Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/7.tr.dukla-jihlava-kometa-group-2-8  •  Vydáno: 19.12.2008 18:11  •  Autor: Zacha Pavel st.

7. tř. DUKLA JIHLAVA - KOMETA GROUP 2 : 8

7. tř.   DUKLA JIHLAVA : KOMETA GROUP    2 : 8

 

Třetiny: 1:4, 0:1, 1:3

 

Poměr střel: 14/33     Poměr vyloučení:  3/2

 

Góly/asistence:  Zacha 2/1, Vlček 2/0, Polzer 1/1, Bláha 0/2, Štancl 1/0,  Nossek 1/0, Svoboda 1/0,  Jenyš 0/1, Boltvan 0/1,

 

Sestava: v bráně odchytal 60 minut Jakub Machorek, ze 14 střel mezi tyče kryl dvanáct pokusů Dukly .

 

Obrana: Štancl, Zbořil J., Nossek T., Voškeruša,  Porzer.

Útočníci: Zacha, Vlček, Polzer, Bláha, Garčic, Boltvan, Svoboda, Jenyš.

 

Dukla nás překvapila tím nejlepším způsobem. Odehrála výborný zápas ve vysokém tempu, s dobrým vykrýváním prostoru,  a dokázala výborně bruslit do posledních minut utkání. To jsme v průběhu letošní ligy zažili sporadicky. Zase tu byla ta stará, dobrá, bojovná a houževnatá Dukla, která nedaruje nic zadarmo.  Prostě, vynikající zápas, který nás tak trochu překvapil s ohledem na výsledky Jihlavy v ostatních kolech letošní části ligy. Po utkání jsme se shodli na tom, že jsme odehráli jedno z nejkvalitnějších měření sil letošního ligového podzimu. Výborné otestování hráčů při způsobu hry, kdy pro soupeře není žádný puk ztracený, kdy soupeř stíhá včas přistupovat k našim hráčům a kdy je třeba neustále podstupovat osobní souboje. Zatímco část hráčů se s tím dokáže vyrovnat, někteří naopak nemají potřebnou vůli a potenciál prosadit se proti takto houževnatému soupeři.

 

V dlouhodobém hodnocení týmu je vhodné na prvním místě vyzvednout skutečnost, že ani v posledním utkání roku 2008 Kometa Group nebyla poražena a mety 1000 dnů bez prohry v oficiálním zápase bude dne 2. ledna 2009 dosaženo.

 

OSOBNÍ HODNOCENÍ HRÁČŮ:

 

Po posledním ligovém utkání roku 2008 mi dovolte zhodnotit některé výrazné hráče týmu s ohledem na svůj vlastní názor a na názory trenérů.

 

Pokud někdo dominuje na svém postu, potom je nutno na prvním místě jmenovat Patrika Štancla.  V letošním ročníku je určitě nejvýraznější postavou mistrovského týmu. Udělal obrovský pokrok oproti minulé sezóně, kdy jakoby neměl energii a motivaci. V této sezóně si ho není možné nevšimnout. Výborný přehled, výborné bruslení, schopnost zrychlit hru, skvělé rychlé ruce,  střelba od modré na vynikající úrovni, útočníci prakticky bez nároku přejít přes něj jeden na jednoho. Když máte v týmu takového hráče, vedete dva nula už po rozcvičce v kabině.

 

Další stálicí je v bráně Jakub Machorek. Marně vzpomínám, kdy by v této sezóně vyloženě selhal. Dnes opět výborný výkon. Kryl nájezd se dvěma dorážkami, a předtím třeba pět minut bez zákroku, to už svědčí o schopnosti výborné koncentrace na zápas a pokroku, který udělal od minulé sezóny. Jakub si může připsat další velmi vydařený zápas a s ním i celou podzimní část žákovské ligy. Úspěšnost jeho  zásahů v ligových zápasech se blíží 87%.

