Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/barbora-janickova-dalsi-sportovec-v-rodine  •  Vydáno: 17.7.2021 10:36  •  Autor: Zacha Pavel st.

Barbora Janíčková - další sportovec v rodině

17.7.2021

 

 

V rodině máme další sportovní radost.

Celé roky se tady prezentujeme jako rodina hokejisty Pavla Zachy a fotbalisty Theodora Gebre Selassie. Ale i má jediná neteř ze strany manželky Barbora Janíčková už dnes náleží mezi úspěšné sportovce. Její svět se nejčastěji točí a točil kolem plaveckého bazénu. Odmala  trénovala a dnes je s českou olympijskou výpravou plavců v dějišti Olympiády v Tokiu.

Nepatří tam mezi největší světové hvězdy, startovat bude ve štafetě na 4 x 100 metrů volným způsobem, ale už samotnou účast na olympiádě lze určitě považovat za významný sportovní úspěch. Vždyť pro sportovce mnoha sportů náleží právě tato událost k vrcholům jejich kariér, je to meta, ke které se upínají a pro kterou mnoho let podstupují veliké úsilí i oběti.

Bářina kariéra se lámala zhruba před třemi roky. Měla doma několik titulů mistryně republiky z dorosteneckých kategorií, ale přechod mezi dospělé je složitý ve všech sportech. Dlouho jsem s ní tehdy debatoval na oslavě svých kulatých narozenin o tom, co bude dál. Zvažovala operaci bolavého ramene, ve hře byl i odchod do USA na některou z univerzit, kde jí nabízeli sportovní stipendium a spolu s ním i novou výzvu, skvělé zázemí i tréninkové podmínky. Snažil jsem se Báru přesvědčit, aby do Ameriky šla za každou cenu, protože jinak by toho mohla po zbytek života litovat. Tehdy u ní ale spíš převažoval názor, že operaci podstupovat nebude, s plaváním skončí a půjde normálně studovat na nějakou českou univerzitu.

Nakonec dopadlo vše jinak. Operace proběhla, povedla se, Barča začala studovat i trénovat na UP Olomouc. Tento krok se nakonec ukázal jako dobré rozhodnutí, nové prostředí přineslo osvěžení, začalo se jí dařit i po sportovní stránce.

K olympijské nominaci jsem jí společně snad s celou rodinou samozřejmě gratuloval, považuji to za milé překvapení ve světle všeho, čím si prošla. Její příběh je dalším důkazem faktu, že pokud tvrdě pracujete, život vás za to dříve nebo později  odmění.

 

Pavel Zacha

 

zdroje

https://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-olympijske-hry-letni-olympijske-hry-2021-plavani-na-loh-2021/399086/cesti-plavci-pro-tokio-hvezdy-nadeje-i-olympijske-louceni-kubove.html