Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/dnes-proti-coloradu-uz-s-vatanenem  •  Vydáno: 4.2.2018 17:43  •  Autor: Zacha Pavel st.

Výhrou nad Pittsburghem se Devils opět posunuli na 2. místo v Metropolitní Divizi

4.2.2018

Je zvláštní, že jediné dva týmy, které mají odehráno pouze 51 zápasů, tedy nejméně v celé Metropolitní divizi, jsou v jejím čele.

Ďáblům hodně pomohlo šest bodů, o které připravili v posledních třech utkáních Buffalo, Philadelphii a Pittsburgh, k posunu opět vzhůru v tabulce.

Bylo to už hodně zapotřebí, protože šňůra předchozích proher nebezpečně narůstala.

Důležitý zápas s favorizovaným Pittsburghem, aktuálním držitelem Stanley Cupu, pomohla New Jersey zvládnout třetí Zajacova formace, která odvedla mimořádný výkon, měla vynikající pohyb i účinný forčeking, a zajistila všechny tři góly.

Pro Devils se jedná o důležité potvrzení vzestupu týmu po lednovém bodovém propadu. V únoru tým čeká obrovská porce zápasů, bude se zřejmě jednat o období, které určí, zda si letos konečně po letech zahrají o pohár, nebo jim sezóna opět definitivně skončí 6. dubna.

Pavel Zacha se opět propracoval do speciálních formací. Tedy pro oslabení, do první přesilovkové formace a na pozici centra druhé lajny. Je stále na čem pracovat, ale současně je to velké povzbuzení a důkaz o tom, že herní vzestup v prosinci a hlavně koncem ledna neunikl pozornosti trenérů. Současná pozice v týmu je odměnou za úsilí, kvalitu a práci odvedenou ve prospěch organizace v posledních zápasech.

 

Velké Meziříčí 24.1.2018

Ďáblové jsou sice stále druzí v Metropolitní divizi, ale chabá bilance z posledních zápasů prohlubuje stále víc vrásky na čelech jejich početných příznivců. Je fakt, že z celé divize odehráli doposud nejméně zápasů, ale jejich pronásledovatelé už prakticky smazali velký náskok, který si Devils pracně vybudovali v první polovině soutěže.

Trenér Hynes před dnešním zápasem s Bostonem poprvé zhusta zamíchal se sestavou, centr Zajac se posunul na pozici prvního centra, Hishier skončil ve třetí lajně a Zacha postoupil do lajny druhé. Ale k vítězství ani tato rošáda nakonec nevedla. Nejistá situace je na pozici brankářů. Ve dvou posledních utkáních vystřídal týmovou dvojku i jedničku mladičký Appleby a příjemně šokoval čistými konty. V obou případech nedostal jediný gól, ale ani v jednom případě už tímto skvělým výkonem nedokázal zabránit prohře svého týmu.

Gól na 2:1 v posledním zápase proti Bostonu byl jediným za poslední tři zápasy, který dokázali Ďáblové vstřelit při hře pět na pět. To svědčí o určitém problému, který se v první polovině základní části vůbec nevyskytoval.

Pavel Zacha odehrál svůj 111. zápas v NHL. V posledních čtyřech utkáních dostal velkou porci ice-time, v průměru téměř 17 minut na zápas. Současně náleží mezi třicítku nejvíce vytěžovaných hráčů při hře 5 na 5 v rámci celé NHL, což je sice trochu zvláštní specializace, nicméně NHL vyhodnocuje velké množství nejrůznějších statistik, včetně této. Po delší době zaznamenal bod za asistenci, v této oblasti skutečně čekal od této sezóny víc. Ale jak bylo napsáno, většinu zápasů se nedostal na přesilovku a za plného počtu hráčů na ledě zas tolik gólů nepadá. V posledních utkáních už ale opět pravidelně chodil na oslabení a dokonce na druhou přesilovku, ale až po návratu T. Halla po zranění se ukáže, zda se jedná o trvalý záměr, nebo jen o přechodnou záležitost.