 

Stálicí  útočné vozby zůstává centr nebo křídlo Pavel Zacha. Jeho výkon roste s kvalitou soupeřů a přestože díky nedávnému tréninkovému výpadku „šlapal tentokrát vodu" už ve druhé třetině a nemohl těžit se své tradiční fyzické kondice, přesto byl opět  nejplatnějším ofenzivním hráčem. Stejně tak je týmu platný efektivní defenzivní hrou, vysokým procentem úspěšných vhazování a smyslem pro kombinační hru. Podává vyrovnané výkony. Dosáhl nejvíc bodů z týmu v osmi utkáních z patnácti ligových zápasů, ke kterým nastoupil, stejně jako v šesti zápasech z jedenácti náročných přípravných utkání. To vše jako nejmladší hráč ve špičkovém týmu nabitém množstvím individualit. Přesto by mu někdy slušelo více průbojnosti a přímočarosti v zakončování akcí.

 

Přeškolený obránce na útočníka a kapitán  David Vlček je dlouhodobě nepostradatelným hráčem pro tým sedmé třídy. Jeho nasazení, poctivost a pracovitost snad ani nejde  docenit. Tým, který nemá ve svém středu podobné dříče, nemůže nikdy pomýšlet na dosahování dlouhodobě vynikajících výsledků. Když to „hoří" a je nablízku David, můžeme být klidní. Na Davida je největší spoleh. Je hráčem, který to má v hlavě srovnané a je schopen sám od sebe pracovat pravidelně na své výborné fyzické kondici, kterou potom dává ve prospěch celého týmu. Neví, co to je odfláknutý trénink nebo zápas.

 

Přestože podzim se mu skvěle vydařil, dnes zůstal trochu za očekáváním. Richard  Garčic je jedním z nejtalentovanějších hráčů tohoto týmu, ale trenérům se stále nedaří přesvědčit ho k daleko tvrdší práci pro tým a k lepší tréninkové morálce. Zatímco na hru dopředu je radost pohledět,  nerad se stejně intenzívně zapojuje do obranné fáze. Dnes, jakoby se nechal odradit odhodlaností a důrazem hráčů Dukly a smířil se s tím, že se neprosadí. Ale je to jeden zápas, v ostatních patřil k těm nejlepším útočníkům týmu a jistě se k tomuto hodnocení vrátí. Jeho největší předností je bruslení, pronikání do šancí a koncovka.

 

Podobné hodnocení si po utkání vyslechl od trenéra také Pavel Jenyš. Jeho herní potenciál je hodně vysoko, ale dnes také nebyl tolik vidět. Důsledná obranná hra mu tolik nesedí a možná se nechá snadno odradit, pokud první dvě tři akce neskončí rozvlněnou sítí. Pavel je rychlý technický, silný hráč. Jeho největší předností je výběr místa před bránou a schopnost zakončovat. Rozený útočník. O jeho budoucnosti rozhodne zřejmě ochota a schopnost stát se také hráčem do kombinace.

 

Lukáš Bláha je naší novou posilou z Komety Úvoz. Na první pohled dobrý bruslař a velmi dobrý na puku. Tento šikovný hráč se zatím seznamuje s novým prostředím, ale už dnes je jisté, že může být výraznou posilou.

 

Jakub Boltvan je chytrým hráčem, který dokáže s menším úsilím dosáhnout někdy velkého efektu. O jeho budoucnosti rozhodne, zda bude ochoten více zapracovat na své fyzické kondici, a to  ve  všech směrech. Stejně jako na tréninkové i zápasové motivaci. Je velmi platným hráčem týmu, ale všem se zdá, že svůj potenciál nevyčerpává na plných sto procent.

