Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/cesky-hokej-s-michaelou-jilkovou  •  Vydáno: 28.5.2018 21:25  •  Autor: Zacha Pavel st.

Český hokej s Michaelou Jílkovou

28.5.2018

Možná vám neunikl tradiční pořad "MÁTE SLOVO" s Michaelou Jílkovou, tentokrát na téma českého hokeje. Mě se napoprvé podařilo zachytit pouze jeho druhou část a vůbec jsem z toho nebyl moudrý. Řekl jsem si, že zřejmě vše podstatné bylo řečeno v první části pořadu a nechal to plavat. Pak mi ale zatelefonovalo několik rodičů hokejistů (byli mezi nimi i otcové, kteří se v dění pohybují desítky let a dneska jim kluci hrají v NHL) s otázkou jestli jsem to viděl a co tomu říkám. Samozřejmě si k tomu řekli svoje.

Nedalo mi to, a tak jsem si vyhledal záznam pořadu na internetu, abych se v klidu podíval, o čem to bylo. Ale ani potom jsem nebyl vůbec schopen to někam zařadit. Bylo to pro paní Jílkovou asi trochu atypické - nikdo proti nikomu, všichni si tak nějak společně notovali tu svoji, jak je to perfektní a jak vše skvěle funguje.

Vypadalo to, jakoby se ve vysílání jen něco tak trochu nepovedlo. Nebylo těžké rozpoznat, že třeba i Filip Pešán byl docela naštvaný, jak to probíhá, ale to bylo tak všechno. Rozhodl jsem se tedy trochu poptat mezi těmi z televize, co to vlastně mělo být.

Nakonec, po slepení různých střípků, bych to tedy mohl okomentovat asi takto. Původně to mohl být slušně obsazený pořad. Byl pozván Dr. Bukač, který chtěl mít na druhé straně odpovídající oponenturu z nejvyššího vedení svazu. Toto prý bylo údajně nejprve přislíbeno, ale pak jsme vypadli ve čtvrtfinále, a nikomu s nejvyšších se tam už moc nechtělo. Takže tam nakonec nebyl ani Dr. Bukač.

Když si přečtete zadání pořadu a témata určená na přetřes, je úplně jasné, že to nelze v tak krátké době ani pojmenovat, natož vyřešit. Pořad byl atypický i tím, že proti sobě nestály dva tábory s různými názory na věc. Diskutovala jakoby pouze jedna strana mince, ta klubová a svazová. Nějaká kvalifikovaná oponentura a otevření problémů, které roky brzdí český hokej a které jsou pod ústupem našeho hokeje podepsány, nic takového se nedělo, ač se pořad paní Jílkové podobně konfliktními případy dlouhodobě zabývá.

Nikomu se jakoby do ničeho nechtělo, až se pan Vacke pustil do tvrzení,, že je hokej vlastně nejlevnější sport. V té konstelaci panující ve studiu si to mohl dovolit, protože ani v tom tzv. hledišti prý nebyli lidé z oblasti hokeje, nebo alespoň hokejisti a rodiče mladých hokejistů, jak by se normálně dalo očekávat, ale lidi, kteří s hokejem neměli nic společného a ani je prý příliš nezajímal.

Výjimkou byla paní Mertová, která už dvanáct let získává stipendia pro české sportovce v USA, ta pro změnu v obraze docela je. Už pomohla dojednat stipendium také nejednomu českému hokejistovi, takže se mohla právem dotázat, proč je u nás tak špatně nastavený souběh hokeje s vysokoškolským studiem.

Pan Vacke opět trefně reagoval připravovaným "sedmým" projektem ČSLH, který má nějakým způsobem řešit univerzitní hokej - nicméně je otázkou, proč se svaz dodnes choval k organizátorům českého univerzitního hokeje tak, jak jsme to i zde nejednou společně řešili.

Takže bych to hodnotil jako hodně nepovedenou akci české televize a pokus o promoakci svazu pokoušející se přesvědčit veřejnost o něčem, co tak úplně neodpovídá realitě. Ale docela by mě zajímalo, co si o tom všem myslíte vy. Díky předem za každý zajímavý názor.

 

ZDROJ

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/218411030520019/