Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/za-chvili-budou-koncit-mladeznicke-souteze-ale-pro-nektere-hokejove-rodice-nastava-mozna-nejdulezitejsi-obdobi-roku  •  Vydáno: 22.3.2018 18:57  •  Autor: Zacha Pavel st.

Za chvíli budou končit mládežnické soutěže, ale pro některé hokejové rodiče nastává možná nejdůležitější období roku, vlastně i celé kariéry..

20.3.2018

 

Je konec března, podle kalendáře začíná jaro, i když venku si víc připadáte jako na zimáku v lednu. V této době se to jen množí žádostmi rodičů mladých hokejistů o konzultace před důležitými životními kroky. Díky tomu jsem si uvědomil, že rodičům se blíží důležité období a že by nebylo na škodu napsat o tom pár vět.

V současné době jsou rodiče už dost vyčerpaní cestováním po zápasech, ale hotovo zdaleka nemají. U těch, jejichž synové přicházejí do zlomových hokejových let, přichází na pořad dne jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí.

Zůstat v klubu nebo přestoupit do velkoklubu?

Zůstat v Česku nebo odejít do zahraničí?

Udělat kroky směrem k získání stipendia na US univerzitě?

Jak naplánovat přípravu na příští sezónu tak, aby hráče co nejvíc v konkurenci posunula dopředu?

Podepsat smlouvu v chlapech doma nebo zvolit juniorskou CHL?

Tohle a ještě mnoho dalších možností útočí na rodiče a teď je zřejmě ta nejvhodnější doba o všem si v rodině v klidu promluvit, promyslet pro a proti, případně se poradit s agentem, pokud nějakého máte. Poptat se lidí, kteří mají přehled, ale vždy tak, aby se to v klubu nikomu nedoneslo, protože to by bylo v konečném důsledku to samé jako být postižený morem či jinou nemocí.

Vždy jsem byl trochu zaskočený z rodičů, kteří se upínali k získání univerzitního či jiného sportovního stipendia v zámoří, ale začali to řešit až v červenci, kdy už je samozřejmě strašně pozdě. Chtěl bych připomenout, že toto je sice dosažitelný, ale dost komplexní a zdlouhavý proces, který je dobré nejméně dva roky postupně připravovat, ale raději tři nebo čtyři roky se plánovitě ubírat tímto směrem. Také odchod do kanadské juniorky nebo do Skandinávie je  nejlepší připravovat minimálně rok dopředu.

Proč tak dlouho?

Rodiče i hráč se na takový životní krok musí psychicky naladit, srovnat si v hlavě, co to může obnášet, aby ten šok, až to opravdu nastane, bylo možné zvládnout. Zintenzivněním jazykové výuky lze učinit maximum pro snadnější splynutí s prostředím, na jaře je třeba hodně dobře trénovat a taky zařídit hodně organizačních věcí.

Začít je ale třeba nastudováním všech smluv, které jste doposud v rámci hokeje podepsali, abyste před výběrem konečného kroku přesně znali právní rámec, v jehož mantinelech se při svých rozhodnutích musíte pohybovat.

Proto bych si dovolil rodičům připomenout, že nejlépe v dubnu už by měli mít v ideálním případě jasno co a jak udělat v příští sezóně. Odkládat to na další měsíce by jen zvyšovalo nejistotu a mohlo by dojít k ohrožení ideálního rozvoje hráče v období, kdy by si naopak všechno mělo sednout a on by měl výkonnostně vystřelit nahoru.

Tak chladnou hlavu a hodně štěstí při hledání právě té vaší zlaté hokejové cesty.