Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/kanada-cesko-90-ceska-dvacitka-prvni-pripravu-nezvladla  •  Vydáno: 4.1.2018 23:18  •  Autor: Zacha Pavel st.

Kanada - Česko ?

4.1.2018

Filip Pešán to vzal za správný konec prohlášením, že má recept, jak porazit Kanadu.

 

Vstoupil tak do série vyjádření hráčů, že chceme Kanadu potrápit. Ono to zní podobně.

Potrápit a porazit začíná stejně, ale vyznívá to významově diametrálně odlišně. Když chcete někoho potrápit, ale nakonec stejně prohrát, není to to samé, jako když jdete soupeře porazit. Otevíráte si alibisticky dvířka pro neúspěch. Pešán správně vycítil, že tohle je třeba odmítnout a zvolit jiný postoj. Taktiku, při které můžete v případě úspěchu získat maximální bonus, a on to ví. Tak proč to nezkusit?

Podle mého názoru je pravděpodobnost tak 30 až 35 procent, že nás Kanada jednoznačně přejede o tři a více branek s tím, že v závěru se bude jen z povinnosti dohrávat. Stačí, aby se jim vydařil úvodní tlak, brankář udělal jednu chybičku....

Kanaďané jsou nepříjemní v tom, že umí finální fázi - na rozdíl od Finů. Jsou schopni dát z ničeho gól, Finové spalovali jasné šance jako na běžícím páse.

Česká šance je v tom, abychom dovedli Kanadu do poloviny zápasu za stavu, který bude stále vyrovnaný. Pokud se to podaří, jejich dominance dostane trhliny a začnou být hratelní. Ale oni to vědí a proto vrhnou všechny síly do první části zápasu, aby nás včas zlomili.

Jsem zvědav, zda můžeme mít takové obrovské štěstí dva zápasy po sobě. Víc bych věřil tomu, že proti Finům jsme uplatili Boha a zadlužili se na dalších "X" let, a že podobný scénář není možné zopakovat dvakrát po sobě.

Jediné, co by mohlo síly vyvážit, by byl stav, kdy by naši kluci nastupovali v sebevědomém tranzu, o což se možná pokusí. To by mohla být cesta, jak smazat rozdíl.

Asi to dnes budu sledovat. Kanada - Česko začíná ve 2.00, ve 2.30 začíná zápas Dalasu proti New Jersey, takže to můžu vzít při jednom.Plačící

A jak to dneska vidíte Vy?

Pavel Zacha dnes nastoupí ke svému 104. zápasu NHL.

 

3.1.2018

Velká gratulace hráčům, dokázali změnit zaběhnutý průběh MS20, který už pomalu představoval tradici. I tentokrát měli Češi blízko k vyřazení, ale líbilo se mi, že měli víru, odvážného trenéra, a hlavně naprosto zblázněného golmana, který to všechno rozhodl. Bez něj by vše dopadlo stejně jako v minulosti.

Zápas ukázal, že finský hokej se ubírá trochu jiným směrem, než ten náš, a dokáže připravit mnohem lépe atleticky a technicky připravené hráče pro současný moderní - hlavně zámořský hokej. Podle mého názoru dojeli Finové na jediný nedostatek, menší kvalitu zakončení v prostoru před bránou, zatímco ve zbývajícím prostoru dominovali. Skoro šedesát střel na bránu, nebo čtrnáct střel za deset minut na Kořenáře, to je hrozné a teoreticky takový zápas snad ani nejde vyhrát. Ale tomuto týmu se takový kousek povedl a prolomil tím zapovězený svět zvaný semifinále.

Podobným způsobem jsme vyhrávali poslední mistrovství světa dospělých, kdy jsme vždy potřebovali mít zázrak v bráně. Toto byl podobný případ. Když Filip Pešán odvolal Kořenáře víc než tři minuty před koncem, zůstal jsem v šoku, protože takovou odvahu jsem u našich trenérů dlouho neviděl. Vyšlo to, jako by to sám Bůh řídil. Finové dvakrát chtěli udržet vedení a zkušeně to dohrát, naši dvakrát vyrovnali, takže nakonec rozhodla větší kvalita brankáře. Luukkonen při nájezdech až nepochopitelně zajížděl celý do brány i s pukem, jakoby hrál s námi. 