 

Daniel Polzer je také staronovou posilou mistrovského týmu. Po nevýrazném vstupu do sezóny i letní přípravě, kdy neustále laboroval se zraněným kolenem, jeho výkony postupně rostou. Těží s dobrého bruslení , rozumí si s pukem, umí se uvolnit. Potřebuje ještě přidat v rychlosti všech činností. Trenéři mu někdy vyčítají prováhání nejvhodnějšího okamžiku pro nahrávku nebo střelu. Pokud se mu podaří zapracovat v tomto směru, může se zařadit ke stěžejním hráčům sedmé třídy.

 

Martin Svoboda patří k nejstarším a fyzicky nejdisponovanějším hráčům týmu. Pro hraní hokeje musí denně sám podstoupit náročné cestování a už za to si zaslouží uznání. V současné době si upevnil své zdraví a jeho herní výpadky už nejsou tak časté , jako v minulosti, což jej dříve nejvíce limitovalo. Výrazný hráč týmu, užitečný a pracovitý.

 

Jakub Zbořil je druhým nejmladším hráčem v týmu. Na obránce má vynikající potenciál, velmi dobrou střelu, vynikající jeden na jednoho. Prozatím se nechá snadno rozhodit a občas má problémy s motivací. V následujících dvou letech se zřejmě rozhodne, kterým směrem povede jeho sportovní kariéra. Zda směrem k nejlepším obráncům svého věku v republice, nebo zda si vybere nějakou pohodlnější cestu. Ale to by byla velká škoda pro něj i pro tým.

 

Tomáš Nossek se vrátil k hokeji v okamžiku, kdy už to téměř nikdo nečekal a okamžitě se zařadil do základního kádru. Díky fyzickým parametrům je velmi platným hráčem. Do budoucna bude vše záviset především na zdraví. Pokud zapracuje na střelbě od modré čáry a na přesnosti rozehrávky, může se stát vynikajícím obráncem.

 

Lukáš Voškeruša patří k ostříleným obráncům týmu. Dobře  řeší situace jeden na jednoho. Své nejlepší období měl z kraje sezóny v průběhu přípravných utkání, kdy byl nejlépe bodujícím obráncem týmu. Jeho úkolem číslo jedna do dalších let je střelba a přesnost rozehrávky při zakládání útoku.

 

Matěj Porzer je rovněž novou posilou dojíždějící z Hodonína. Tento mladý obránce představuje univerzálního hráče použitelného jak v obraně, tak i v útoku. Potřebuje zapracovat na střelně a celkové fyzičce. Pokud to zvládne, může se výrazněji prosadit v rámci týmu.

 

        Pokud hodnotíme hráče, bylo by sice trochu netradiční ale o to zajímavější zhodnotit i práci trenéra. Přiznejme si, že před sezónou a na jejím začátku panovaly u části rodičů pochybnosti, zda je Jan Nizner tím pravým trenérem pro nejúspěšnější žákovský tým Kometa Group. Pokud se nepletu, tak tyto hlasy postupně utichaly a dnes jsou rodiče spokojení jak s vedením utkání, tak i náplní tréninkových jednotek. Trenér dokazuje, že hokeji rozumí, že se hráči pod jeho vedením dále zlepšují a že jejich hra je dokonce ostatními českými předními trenéry hodnocena v superlativech. Nelze mu upřít ani potřebné zaujetí pro trenérskou práci, detailní přípravu na tréninky a pedagogický přístup k hráčům.

Velký díl práce v tomto směru vykonává také Josef Zbořil, jehož role v týmu je nezastupitelná a který patří k nejvýraznějším mládežnickým trenérským osobnostem Komety Group už řadu let. On je zase tou osobností, která má přehled o názorech nespokojených rodičů, dokáže je přenášet na trenéra a působit na včasná řešení problémů. Také Josefovi musíme za jeho nikdy nekončící práci pro naše chlapce poděkovat a přát si , aby u nich vydržel co nejdéle. Před jeho očima se  totiž  málo komu podaří odfláknout trénink a na kluky platí. A přiznejme si, že udržet takovou skupinu mladíků v příslušných mezích je s jejich přibývajícím věkem a chytrostí stále náročnější.