Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/dukla-jihlava-prvni-evropske-centrum-virtualni-reality-v-evrope  •  Vydáno: 16.10.2018 19:48  •  Autor: Zacha Pavel st.

Dukla Jihlava - První evropské centrum virtuální reality v Evropě

 

16.10.2018

Určitě Vám neunikla tato informace. Vypadá to lákavě a atraktivně. Ať už je to jakkoliv, je povzbuzující, že z naší kotliny konečně začíná čas od času vycházet zase nějaká originální technologie. Po třicetiletí arktického zimního spánku, "vybydlování" staletých tradic i know-how, zdvořilého, leč smrtícího posouvání ostatních zemí před sebe, se možná probouzíme a začínáme se pokoušet přinášet také my něco nového a zajímavého okolnímu sportovnímu světu. To je ta pozitivní zpráva.

Podle mého názoru stojí za stálým pronikáním jednotlivců do NHL především mnohem lepší dostupnost servisních služeb mladým hokejistům - trenéři dovedností, kondiční specialisté, výživoví specialisté, široká nabídka zdokonalovacích kempů, lepší informovanost rodičů o tom, že nestačí žít pouze z programů poskytovaných hokejovými kluby, ale že je třeba pracovat hodně nad tento rámec po soukromé trase, atd.

A centra podobná tomu jihlavskému mohou postupně přidávat další dílky do mozaiky lepší nabídky mladým hokejistům. To je pozitivní, protože po stránce hokejové etiky, tabulek, smluv, či lepšího zapojování mladíků mezi dospělé jsme na tom stále stejně špatně, jako před léty.

Jihlavské centrum je tedy v provozu a může sloužit hokejistům. Jen je škoda, že bylo instalováno do rozcvičovny, která je tím pádem vyřazena z provozu, což je ta horší zpráva. Rozcvičovna je z hlediska fungování mládeže v klubu mimořádně důležitá součást vybavení, poznal jsem to v Liberci a moc si dnes nedovedu fungování kvalitní hokejové organizace bez tohoto zařízení představit.

Co už v televizi ani v médiích nezaznělo, to je fakt, že tato nová špičková a zajímavé technologie výchovy pomocí virtuální reality má svůj původ u Bílých Tygrů Liberec, kde slouží již od minulého roku. Bohužel, ekonomický šéf Liberce nedal požehnání a potřebné prostředky ke zprovoznění tohoto centra ve velkém, takže Liberec tím ztratil prvenství - nebudou první, ale druzí. Nedokážu posoudit důvody tohoto postoje, nicméně jsem měl pocit už v době svého působení u Bílých Tygrů, že zbytečně zabil hned několik velice nadějných projektů, které mohly klub posunout dál.

Měl jsem možnost si toto zařízení trošku v Liberci vyzkoušet o tomto víkendu, vypadá to na první pohled zajímavě, ale prozatím z toho mála informací nedokážu posoudit, zda to bude skutečně mít významný přínos pro rozvoj hráčů, nebo ne. To ukáže až budoucnost.

V každém případě bych nám všem přál, aby podobná oznámení o něčem novém, vlastním a originálním, vycházela z našich končin stále častěji.

Pavel Zacha

 

zdroje

Jan Salichov, Hokejová revoluce: hráči budou trénovat ve virtuální realitě, DNES, Vysočina, 12.10.2018, s. 17