Výsledkově si Češi po dlouhé době vedou skutečně skvěle, toto mistrovství už bude z našeho pohledu hodnoceno v každém případě jen jako velký úspěch. Klukům to určitě pomůže v další kariéře a to jim přeju.

Ale medaile visí stále hodně vysoko. Čeká nás zápas pravdy s Kanadou.

Mizerné návštěvy na MS, to je velká kaňka pro celý šampionát. Všichni účastníci budou mít mnohem menší zážitek. Za moře se jezdilo kromě jiného za skvělými diváky a plnými stadiony. Sice se vždycky část českého týmu v tom prostředí rozklepala a také z toho důvodu selhala, doma nikdy nic podobného mladí hráči nezažili, ale byl to pro ně i tak zážitek na celý život. Tentokrát nebyli pod podobným tlakem, o to byli úspěšnější.

V pátek snad konečně i na Čechy přijde hodně lidí a bude atmosféra jak má být.

https://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/948092-obrovsky-sok-a-zklamani-cesi-dohnali-finy-k-placi-zamori-opevuje-zadinu.html#hp-sez

 

Velké Meziříčí 2.1.2018

Tak už opět z Česka zdravím všechny v sotva nakousnutém roce 2018 a věřím, že se budou dít jen věci, které se nám budou dobře číst. Začít by mohli už naši junioři dneska proti Finsku, zdá se, že by bylo možné prolomit roky začarované prokletí čtvrtfinále a postoupit. Šance je podle mě tak 45 ku 55, což je z hlediska pravděpodobnosti vysoce reálné. Při troše štěstí může ve zbývající osmičce postoupit každý proti každému (viz. příklad Slovenska), tak proč by to nemělo konečně vyjít i nám.

Myslím si, že v posledních třech letech se zlepšila i péče o hráče ze strany kustodů a jejich poskytované péče. Pamatuji si ještě, když to třeba u šestnáctky nebo i osmnáctky byla doslova tragédie, chlapi si  jeli různé akce hlavně užít a o kluky se nikdo pořádně nestaral. U dvacítky jsou povahově dobří kustodi, pracanti, to je důležitý předpoklad funkčního mančaftu a v tom jsme dost dlouho hodně kulhali za ostatními.

V dnešním zápase by to chtělo hlavně odhodit vlastní zájmy a ego, je třeba myslet z 99% na vítězství. Když jsem se ještě pohyboval kolem mladých talentovaných hráčů, tak jsme si s trenéry vždycky říkali, že nastavení hráčů se lehce pozná podle toho, kolikrát během zápasu dojde při pronikání kolem obránce v útočném pásmu k pokusu o obhození o patičku brusle. Je to trik, který v podstatě hráči žádnou výhodu nepřinese, pouze se zvýší riziko ztráty kontroly puku a výhodné pozice pro střelu. Viděl jsem prozatím jeden náš zápas a musím říct, že těch nefunkčních parádiček tam na na můj vkus bylo až moc.

Vím, ono je to těžké, trenér chce kolektivní obětavý výkon, rodiče a agenti zase radí, aby se hráč choval tak, aby byl co nejvíc vidět, podržel si puk raději víc než míň a pokud možno si něco dovolil, něčím na sebe upozornil. Vždyť MS je tu kromě jiného také od toho, aby hráč získal nějaké body navíc u skautingu NHL.

Rozpačitý

MS dvacítek určitě nemůže být vypovídajícím měřením skutečné síly jednotlivých zemí, protože někde chybí ti nejlepší hráči. Když vidím, jak skvěle si jen v týmu Devils letos počíná jednička draftu, Švýcar Hirschier nebo Švéd Bratt, je zřejmé, že pokud by jenom tito dva hráči byli na MS20,výsledky i statistiky by určitě byly jiné. A podobných hráčů do dvaceti let je v NHL víc. Ale tak je tomu každý rok a hokejové velmoci dokážou z části i tyto špičkové jedince nahradit.

Hodně se za poslední roky napsalo a hlavně řeklo v hokejových kuloárech o mladém Reichlovi a jeho protěžování. Nemohu soudit, blíže ho neznám. Ale když jsem ho viděl v posledním zápase, docela se mi líbil. Hokejový určitě je a hrát hokej může, to je nesporné.