Proti Pittsburghu je to pro Pavla vždy mimořádný zápas, protože Crosby náleží k nejlepším a nejsledovanějším hráčům celé NHL. Stát proti němu na vhazování, bránit jeho útočné akce, pokoušet se ho přechytračit, to je splněním dětského snu. A Malkin, ten byl v určitém věkovém období zase hráčem, kterého nejvíc obdivoval a kterému se chtěl jednou co nejvíc podobat. Hrát proti oběma těmto hvězdám nikoliv na počítači, ale v reálu, je stále stejně okouzlující i dnes, kdy už to vůbec není premiéra.

S ohledem na průběh základní části v posledních letech bych ještě dodal, že je skvělé proti takovému týmu nejen nastupovat, ale hlavně - také občas zvítězit a být před ním v tabulce ještě v únoru, ve druhé půlce základní části NHL. Usmívající se

 

Jersey City 27.12.2017

Na tento další mezník v kariéře jsem se těšil.

První stovka zápasů v NHL. Pavel Zacha je jedním z maličné hrstky českých hráčů v posledních deseti letech, kteří už ve dvaceti mohou oslavit stovku zápasů v NHL.

Dnes večer budeme s manželkou v Prudential Centru při tom. V klubu tyto mety hrdě registrují a nikomu tady nic podobného neunikne.

Sto zápasů není převratné číslo, ale současně to už potvrzuje, že hráč je stabilní součástí NHL a jeho stopa z hlediska historie už nezanikne.

Není to dnes vůbec jednoduché uchytit se v nejlepší hokejové lize. Devils byli loni bídní a skončili mezi posledními týmy NHL. Během roku se vše změnilo a před polovinou základní části najednou New Jersey vede svoji divizi, která je považována za vůbec nejsilnější v celé lize. To je určitě až neuvěřitelná a současně velice příjemná změna pro nás všechny, kteří jsme toho alespoň okrajovou součástí. Viděli jsme tady prozatím naživo tři zápasy a všechny byly vítězné, atmosféra kolem týmu je skvělá.

Ale současně obrovsky narostla konkurence mezi útočníky, jejich kvalita je opravdu vysoká a udržet se mezi nimi vyžaduje obrovské úsilí. Standardní výkony nestačí, musí to být vynikající výkony.

Myslím si, že z Česka obecně vzato nebude v budoucnu narůstat počet mladých sportovců, kteří se budou schopni uchytit v nejlepších fotbalových ligách v Evropě, v zámořské baseballové, fotbalové, basketbalové nebo v hokejové lize.

Lidem se vede s ohledem na současnou prosperitu relativně dobře a rodiče malých dětí si dvakrát rozmyslí, zda se poženou za vidinou nejisté sportovní kariéry nebo dají přednost jiným, mnohem pohodlnějším a méně náročným způsobům uplatnění.

Když se ohlédneme za děním v tomto roce v českém fotbale, když si uvědomíme, že z mládežnického ani z dospělého hokeje stále nezmizely tabulky, je zřejmé, že stále neděláme všechno pro to, aby se mohlo něco skutečně výrazně zmenit.

Proto je každý dílčí, byť nemedailový úspěch - třeba nedávno našich házenkářek, milou vzpruhou a nadějí fanoušků. A každý sportovec, který se na nejnáročnějších světových kolbyštích nějak uchytí, zasluhuje o to větší respekt. Být vychován v Česku a potom se uplatnit v zámoří, to je prostě obrovsky náročná výzva. Nemusím dnes rozebírat proč, zabýváme se tím tady společně už skoro deset let.Usmívající se

 

Jersey City 23.12.2017

Devils dnes čeká Chicago a potom třídenní vánoční volno bez tréninků a jiných povinností, které hráči využijí podle svých představ. Odcestují za příbuznými nebo je naopak přivítají, další odjedou na hory.

 

Jersey City 22.12.2017

Nakonec nebylo úplně vyprodáno, pár míst ještě volných zůstalo asi z důvodu vysoké ceny za lístky (16 514), ale atmosféra byla vynikající. Zvlášť v momentě, kdy rozhodčí neuznali gól Palmieriho a navíc ho poslali za faul na trestnou, se diváci hodně probudili.

Ďáblové byli po většinu zápasu aktivnějším týmem s velkou vůlí zvítězit, kterou jim ale dlouho kazil famózní Lundqvist. Už ani nepamatuju, kdy měli v jednom zápase celkem 48 střel na branku.

