Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/utkanim-4.4.2019-v-caroline-zavrsi-pavel-zacha-200.zapas-v-nhl  •  Vydáno: 3.4.2019 10:50  •  Autor: Zacha Pavel st.

Utkáním 4.4.2019 v Carolině završí Pavel Zacha 200. zápas v NHL

 

3.4.2019

Zítra proti Hurricanes dosáhne Pavel Zacha další významné sportovní mety - 200 zápasů v NHL. Stane se to ještě dva dny před jeho 22. narozeninami.

Považuji to za určitý další mezník v kariéře, trošičku to oslavíme doma s přáteli, a pak po Pavlově návratu domů snad bude víc času.

Co ještě stojí za zmínku?

 

Icetime

V posledním zápase proti Rangers odehrál více než 20 minut na ledě, nejvíc z útočníků. Dostal i nejvíc prostoru při přesilovce i v oslabení, na které se stal specialistou a vede si v rámci defenzivní práce i v rámci celé NHL velice dobře. V polovině soutěže byli Devils dokonce na druhé příčce v úspěšnosti hry v oslabení, což je mimořádný výsledek sám o sobě - o to víc, když je specialistou na tuto práci mladý hráč.

Dvacet minut na ledě, to už není žádná podřadná role. Tohle dostávají hráči, na kterých trenér postaví zápas.

 

Vhazování

V posledních zápasech nespadla úspěšnost na vhazování pod 50%, celkově se této hranici blíží i v součtu celé sezóny. U špičkových centrů prostě nemůžete dopustit špatné vhazování, pokud nechcete ztratit zápas nebo celou sezónu. Je to důležitý ukazatel, který má na průběh hry zásadní vliv. I proto jsem rád, že Pavlova úspěšnost s každým rokem roste až k této zlomové kvalitativní metě.

 

Produktivita

Po střelecké stránce Pavel Zacha neválcuje NHL, ale prozatím došlo k nárůstu o 50% oproti minulé sezóně. Dvě branky zaznamenal po únicích ve vlastním oslabení, dokázal rozhodnout samostatné nájezdy, díky otevření klubové střelnice se zase začala postupně zvyšovat přesnost a tvrdost střelby. Je škoda, že pro zranění chyběl v 16 zápasech, jinak to mohlo být ještě o něco lepší. V každém případě musíme pohlížet na produktivitu jako na oblast, kde je pro příští sezónu největší prostor pro zlepšení.

 

Reprezentace

Vedení národního týmu s Pavlem zjevně pro toto MS nepočítá. Manažer reprezentace Petr Nedvěd se byl podívat v New Jersey na jeden zápas, hovořil s Pavlem, ale je pravděpodobné, že ho v té době víc zajímal starší Kaše, který ale už do zníněného lednového zápasu nenastoupil, protože se těsně předtím zranil. Od té doby neproběhl žádný kontakt ani náznak zájmu, což ostatně potvrdily i komentáře v tisku ohledně záměru tranéra jak postavit tým pro letošní MS na Slovensku.

Je fakt, že v NHL dnes máme několik jiných silných a skvělých hráčů, kterým se vydařila sezóna, jsou produktivní a trenéři v nich vidí větší záruku podání kvalitního výkonu na MS. Navíc mají ideální hokejový věk, takže to nelze mít nikomu za zlé.