Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/velke-mezirici-tyden-hokeje  •  Vydáno: 25.1.2018 19:20  •  Autor: Zacha Pavel st.

Velké Meziříčí - týden hokeje

 

25.1.2018 Velké Meziříčí

Něco jsem o té akci četl, tak jsem se rozhodl jít se podívat tady u nás doma ve středu 24. ledna na zimní stadion, jak tato akce probíhá. Začátek byl naplánován na 17.00 hodin (o začátku akce informoval místní uliční rozhlas), u vchodu stadionu byly přivítány a prezentovány příchozivší děti v doprovodu rodičů. Až do 17.40 hodin ale probíhal souběžný trénink mladších a starších žáků, takže jsem se mohl podívat spíše na to, jak místní hokej od dob, kdy jsme sem chodili každý den se synem, někdy i dvakrát, celkově pokročil. Během té doby jsem debatoval s několika místními rodiči o tom, jak vlastně v současné době místní hokej funguje. Pokud bylo záměrem navnadit menší děti a jejich rodiče pohledem na to, jak to už umějí ti starší, zažehnout v nich jiskru a získat je pro hokej, tak toto zřejmě nebyla ta úplně nejšťastnější volba.

Jedna polovina kluziště byla vyhrazena starším žákům. Tedy přesněji řečeno pěti hráčům a dvěma brankářům, které trénoval jeden trenér. Kluci převážně vyjížděli po kruhu, obdrželi přihrávku a vystřelili na branku, pokračovali v jízdě po kruhu, přešli do jízdy vzad, opět převzali přihrávku, opět zakončili a zařadili se. Cvičení se střídala v těchto podobných modifikacích, každý hráč si tak nějak držel svoje tempo, kterého byl schopen. Mladších žáků na bližší straně bylo celkem jedenáct a dva brankáři, opět s vlastním trenérem. Kluci byli poměrně drobní, myslel jsem původně, že sleduji čtvrtou nebo pátou třídu. Jeden z rodičů mi prozradil, že místní jsou jen tři nebo čtyři hráči, zbytek dojíždí z Velké Bíteše. Oba kluby se musely spojit, aby mohly hrát alespoň nějakou soutěž. Bez nich by místní tým HHK Velké Meziříčí vůbec nedal mančaft dohromady. Jevilo se mi neuvěřitelné, že z města a okolí je v jednom ročníku zastoupen třeba jen jeden nebo dva hráči.

Trénink se odvíjel tak, že dvě branky byly postaveny na brankové čáře, hráči vyjížděli s pukem na holi ze zástupu směrem k modré čáře, opsali oblouk směrem k brance a snažili se překonat brankáře. Tady byl v závěru tréninku zařazen do cvičení i bránící hráč, takže útočící hráč musel zakončovat střelou přes obránce nebo po jeho překonání jeden na jednoho, což byl určitě dobrý prvek.  Ale viděl jsem i cvičení, kdy hráči vyrazili bez puku ve dvojici na písknutí směrem k modré čáře a asi po sedmi metrech se stočili a zařadili zpět na brankovou čáru. Toto cvičení bylo prováděno v chabém tempu, hráči při něm nezískávali žádnou důležitou dovednost, nebyli pod tlakem na provedení startu v rychlosti nebo na akceleraci při startu, takže bylo otázkou, jaký může být přínos takového cvičení. Prvek jakékoliv hry na malém či větším prostoru jsem během tréninku na obou stranách vůbec nezahlédl.

Když jsem si uvědomil věk trénujících hráčů, jejich počet a úroveň dovedností, nasazení a zaujetí pro hokej, nedovedl jsem si představit, jak by v takovém prostředí, v tak nízké konkurenci během tréninku mohl být vychován hráč pro NHL. Podobné aktivity jsou dobré pro to, aby se děti několikrát v týdnu hýbaly a měly nějakého koníčka, ale noví šampioni pro mezinárodní hokej tímto způsobem vzniknout nemohou. 

Zeptal jsem se ještě na výsledky těchto náborů, které probíhají v rámci "týdne hokeje". Podle místních vždy nějaké děti přijdou, odhadem mezi patnácti až třiceti dětmi, ale většina si údajně "...přišla pro dárek v září, pak tady nebyli vidět, až zase teď!"

Určitě je dobrá každá aktivita a každá práce směřující k popularizaci hokeje. Je nesmírně cenné každé dítě, které touto cestou objeví hokej a začne se mu pak třeba pravidelně věnovat. To je bez debat. Je ale otázkou, zda reálný přínos je adekvátní vynaloženému úsilí a investicím.

Možná by bylo účelnější popularizovat hokej rozvojem husté sítě kvalitních hokejových turnajů napříč věkovými kategoriemi s hlavním důrazem na přípravku, tedy na turnaje v minihokeji. Tam by mohly být pozvány děti ze škol a školek, aby spatřily tu zábavnou a krásnou hru zvanou minihokej, a pak by si něco podobného taky mohly zkusit. To by bylo atraktivní pojetí náboru mladých hokejistů. Peníze a úsilí by navíc bylo investováno do těch dětí, které už k hokeji našly cestu, věnují se mu, jen mají málo příležitostí zahrát si kvalitní zápasy. To je začarovaný kruh českého hokeje.