Pavel Zacha odehrál dobrý zápas, asi nejlepší byla druhá třetina, kdy měl v oslabení střelu na branku a v zápětí se mu ve středním pásmu podařilo zablokovat hráče zavážejícího puk, Devils z toho šli do brejku a podařilo se vyrovnat na 2:2.

Po zápase jsme chvíli mluvili s legendou Devils, Kenem Daneykem, který má vyvěšený svůj dres pod stropem Prudential centra a pravidelně komentuje v televizi domácí zápasy New Jersey. Potkali jsme se v garážích, měl jsem to štěstí se s ním představit a potřást si rukou. Chválil Pavla, že tohle je přesně to, co po něm chtějí a co se mu poprvé po čtyři poslední zápasy daří plnit. Konzistentní výkon v každém střídání a v každém zápase, agresivita, rychlost, nasazení. Přál mu, ať v tom vydrží a bude to perfektní.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ken_Daneyko

Ken Daneyko je od pohledu příjemný chlap, který hokeji rozumí. Ona je teď vůběc u Devils po letech příjemná nálada, diváci jsou natěšení a týmu se daří. Po výhře nad Rangers se opět vyhoupli do čela východní divize, kdo by si byl pomyslel, že před Vánocemi budou vést nejnáročnější divizi NHL.

Ale je to strašně vyrovnané, stačí dvakrát prohrát, a všechno vypadá jinak.

 

Jersey City 21.12.2017

Dnešní zápas je něco jako derby Jihlava - Třebíč, k tomu to celé na druhou. Prudential Centrum z velké části zaplní také příznivci Rangers, možná i z toho důvodu šla cena lístků na dnešní utkání o sto procent nahoru.

V New Yorku je dnes velice příjemné slunečné počasí, po západu slunce vše vypukne.

Pavla Zachu dnes dělí už jen tři zápasy od první významné mety -

100 zápasů v NHL ve věku 20 let

 

Newark 18.12.2017

Věřím, že kdyby loni prohrávali Ďáblové ze stejným soupeřem 1:3, zápas by skončil 2:5 a nebylo by už co řešit. Letos se jim ale daří otáčet i zápasy, ve kterých prohrávají o dva nebo tři góly, což z nich dělá obzvlášť houževnatého a nepříjemného soupeře, což je v krátké době neuvěřitelná změna.

Zápas jsem si opravdu užil, v hale díky postavení Devils v tabulce panuje výborná atmosféra a návštěva i na to, že byl všední den, byla výborná. Na další zápas s Rangers bude určitě vyprodáno.

Podle mého názory odehrál Pavel Zacha výborný zápas, věřím, že nějaké skazky o vyhoření a posledních šancích představují naprostý nesmysl, těžko hádat, čím motivovaný. Na utkání se přijel podívat z Detroitu i Patrik Štefan. 

https://www.sport.cz/hokej/nhl/clanek/944806-voracek-a-hertl-se-trefili-z-bodujicich-cechu-se-ale-radovali-jen-pastrnak-a-zacha.html#section-artcl

 

 

 

 

Newark 18.12.2017

17. prosince 2017 pořádali Vánoční Den Devils

O víkendu proběhla vánoční slavnost pro hráče a zaměstnance Devils a pro členy jejich rodin. V minulém roce nic takového klub nepořádal, zřejmě z důvodu, že se týmu tolik nedařilo. Vše probíhalo v Prudential Centru.  Je to poprvé, kdy se s  manželkou podobné akce zúčastnili.

Opravdu jsem si to užil, mohl jsem si prohlédnout kabinu a veškeré zázení pro hráče i doprovodný personál. Asi nejlepším zážitkem byla možnost zabruslit si přímo na ledové ploše Prudential Centra, kde většinou zasedneme v hledišti. Pomalu bruslíme, vzpomínáme se synem, jaké to bylo na začátku, když jsme spolu před léty trénovali na ledě. Vyhýbáme se rodině Palmieriho, maželka Zajace učí své dítě bruslit. Podobně jako přítelkyně talentovaqného Bratta je to bývalá hokejistka a na bruslení je to hned vidět. Je to příjemné potkat se přímo na ledě a na bruslích s Hallem, Moorem, Hirschierem nebo Boylem.

