Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/velika-gratulace-filipovi-zadinovi-a-jeho-rodine  •  Vydáno: 23.6.2018 13:15  •  Autor: Zacha Pavel st.

Veliká gratulace Filipovi Zadinovi a jeho rodině

 

23.6.2018

Sice se nenaplnily ty nejoptimističtější předpoklady, které předpovídaly českému útočníkovi umístění kolem třetího místa, ale i šesté místo je z hlediska současného stavu českého hokeje naprosto unikátní, prostě skvělé umístění. Už jsem měl připravený článek s tím, že Filip Zadina překonal v draftové loterii Pavla Zachu, ale nakonec se tak nestalo. Nebudu zapírat, že jsem po očku nesledoval předpovědi a počítal s tím, že Filip půjde hodně vysoko. A že překoná mého syna. Nestalo se tak.

Mimořádná událost

Pro český hokej je to naprosto výjimečná a slavnostní událost, vždyť jen dvakrát za posledních patnáct let se podařilo hráči českého původu prolomit magickou hranici elitní desítky draftu NHL.

Drafty z roku 2015 a 2018 nelze srovnávat, každý rok je jiný a specifický. Domnívám se, že prosadit se v roce, kdy šel na řadu McDavid, Eichel a další skutečně skvělí hráči, bylo pro Pavla nesmírně obtížné, navíc skončil v draftu jako první Evropan, což bylo nesmírně hřejivé zjištění.

Draft v réžii Evropanů

Už hodně dlouho se nestalo, aby Evropané tak  výrazně dominovali na prvních pozicích draftu. Filip bodoval v draftu, který ovládli Švédové a mladí Rusové, skutečně se prokázalo, že v Kanadě je tentokrát slabší ročník a juniorské soutěže jako WHL opravdu tentokrát moc neměly co nabídnout. Aby byla celá polovina hráčů v prvním kole z Evropy, to je hodně dobré vysvědčení pro starý kontinent a špatné pro Ameriku a Kanadu.

Myslím si, že jediné, z čeho není Filip Zadina moc nadšený, je fakt, že si ho vybral Detroit, kde to mladí hráči - s výjimkou Larkina, nemají lehké. Ale je pravděpodobné, že Red Wings budou muset tuto svoji tradiční politiku výchovy, zrání až přezrávání mladých talentů po farmách změnit, aby také zachytili současný moderní trend v NHL.

Chtěl bych tímto pogratulovat Filipovi a celé jeho rodině.

To skvělé umístění na draftu NHL je její velikou zásluhou a vysvědčením opravdu dobré práce a dobré výchovy. Je škoda té brzdy, kterou dostal před dvěma roky v Pardubicích, i toho, že nedostal povolení jít do Švédska. Jeho táta věřil klubu, byl patriotem a jeho syn na to v danou chvíli doplatil. To je to, co momentálně sráží český hokej, že dopředu nemůžete tušit, na jaké lidi v klubu v budoucnu, v těch důležitých letech, narazíte. Ale Filip si nakonec přece jen našel cestu a přestože ho na chvíli přibrzdil pobyt v Česku, o to větší štěstí měl v QMJHL i na skvělou rodinu. Loňská jednička draftu NHL Nico Hischier mi s nadšením vyprávěl o "své" rodině z Halifaxu, která v uplynulé sezóně pečovala i o Filipa Zadinu. Jak vidíme, život má tendenci vše vyrovnávat a ani smůla na okolnosti či na lidi nikdy netrvá věčně.

Považuji za velkou škodu a promarněnou šanci, že Filipovi nepomohlo to, čemu říkáme "český hokej". Tedy že nebyl nominovaný na letošní MS, což mu mohlo pomoct a přispět při trošičku dobré konstelaci k jeho ještě výraznějšímu prosazení v draftu, třeba o jedno nebo dvě místa. Řeknete si, že to už je jedno, ale není to pravda. Znamenalo by to jiný klub a třeba mnohem větší šanci na prosazení v NHL už v nadcházejícím ročníku. Ale nechme se překvapit, třeba Detroit skutečně opustí postupy, které v současnosti až ne tak dobře fungují, a Filip odehraje se vším všudy už nadcházející ročník NHL.

Hodně štěstí!

To současně přeji i Martinovi Kautovi, útočníkovi Pardubic. Šestnáctá příčka je rovněž úžasný výsledek a předzvěst dobrého startu v NHL. V Draftu je důležité, aby padlo první kolo se vším tím bombastickým kolotočem, který k tomu dnes v Americe hráči i rodičům nabízí. Je to obrovská odměna pro hráče a všechny jeho blízké, je to skvělá náplast na léta investic, tréninků, odříkání a tréninkové dřiny. Ti, kteří to prožili na vlastní kůži, vědí o čem mluvím. Město Dalas se pro oba zmíněné hokejisty navždy změní v památné místo spojené s jejich obřadným vstupem do nejlepší světové ligy.

Po draftu se vám vše vyjasní, najednou jste členem konkrétního klubu, se kterým spojujete svoji budoucnost. A cítíte vděčnost i závazek za to, že si vybrali právě vás. To vytváří naprosto unikátní a nesrovnatelný vztah, který je tak obtížné srovnávat s českým tabulkovým systémem, který naopak "zdraví" těmto vztahům, hráč-klub, vůbec neprospívá. Dokud si to hokejoví mocipáni neuvědomí, český hokej se nepříjemného pnutí, nepřátelství a zapšklosti trvale nemůže zbavit, protože ten překonaný, konfliktní a velice nedokonalý systém tyto produkty zkázy vyrábí jako na běžícím pásu.

.................

A na závěr, musím přiznat mýlku. Je tomu asi čtyři roky zpět, kdy jsem zde citoval názory několika agentů a skautů, že Češi se v příštích letech propadnou na draftu NHL hluboko dolů, protože zde nevidí nějaké hráče s potenciálem pro první kolo.

Mýlili se, letošní skvělé šesté a třinácté místo v prvním kole je toho důkazem. Ukazuje se, že to, jak jednotliví hráči budou akcelerovat svoji výkonnost ve srovnání se zahraniční konkurencí zhruba ve věku od patnácti do osmnácti let je velice individuální a nelze to dopředu předvídat. Po roce 2015 (6 + 13) je letošní výsledek (6 + 16) jedním z nejpronikavějších umístění českých hráčů za posledních patnáct let.

http://www.hokej.cz/jednickou-draftu-dahlin-zadinu-ze-6-pricky-ziskal-detroit-kauta-ma-colorado/5031587