Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/leo-gudas-nevidi-zadny-pokrok-v-ceskem-hokeji  •  Vydáno: 17.6.2018 18:28  •  Autor: Zacha Pavel st.

Leo Gudas nevidí žádný pokrok v českém hokeji

17.6.2018

Je opravdu zábavné to sledovat. Pokud se nějaká hokejová celebrita objeví ve funkci na úrovni reprezentací, v zápětí si můžeme přečíst - nejčastěji v deníku Sport, jak výborně je teď český hokej nastartovaný směrem dopředu. A to přesto, že se třeba před pár měsíci vyjadřovala úplně opačně. Je to zřejmě jakési povinné výkupné za poskytnutou příležitost. Pouze jedinci, kteří jsou tak nějak mimo dosah a podobnou repre kariéru už vůbec neplánují, mají alespoň občas odvahu sdělit pravdivý názor.

Naposledy ho mohl alespoň ve dvou větách vyslovit Leo Gudas, otec Radko Gudase, který momentálně působí v maďarské a rumunské lize na pozici trenéra. Letos jeho tým Czíkszereda získal rumunský titul.

K dění v česku se vyjádřil přesně takto:

"...Vidíte, jak se tady nic nemění. Ten kolotoč běží stále dokola, a to je všechno. Změny žádné."

Přesně tak, vedení hokeje je po řadě let v situaci, kdy jeho jednotlivé koncepce selhaly a momentálně už ani žádná jiná nepřichází. Hodně rodičů se domnívá, že klíč ke všemu je pozice, kterou má hokejista uvnitř klubu. Pokud mu jdou na ruku, vidí to jako cestu k úspěchu. Ale ukázalo se, že také špatný právní vztah mezi klubem a hráčem, případně svazem a hráčem, je velikou brzdou rozvoje našeho hokeje. A co nejvíc brání možnosti vychovat vlastní hráče, je mizerná úroveň našich mládežnických soutěží, zaviněná úplně špatným herním systémem a dalšími pravidly, které je ovlivňují.

Jedná se o takový problém, že dokonce i ti, kteří naprosto pevně ovládají některé české kluby, buďto v pozici vlastníků nebo manažerů, raději posílají své děti do zahraničí. Přikloní se k tomuto rozhodnutí, přestože by byli schopni vytvořit naprosto ideální - doslova skleníkové podmínky pro svoje dítě ve svém klubu, aby mu pomohli v rozvoji. Asi nemusím jmenovat, o koho se jedná, vyznáte se tady určitě dobře.

Podle mého názoru byl úplně chybný krok směrem k současnému počtu hokejových akademií. Nejsou spokojeni ani ti, kteří  v posledních letech získali titul nejlepší akademie, například Kometa. Prý jim to, být první, nic nepřinese. A je to zřejmě tak. Mnohem smysluplnější by bývala byla investice do dvou národních akademií, center vrcholového hokeje, propojených s mládežnickými reprezentacemi, které se mohly postupně stát ve své nejstarší juniorské kategorii základem pro evropskou juniorskou ligu - kvalitativní protiváhu zámořské CHL. Pro české děti by tak vznikla kvalitní alternativa a devastace národního sportu by nevyháněla tolik nezletilých dětí z naší vlasti, jako je tomu v posledních patnácti letech.

V současné době jsou mládežnické soutěže velký problém pro děti, které se v nich dostatečně nerozvíjí, pro rodiče, kteří jim nevěří a pohlížejí na ně postupem času se stále větším despektem, pro skauty NHL, podle kterých už snad ani nemá smysl naše hráče v těchto soutěžích sledovat, a konečně i pro kluby, kteří považují mládež za přítěž a proto dávají přednost přijímání finančně úsporných změn v organizaci soutěží, které ale současně představují i krok proti kvalitě rozvoje mládeže.

Každý další rok mládežnického hokeje v takovém stavu jen prohlubuje naše problémy a vzdaluje nás od těch nejlepších. Je třeba, aby to těm nahoře řeklo zcela jasně víc lidí, kteří v hokeji něco dokázali a které je třeba respektovat. Cokoliv jiného se jeví jako podpora špatného systému, který škodí budoucnosti našeho hokeje.

 

zdroj

Deník Sport, Pavel Bárta, Zapomněli jsme dělat beky, 17.6.2018, s. 21