

Dnes jsem si v deníku sport zběžně přečetl vyjádření Roberta Reichela o formách tréninku a práce s hráči, zvlášť s mladými hráči v NHL a v juniorské WHL, kde působí jeho syn. Naprosto s těmi jeho poznatky souhlasím, protože jsem ty samé dojmy, informace a pocity prožíval před čtyřmi roky, kdy do  OHL přišel hrát můj syn a já měl několik dobrých možností z blízka porovnat praktiky zažité v našem a kanadském hokeji.

V tomto ohledu tedy nic nového, ale nabízí se zamyšlení, zda by nebylo mnohem vhodnější a prospěšnější pro český mládežnický hokej, kdyby takovou zkušenost mohli, nebo lépe - museli, udělat nejprve všichni ti, kteří mají zájem přijmout práci na úseku reprezentace hokejové mládeže. Stejně jako ti, kteří řídí práci mládeže v naši špičkových klubech. Získali by totiž mnohem lepší představu o tom, proti komu naši mladí hráči na MS U18 a U20 nastupují a jakému systému přípravy hráčů musí čelit. Je skvělé, že Robert Reichel udělal takovou zkušenost, ale bylo by určitě ještě přínosnější, kdyby takto vybavený nastupoval už ke své první misi u reprezentační šestnáctky. Ale nejen on, ale spolu s ním i všichni ostatní, kteří určují směr výchovy našich hokejistů.

Jistě by to stálo nějaké peníze, ale trenéři sami musí mít zájem o svůj profesní růst a musí do něj něco investovat. Svaz má dnes peněz dost, možná toto by byla vhodnější investice do budoucnosti hokeje než masívní reklamní kampaně. Budoucí lodivodi našeho hokeje by tak konečně mohli zjistit, že dopředu nás neposunou tabulky a soutěže dětí mizerné úrovně, ale pouze koncentrace na kvalitu.

U bývalých hráčů NHL navíc peníze nejsou problémem. Vždycky jsem tvrdil, že hrát extraligu nebo NHL, a třeba občas z výšky zahlédnout, že se někde na ledě batolí caparti s bruslemi, není to samé, jak si tu cestu s dětmi projít od prvních krůčků až po draft NHL. U nás ale často rozhodují podstatné záležitosti ti, kteří tímto nikdy neprošli nebo na svoje zážitky po letech už zapomněli.

V každém případě dobrý článek, který nazývá věci pravými jmény. Také zaznělo, že můžeme vychovat špičkové hráče, ale musíme jim umět dávat prostor v nejvyšší soutěži. Trenéři a manažeři k tomu musí najít odvahu, aby na tom profitoval v budoucnu náš hokej.

Naprosto souhlasím. Problém vidím jediný. Takhle jsem to viděl já, když mi trenér v áčku likvidoval kluka, protože se týmu nedařilo a nějaký mladý kluk nikoho nezajímal, tak to vidí Robert Reichel, který měl také syna v áčku a v reprezentaci, ale na rozdíl od nás jeho syn dostával významné role v těchto týmech, kterým šéfoval ze střídačky. Podobně to vidí Franta Musil, který má dva syny a moc dobře ví, jaký je rozdíl mezi tím, když dostanete nebo nedostanete pořádnou šanci a příležitost ukázat se. Podobně to prostě vidí dost často jen ti, kteří momentálně mají své kluky ve věku, kdy jim náš hokej může hodně pomoct nebo je taky pěkně zaříznout.

Jenomže všichni ostatní, kteří tam svoje děti nemají, tak těm je to tak nějak jedno, jako akutní problém tohle vůbec nepociťují a kroutí hlavou nad rodiči, kteří jen zbytečně prudí.Usmívající se