Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/sovetsky-svaz-vypustil-z-kosmodromu-bajkomur-raketu-sojuz-1372-cilem-experimentu-je-dalsi-vyzkum-kosmickeho-prostoru  •  Vydáno: 14.3.2018 7:30  •  Autor: Zacha Pavel st.

Sovětský svaz vypustil z kosmodromu Bajkonur raketu Sojuz 1372, cílem experimentu je další výzkum kosmického prostoru.

Změny v hokejových soutěžích.

 

13.3.2018

Řada lidí mě oslovila s žádostí o názor na připravované změny v mládežnickém hokeji. Kritici navrhovaných změn  jsou tentokrát i na straně manažerů a trenérů. Já osobně už v tom nejsem tak říkajíc denně až po uši. A chtěl bych dodat, že jsem rád, že tomu tak je. Je zřejmé, že uvedené změny určitě nepředstavují krok, který by mohl český hokej někam posunout. Ale tak je tomu mnoho posledních let, opak by byl překvapením.

Co si o tom myslet?

Pro český hokej by byla ideálním řešením silná a kvalitní středoevropská juniorská liga pro elitní hráče od 16 do 20 let, která by mohla být zárodkem protiváhy  zámořské CHL. Ti nejlepší by ji mohli hrát, ostatní by motivovalo snažit se do ní zlepšením výkonů a přístupu dostat. Česko by bylo schopno  sestavit v této kategorii odhadem 4 - 6 konkurenceschopných týmů, Slovensko 2-3 týmy, Rakousko 1-2, Německo 4-6, atd. Když může být nejlepší juniorská liga na světě - Ontario Hockey League sestavena z kanadských a amerických týmů, proč by tady v Evropě nemohla být elitní hokejová mezinárodní juniorská soutěž, která by konečně poskytla onu sportovní superkvalitu, která tady dvacet let chybí.  Byla by to studna inspirace a poznání pro naše hokejové prostředí. Tam by se mohly soustředit prostředky, které se vyplýtvávají v současných nefunkčních akademiích. A konečně by to mohla být juniorská liga, na kterou by vedle většího počtu skautů mohli přijít i platící fanoušci. To by byla cesta, která by český mládežnický hokej postupem času reálně katapultovala do jiných sfér, současně by byl pozvednut i hokej v okolních zemích. A možná by ani nebylo třeba posílat největší talenty na leštění lavičky ke chlapům, kde mladí kluci kromě šikany pochytí tak akorát po čem nic.

Toto by bylo skutečným a systémovým řešením, které ale vzhledem k tomu, jak uvažuje a jak se chová vedení našeho hokeje, představuje naprostou utopii. Není to vůbec reálné, tak jako není reálné očekávat z těchto sfér smysluplné kroky a příznivé zprávy.

Když se sejdou rodiče hokejistů, kteří dnes hrají NHL a někam to tedy dotáhli, jejich výchova měla hlavu a patu a byla potvrzena hmatatelným a neoddiskutovatelným úspěchem, z devadesáti procent tito lidé hovoří shodným jazykem. Zjišťují, že používali podobné metody práce, tréninku i velice podobný výchovný přístup.

Zajímavé je, že když se dnes sejdou manažeři mládeže některých klubů, opět se dokážou shodnout v názoru na to, co dělat, jak to nastavit a co změnit.

A pak je tady třetí svět. Generální manažeři, svaz, jeho jednotlivé komise a výkonný výbor. Tito lidé, mnohdy současně ve funkcích GM vlivných klubů, točí kormidlem našeho hokeje. A točí jím ve velké části případů směrem, který vůbec nerezonuje s názory první ani druhé zmíněné skupiny. Není to často ani směr, který sleduje jako prioritu funkčnost a plodnost výchovného systému. Většinou rozhodují o výsledku hlasování ekonomické otázky a dílčí osobní či klubové zájmy. Ty jsou u nás nadřazeny všemu ostatnímu, takto je to u nás bohužel nastavené.

Dokladem je jakási sondáž názorů na připravované změny a způsob hlasování vedení hokejových akademií, který je podle údajů zveřejněných v tisku v rozporu s tím, co nakonec nejvyšší orgán skutečně odsouhlasil. Proto zřejmě bylo ticho po pěšině, protože takový výsledek lze jen obtížně sdělit a obhájit před lidmi z oblasti hokejové mládeže. Ukazuje se, že nějaká široká diskuse stejně není relevantní.   

Proč tomu tak je?

Nedávno jsme mohli zachytit zprávu, že hokejové kluby nemají z 94% peníze na trenéry mládeže, a že situace je v současné době kritická. Tady je zřejmě nutné spatřovat hlavní příčinu onoho kritizovaného rozhodnutí.

Pokud pan Čaloun uvádí, že vzhledem k situaci nemají od února hráči motivaci dohrávat soutěž a protože nejsou peníze, raději ani netrénují s hokejkou v ruce, protože kdyby ji zlomili, nemají na novou. Tohle už je vážné, je to destrukce hokeje.

https://isport.blesk.cz/clanek/hokej/329325/caloun-ma-jasno-musime-zmenit-vychovu-deti-a-pohodlny-cesky-hokej.html

Svazové orgány zřejmě zvolily to nejúspornější řešení z hlediska managementu klubů, což je proces, který je ale současně jednou z příčin úpadku našeho hokeje. Snížení počtu tréninkových hodin v týdnu, spojování ročníků, zájem nedohrávat play off, aby se nenavyšovaly náklady, tohle možná znáte všichni z praxe svých klubů.

Český hokej nemá žádnou smysluplnou vizi. V podstatě ani nemá smysl vést nějakou debatu odborníků o možných směrech rozvoje, protože poslední slovo mají lidé z VV, kteří rozhodují v intencích, které vidíme i v tomto diskutovaném posledním případě.

Další problém je personální. Řada lidí pracuje ve funkcích na svazu řadu let a zjevně není schopna přinést moderní a tvůrčí myšlenky do systému, který by mohl odstartovat změnu, kterou toto prostředí tak nutně potřebuje. Po nástupu současného vedení svazu byla zvolena nepromyšlená koncepce akademií, které se soustředily pouze na dorostenecké a juniorské kategorie. Současně ale došlo nesystémovými kroky k devastování české extraligy juniorů a v dorostech se hrálo hodně zápasů o ničem a jen několik zápasů play-off, které mnohdy dostávaly onu potřebnou kvalitu, ale pro kluby už to byly peníze navíc a snažily se počet těchto zápasů jakkoliv omezit z finančních důvodů. To je naprosto chybná koncepce, kde ekonomické otázky vysloveně degradují prioritu sportovní kvality, bez které postrádá smysl a efekt práce všech zúčastněných.

Myslím si, že je vcelku zbytečné o tom všem diskutovat, český hokej je takto nastaven, je v rukou lidí, kteří se staví proti smysluplným cestám rozvoje a na obzoru není síla či alternativa, která by tomu dokázala čelit a něco změnit. Je dobře, že se ozývá stále víc lidí přímo zapojených v klubech v práci s mládeží, ale stále je to příliš málo na to, aby se pohnula půda pod těmi, kteří neumí nebo nechtějí najít správnou cestu.

https://isport.blesk.cz/clanek/hokej/328886/nove-souteze-zcela-nepripravene-lener-se-plete-tvrdi-expert-antos.html