Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/martin-erat-o-ceskem-hokeji  •  Vydáno: 5.6.2018 14:37  •  Autor: Zacha Pavel st.

Martin Erat o českém hokeji

4.6.2018

Už roky tvrdím, že náš hokej se může nasměrovat lepším směrem teprve tehdy, když ti, co k tomu mají a mohou co říct, odvážně a pravdivě promluví. Nestačí držet celá desetiletí basu s vedením hokeje a pak stranou nadávat. Je třeba říct názor zřetelně, hlasitě a jasně - mít argumenty a stát si za nimi.

Naposledy se k něčemu podobnému odhodlal Martin Erat v rozhovoru pro deník Sport. Zaznělo v něm hodně zajímavého od člověka, který má hokejové jméno, zajímá se dost blízce o výchovu hokejové mládeže a díky tomu se mu podařilo udělat si názor na skutečný, opravdu reálný stav, v jakém se nachází kdysi věhlasná česká hokejová škola. To je důležité, protože někteří slavní hokejisté, kteří mají snahu také k tomu něco sdělit, nemají oproti Eratovi moc ponětí o tom, kam jsme se tady pohnuli od dob, kdy oni chodili do přípravky. Hodně se od té doby změnilo, proto kolikrát vypouštějí z úst úplné nesmysly. Hráli roky NHL, žili jinde, a o našem prostředí u dětí dávno ztratili přehled.

Ale zpět k Eratovi. Bude zajímavé sledovat, jaký postoj k němu vedení hokeje zaujme. Prozatím svaz pracoval se dvěma modely. Buďto mu nabídnou svazovou funkci, aby ho tím de facto umlčeli, což už několikrát zafungovalo, nebo mu vyhlásí boj a půjdou po něm. Což by bylo mnohem zajímavější, protože bychom zase trochu lépe poznali

"Who is who"

https://en.wikipedia.org/wiki/Who%27s_Who

Ale zpět k výrokům Martina Erata. Uvedu některé pro ty, kteří sobotní Sport neviděli, aby bylo zřejmé, o čem je řeč.

O situaci v nároďáku

"...U reprezentace musí být člověk, který je respektovaný a hlavně bude chtít vyhrát. Za jakékoliv situace. Chápu, že český hokej má nějaký útlum, ale nesmíme přece rezignovat na to, že bychom chtěli vyhrávat. Kamkoliv jedeme, musíme to v sobě mít! Je to přece turnaj. A může se stát cokoliv. Podívejte se na Švýcary nebo na Němce na Olympiádě. Je mi líto, že jsme v kategorii, že zlato přivezeme pouze občas a čtvrtfinále nebudeme přecházet tak jednoduše, ale pořád nesmíme ztratit to, že jedeme na každý turnaj s tím, že ho chceme vyhrát!...Musíme změnit vnímání a vrátit vítězné naladění."

Vychází to už od dětí

"Divíme se, že jsme deset patnáct let nevychovali  žádného obránce. Ale když jim od mládí vtloukáme do hlavy, že to mají jenom vystřelovat po mantinelech ven, tak se nesmíme divit, že je nevychováváme. Sebevědomí je hrozně důležité. Podívejte se, jak hrají Švédové. Nebo Američani. S jakou hráli chutí v Dánsku ve čtvrtfinále proti nám. Přitom u nich doma mistrovství nikoho nezajímá...Ale přijeli, že chtějí vyhrát. My s tím, že chceme postoupit do čtvrtfinále...Což pro náš hokej není dobrá vizitka. Jde o celé jeho vnímání. Musíme ukázat větší sebevědomí. Ale vychází to od dětí, na které pořád křičíme: Radši to vyhoď!

Už v tu dobu v nich dusíme, aby si něco dovolili.

U dětí se pohybuju, jezdím se dívat po republice na tréninky. A podobné tendence jsou jasně znát. Takhle tvořivé děti nevychováme.

Podle Erata máme na post reprezentačního trenéra pouze tři jména:

"Růžu, Straku a Zábranského. Pana Říhu moc neznám, takže ho nemůžu hodnotit...

Na druhou stranu je pro mě hrozně smutné, že nedokážeme dostat k národnímu týmu člověka, který by měl respekt hráčů z NHL. Z toho důvodu by Říhu viděl jako nešťastné rozhodnutí..."

Jaký postup by volil Erat?"

Pryč s nadvládou VV ČSLH, který volí trenéra reprezentace bez jakékoliv odpovědnosti

"Správně by měl být najatý generální manažer, který by o trenérovi měl rozhodnout. Ať si vybere hlavního kouče i realizační tým on. A ne aby tam byl jenom od toho, aby kupoval letenky a rozhodoval o ničem. Současný stav, kdy trenéra volí členové výkonného výboru, kteří o tom nemají potřebný přehled, se mi nezdá. Vždyť za to potom nemají žádnou odpovědnost. Ano, odhlasují to, ale potom už to jde mimo ně. Pak už s tím nemají nic společného. Podle mě by měl být najatý generální manažer, který jednoznačně řekne, jakým směrem hokej půjde. A měl by mít cit, koho k reprezentaci vybrat. Rozhodnutí potom půjde za ním, ponese za něj odpovědnost. Což by bylo správně."

Co s českým hokejem?