 

Jersey City 27.12.2017

O včerejší vítězství českého týmu jsem přišel, protože jsme byli ve stejné době na cestě z Bostonu do New Yorku. Jsem tedy odkázaný na Vaše postřehy a hodnocení ze zápasu - sem s nimi. V každém případě se klukům podařil skvělý kousek a musí se pokusit zaútočit na první místo ve skupině, které už dává reálnou 80% šanci na semifinále.

Velká gratulace celému týmu.

Teď to chce využít euforie v úvodu zápasu o první místo proti Švédsku, i když to je asi jednoznačně největším favoritem skupiny. Porazit Švédy, to už by způsobilo poprask.

Ale kdy jindy, když ne letos?Usmívající se

 

Co se týká změn, chtěl bych vyzvednout nový styl komunikace s hráči. Filip Pešán je koučem, který má zkušenosti a vazby na zámořský hokej. Ale nejen, že tam pobýval, ale také se něco naučil a něco pochytil. V minulosti neváhal cestovat po Kanadě a USA, navštěvovat své bývalé hráče nejen v NHL, ale také v CHL, což je u našich trenérů naprosto nový prvek, který zvlášť mladí hráči odloučení od svých domovů a bývalých vazeb velice ocení. Je to obrovský kontrast oproti nevraživé aroganci vůči krajánkům, který byl pro českou dvacítku typický ještě před několika roky.

Tohle vše jsou důležité prvky, které postupně mohou remodelovat český hokej, pokud definitivně převládnou a doplní je další kvalitativní změny.

 

http://2018.worldjunior.hockey/

http://2018.worldjunior.hockey/en/news/new-times-for-czechs/

 

Jersey City 21.12.2017

 

První z pouhých dvou přípravných zápasů Češi opravdu nezvládli, vysoká porážka prestiži českému mládežnickému hokeji nepřidá. Bylo vcelku logické i taktické, že trenér Pešán nepostavil největší týmové opory, zvlášť v případě, že o nominaci ještě nebylo jasno a hráči, kteří se o ni perou, logicky musí dostat prostor pro předvedení svého umění.

Na druhou stranu jsou k dispozici pouhé dva přípravné zápasy, hráči si musí zvyknout nejen na styl hokeje na úzkém kluzišti, ale také na sebe navzájem a na způsob hry, se kterým se na MS budou prezentovat. A k tomu všemu jeden jediný zápas v "ostré" sestavě nemusí stačit.

Vysoká prohra hraje roli v tom, jak na český tým a české hráče pohlížejí hokejoví odborníci, vůbec to ale nemusí znamenat nějakou paniku před prvním zápasem skupiny s Ruskem. Ten může vypadat uplně jinak a věřme, že kluci mají šanci Rusáky překvapit a tím zpochybnit krutou porážku s Kanadou.

Dostat devítku od sebevědomých Kanaďanů asi mrzí nejvíc kluky samotné. Mají kariéry před sebou a ukázat se v konfrontaci s Javorovým listem je vždy dobrý krok, který maličko zvyšuje naději hráče na budoucí angažmá v zámoří. Takový výsledek ale nic takového nezpůsobí, tohle kluky určitě mrzí. Zvlášť ty, kteří působí v CHL a rádi by se ukázali v úplně jiném světle.

Podle názorů českých skautů a agentů, kteří byli na zápase přítomni osobně, to prý z naší strany bylo hrozné. Doufejme, že další zápasy už budou o něčem jiném. Hráče to může sjednotit, už chápou, že mohou obstát jen s maximálním, obětavým a soustředěným výkonem, jinak není šance. 

Další zápas proti Finům může být velice důležitý pro psychiku. Pokud Finy porazíme, ostatní vůbec nebudou vědět, co od nás čekat. Pokud ne, po první brance od Rusů se tým může sesypat.

V každém případě je pro náš tým skvělé, že nemáme zámořské týmy ve skupině. Hrajeme jen proti Evropanům, z nichž někteří dostali dokonce příděl 14 branek. To činí naši cestu alespoň do čtvrtfinále jako reálnou.