Koukám na největší digitální kostku nad ledem na světě. Když pohlédnu nahoru, vidím, že skutečně jedna její strana odpovídá délce celého středního pásma. Až odtud z ledu si můžu všimnout, že uvnitř kostky jsou další velké obrazovky, protože hráči ze střídačky a diváci z první řady by nebyli schopni vidět, co se na kostce promítá.

Ve vedlejší malé hale současně probíhá trénink Anaheimu, zítřejšího soupeře Devils. Rád bych se zdržel déle, ale už není čas. Jsem rád, že jsem si to jednou mohl prohlédnout a vyzkoušet z pohledu hráčů, jak to pro změnu vidí oni. Tenhle zážitek stál za to.

..................

17.12.2017

 

To je příjemná zpráva. Ta méně příjemná nás čekala pro příletu do Newarku, když jsme zjistili, jaké zranění se synovi stalo už v zápase v Montrealu, se kterým zápas dohrál, stejně jako absolvoval zápas následující den. Nevěděli jsme to, syn nás prý nechtěl před cestou zbytečně nervovat.

Vrcholový sport je prostě tvrdá záležitost, která někdy zanechává následky. To je stejné ve fotbale i v hokeji, je tomu tak i v jiných sportech. Tam, kde ti, co ho dělají jen pro radost, odstoupí a končí, se tihle kluci musí kousnout, protože tam jejich úděl teprve začíná. Ale nikdo si nenaříká, mají svůj sport rádi a berou to jako nutnou daň odevzdávanou za svoji  původní dětskou volbu své budoucnosti.

Ale pro nás rodiče jsou to někdy bolestné pohledy a myšlenky, však řada z Vás to určitě už také zažila. 

Dnes mají Devils dopoledne po dnu volna opět trénink. A zítra už další zápas.

 

11.12.2017

Pavel Zacha odehrál proti Rangers celkem 16.41 minut na pozici centra 2. lajny. Vrátil se tedy z křídla na svoji základní herní pozici, na vhazování z toho byla úspěšnost 50%.  Z času stráveného na ledě odehrál  0.28 min. v oslabení a 2.38 min. při přesilovce, třikrát vystřelil na bránu, trefil tyčku a připsal si jednu asistenci.

Sám po zápase řekl, že se cítli dobře a mohl několikrát skórovat, bohužel to nevyšlo ani jednou. Ale jeho role a čas strávený na ledě postupem zápasu rostl, měl jsem z toho dobrý pocit.

V úterý se Devils postaví proti rozjetým Kings z Los Angeles, bude nesmírně důležité, aby se sobotní individuální výkon podařilo minimálně zopakovat.

https://www.nhl.com/devils/news/devils-fall-to-rangers-at-the-garden/c-293860276

 

 

8.12.2017

V našich médiích teď proběhlo několik zpráv, které Pavla Zachu jako hokejistu zpochybňují, včetně cesty, kterou k dnešnímu dnu v hokeji absolvoval. Myslím, že nejlépe to popisuje právě tento článek, zvlášť "...ztracená šestá volba draftu,..."

https://hokej.idnes.cz/hokej-zacha-nhl-devil-new-jersey-dnv-/nhl.aspx?c=A171207_160229_nhl_cig

Sport prostě přináší famozní okamžiky, stejně jako ty horší, a nám nezbývá než přijímat to tak, jak nám to život ve své proměnlivosti většinou moudře a spravedlivě servíruje.

Samozřejmě to sleduji, mám na to názor, i aktuální informace jak od syna, tak od jeho agenta Patrika Štefana. Je to velice zajímavé dění a nikdo ze zúčastněných teď stoprocentně neví, jak věci budou pokračovat dál.

Vzhledem ke svým zkušenostem jsem ale toho názoru, že mým vůbec nejlepším veřejným komentářem ke všemu tomu napsanému, a ne moc lichotivému,  bude alespoň pro tuto chvíli nekomentoval vůbec nic.

 

 

1.12.2017

Pro mě velké překvapení, Henrique byl hráčem, který se všem líbil a byl u Devils celou kariéru, ale také bylo třeba řešit přetlak u útočníků a problém s obránci.

http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/3264?webSyncID=6c23a646-8dbe-cd96-b0a8-a36e60e6a1b1&sessionGUID=e28dd657-b3d8-4424-24da-c24488edc955

https://www.nhl.com/devils/video/shero-discusses-vatanen-trade/t-277437418/c-55256103