Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/pavel-zacha-obdrzel-kvalifikacni-nabidku-od-devils  •  Vydáno: 27.6.2019 8:42  •  Autor: Zacha Pavel st.

Pavel Zacha obdržel kvalifikační nabídku od Devils

27.6.2019

Pavel Zacha obdržel v termínu stanoveném regulemi NHL do 26. června kvalifikační nabídku od New Jersey Devils

Nejprve bych chtěl vysvětlit těm, kteří se o NHL zajímají jen okrajově, co vlastně ta kvalifikační nabídka v sobě skrývá. V NHL platí pravidlo, že hráč, kterému v uplynulé sezóně končí tříletý nováčkovský kontrakt, musí v termínu do 26. června obdržet tzv. kvalifikační nabídku. Tato nabídka musí být navýšena o patnáct procent nahoru oproti předchozí smlouvě. Jejím doručením v termínu ztrácí hráč šanci stát se volným hráčem a od 1. července jednat o případné smlouvě s jakýmkoliv jiným klubem NHL bez omezení.

Pokud tedy Pavel Zacha obdržel zmíněnou kvalifikační nabídku, znamená to, že klub s ním nadále počítá. Praxe je taková, že nabídku ve zmíněné výši hráč přes svého agenta odmítne a v čase zbývajícím do začátku nové smlouvy se bude jednat o novém kontraktu.

V souvislosti s tím, že se v tisku objevují tendenční a neustále se opakující polopravdy nebo dokonce lži na jeho adresu, chtěl bych uvést následující pravdivá fakta.

V souvislosti s hodnocením minulé sezóny Pavla Zachy v tisku často zaznívá, že "...že se nejednou nevešel do sestavy a skončil na tribuně." Není to pravda, Pavel Zacha byl v uplynulé sezóně odeslán na čtyři zápasy na farmu Devils, zbývající neúčast v sezóně na ledě byla způsobena zraněním v závěru sezóny. Nestalo se ani jednou, že by jej trenér poslal na tribunu.

Statistiky za uplynulou sezónu prokazují, že byl nejlepším hráčem týmu v oslabení. To se ví a mnozí ho zde považují za defenzivního hráče. Statistiky ale ukázaly i to, že pokud hrál přesilovku, byla jeho úspěšnost dokonce lepší než úspěšnost nejlepšího střelce týmu a specialisty na přesilovky Palmieriho. K tomu došli zpracovatelé statistik prostým porovnáním času stráveného na ledě při přesilovkách vůči bodové úspěšnosti.

Dále se neustále uvádí, že Zacha nenaplnil očekávání šestky draftu vzhledem k nízké produktivitě. To je fakt, ale měl by to být argument jen některých fanoušků s povrchními znalostmi. Vždyť jej Devils brali v této pozici za Sarnie Sting už tehdy jako hráče, který se po dva roky prezentoval třetinovou nebo poloviční produktivitou, jakou měli například McDavid, Strome, Debricat a další ofenzivní hráči. Zacha je jiným typem centra, který nikdy nebude hrát vyloženě jen dopředu za každou cenu.

O tom, kde je jeho přínos, svědčí například jiná statistika z minulé sezóny, podle které měli Devils úspěšnost něco nad třicet procent vyhraných zápasů, pokud PZ do utkání nenastoupil, ale pokud byl v sestavě, dokázali zvítězit v 52% utkání základní části NHL, což je jistě zajímavý údaj.

Ještě k těm očekáváním. V roce 2015 měli Češi na draftu žně, když bylo draftováno 12 hráčů. Ale je nutné podotknout, že z této dvanáctky se pouze Zacha trvale usadil v NHL a pravidelně ji už tři sezóny hraje. Vezměte například Jakuba Zbořila, který prozatím odehrál pouze dva zápasy v NHL a byl brán Bostonem ze 13. pozice. Vzpomeňte další talentované hráče z tohoto draftu a porovnejte jejich bilanci. Z tohoto srovnání vychází PZ jako úspěšný hráč, který se do NHL opravdu prosadil.

Domnívám se, že ve světle těchto informací není na místě neustále omílané tvrzení, že Zacha nenaplnil očekávání nebo že je zklamáním. Vždyť se trvale uplatnil v NHL ještě o rok dříve než například čistokrevný útočník Jakub Vrána, který je o ročník starší.

Jistě, přáli bychom si, aby se zvedla i jeho produktivita, nemá cenu to zastírat. Ale vždy záleží na prostoru a roli, kterou vedení týmu hráči poskytne. Pokud nehrál přesilovku, byl stavěný hlavně na oslabení na nejlepší hráče soupeře a měl menší celkový icetime, bodová bilance byla nízká. Jakmile ale dostal v závěru sezóny větší prostor, hrál i přes 21 minut v zápase a dostal výraznou roli při přesilovce, najednou jeho produktivita vyšplhala až téměř k bodu na zápas.

To jsou všechno údaje, které je třeba brát v potaz, než dojde k hodnocení hráče od těch, kteří by měli být fundovaní a kteří by měli mít v malíku mnohem víc informací o těch, které ve svých úvahách a komentářích hodnotí.