"Je třeba začít od podlahy. Všechno jde, když se chce. Ale je třeba chtít! Říct si, hele, tohle nám nefunguje, pojďme to dělat jinak. Stačí si připomenout, co udělala Kanada po olympiádě v roce 2006 v Turíně...nebo Švédové v roce 2010 ve Vancouveru...

Jenže u nás je to pořád dokola. Výsledky nepřicházejí."

Zdeněk Janda: Lidé na svazu mohou argumentovat, že osmnáctka i dvacítka jdou nahoru. Naposledy se oba týmy dostaly do semifinále na MS.

Martin Erat: "Ale každý kdo to sleduje a vyzná se v tom, musí vidět, že i tak jsme o třídu nebo o dvě za Finy nebo Švédy. Stačí se podívat  na hokej, který jsme tam předváděli v zápasech o všechno. Takže tohle pro mě není argument. A to ani nemluvím o Kanadě. Není přece možné potom vyprávět, že se všechno lepší a jde to nahoru...

Dokud nevychováme trenéry, nebudeme mít ani mládež. Bojím se, abychom za chvíli nedopadli tak, že se budeme muset na olympiádu kvalifikovat. Nebo že nás na Světový pohár budou spojovat s Němci, Švýcary nebo Slováky. Nesmíme se schovávat za fráze, že jdeme nahoru. Je třeba naopak o tom začít otevřeně mluvit, abychom se opravdu pohnuli tím správným směrem."

Co byste u mládeže zlepšil?

"Pořád říkáme, že děti by si měly hlavně hrát...To jo. Ale vždyť nemáme jediného člověka, který by nejmenší děti naučil správně bruslit.

Byl byste se ochoten angažovat na hokejovém svazu?

"Do Česka jsem se vrátil i proto, abych našemu hokeji pomohl. Vrátil mu, co mi dal. Jenže to by na svazu museli být lidi přímo od hokeje. Nechápu, proč tam nepracuje víc lidí, kteří mají obrovské jméno ve světě. Hlavně kluci z naganské generace. My tam nemáme nikoho takového. Nebo proč nedělá metodiku někdo, kdo vyhrál zlatý hattrick?

Nevím, kam se ti kluci poděli. Vždyť právě oni by měli dělat český hokej!"

Není chyba, že sami nemají zájem?

"Nechci mluvit za jiné. Můžu mluvit za sebe. A dokud tam nebudou lidi, kteří opravdu chtějí pracovat tak, abychom vychovali hokejisty a měli nějakou koncepci, tak do toho svůj čas a energii vkládat nebudu. Musí přijít někdo s jasným směrem, představou. A pak se o tom můžeme bavit. Musí to mít smysl."

Co říkáte na dlouholetého šéftrenéra Slavomíra Lenera? Ani pod ním žádný progres nenastal.

"Co na to říct... Sláva už je u toho dlouho, nic moc se nezměnilo. Vidím to hlavně u mládeže. Měl by být daný jasný směr, třeba přes kluby. ...Sláva je výborný politik. Ale mládež by měl dělat někdo, kdo tomu rozumí. Kdo naučí děti bruslit a bude si s nimi umět hrát."

Nefungují ani svazoví regionální trenéři"

"Při vší úctě to většinou nejsou lidé, kteří by věděli, jak se to dělá ve světě, že by měli nějaké srovnání a byli schopni poradit, co a jak dělat. Hodně se o to zajímám, takže vím, o čem mluvím."

..................................

PZ: Je toho ještě víc, hodně zajímavých myšlenek, které zazněly v článku. Hlavně se mi líbí to odhalení jednoho z hlavních problémů českého hokeje, že o všem důležitém a podstatném rozhoduje VV ČSLH. Má ve svých rukách největší moc, ale v hokejovém hnutí a už vůbec ne na veřejnosti lidi nemají ani páru, kdo momentálně ve výkonném výboru je. Někteří funkcionáři jsou tam mnoho let, přijímají rozhodnutí, náš hokej moc nefunguje, ale oni jsou v pohodě. Přijedou na svaz, něco odhlasují, nechají se dobře pohostit na mistrovství světa nebo na olympiádě, a na skutečných výsledcích nejsou závislí. To je anomálie, která není vlastní opravdu dobře fungujícím organizacím. Když je průšvih, nikdy se k tomu nehlásí. Tato situace vyhovuje pouze vedoucí klice v českém hokeji, která chce současný stav uchovat co nejdéle. Pro svůj prospěch, ale českému hokeji setrvávání těchto relikvií už dlouho nic pozitivního nepřináší. Možná jde někdy víc o politikaření než o správnou věc. Ale to není žádné převratné zjištění, podívejte se na vedení českého fotbalu, to je úplná groteska.

Zřejmě je špatně nastavený celý český sport, protože jakmile ho ovládne skupina podobných lidí, není mu pomoci. A Martin Erat možná už tuší, že ani tento jeho rozhovor, který osobně hodnotím vysoko, mnoho změn nepřinese.

 

 

zdroje

- Zdeněk Janda, Martin Erat - Kdo k repre? Jen Růža, Straka a Zábranský. Deník Sport 2.6.2018, s.10-11

https://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/336689/riha-u-reprezentace-neni-stastne-reseni-rika-erat-koho-by-doporucil.html

https://hokej.idnes.cz/kriticky-erat-o-ceskem-hokeji-dju-/hokej.aspx?c=A160909_170412_hokej_par