Zdroj: http://www.zacha-hokej.cz/domu/jeste-k-tematu-zakazu-hry-na-vysledky  •  Vydáno: 16.3.2009 0:21  •  Autor: Zacha Pavel st.

JEŠTĚ K TÉMATU ZÁKAZU HRY NA VÝSLEDKY

Toto je nejživěji diskutované téma. Napadlo mě, že v našem prostředí existuje podobný případ z jiného sportu, kde život jasně ukázal, na čí straně stojí pravda.

 

Téma hraní nebo nehraní na výsledky má jistě velký potenciál a tábor příznivců a odpůrců na obou stranách. Rád bych svůj názor podpořil jednou konkrétní zkušeností z jiného sportu v čs. prostředí s podobnou tradicí i vývojem, který má s hokejem v této věci až překvapivě mnoho společného.

 

Jedná se o tenis. V osmdesátých letech min. století jsme dominovali světovému tenisu. Našim trenérům naslouchali s posvátnou úctou všude ve světě. Na US Open jsme v jednom roce měli v semifinále mužů tři zástupce, hrálo se čistě české ženské finále a  samozřejmě jsme vyhráli i čtyřhry. Světové deníky psaly, že si Češi odskočili do Ameriky odehrát mistrovství republiky. To nejsou vtipy, ale realita slavné éry našeho tenisu, kdy jsme měli světové jedničky Lendla a Navrátilovou, Mečíře, Šmída, Mandlíkovou, Sukovou, Novotnou a mnohé další..

 

Po revoluci se podařilo rozmetat systém výchovy tenisové mládeže, který od nás kopírovaly rozvinuté tenisové země. Také naši tenisoví rozumbradové přišli v rozporu se všemi trendy ve světě s názory, že zakáží dětem do deseti let hrát na výsledky. Děti do deseti let nesmí hrát žádné turnaje a soutěže s dětmi staršími než 10 let, a nesmí mít podle Českého tenisového svazu žádné žebříčky, aby nedocházelo k jejich přetěžování.  Proti tomuto systému se zvedala silná vlna odporu, korunovaná odchodem malé Martiny Hingisové, Krajičkové a dalších do zahraničí, protože jim u nás zakazovali hrát se staršími hráčkami. Mnohokrát se na svazu mělo hlasovat proti tomu, ale svazoví funkcionáři to nikdy nezměnili.

 

Až před devíti roky přišel s řešením Pan Juda, který provozuje klub TC-MJ Tenis Brno v Brně Líšni. Protože podle jeho názoru bylo opatření svazu vrcholem  lidské hlouposti a nekompetentnosti, založil pro děti do deseti let tenisové turné nazvané Wilson Baby Tour.  Sestávalo ze šesti turnajů, ve kterých nejlepší malí tenisté, kluci i holky, hrály turnaje o krásné ceny a navíc, v rozporu s nařízením svazu, se jim sečítaly body a prvních deset nejlepších se probojovalo do závěrečného turnaje Masters Wilson Tour.

 

V prvním roce se Wilson Tour zúčastnili pouze malí tenisté z jižní Moravy, ostatní o něm nevěděli, ale všichni byli nadšení, protože pro tyto turnaje se mohly chlubit výbornou hráčskou úrovní a měly vynikající atmosféru. Jezdil jsem tam tehdy s mladší dcerou Leonou a často diskutoval o všem kolem tenisu kromě jiných rodičů také s tátou Radka Štěpánka, který tam měl z Prostějova také jednu malou svěřenkyni.

 

Roky plynuly a v synových šesti letech jsem poprvé navštívil opět Wilson Tour. Uplynuly tři roky, ale nestačil jsem se divit.  Na zakázaný model soutěžního pojetí dětského tenisu pana Judy z Brna už nejezdily jenom děti z jižní Moravy jako v prvním ročníku, ale systém 15 turnajů se započítávanými body se přesouval z Brna do Prahy, Ostravy i na Slovensko. Turnaj si získal obrovskou popularitu a stal se proti vůli tenisového svazu a zabedněnosti a hlouposti svazových funkcionářů jakýmsi mezinárodním mistrovstvím Česka a Slovenska. Na turnaj dojížděly nejtalentovanější děti z mnoha zemí Evropy. Můj syn Pavel  poslední rok v tenisové kategorii „DĚTI"  na turnaji Wilson Tour Masters hrál čtyřhru s Američankou Knutsonovou, na turnaj pravidelně cestovaly děti ze Slovenska i odjinud ze vzdálenosti 650 km i více.

 

O čem tato zkušenost svědčí ?  Pan Juda ukázal všem nesmyslnost svazových opatření a porazil svaz svým turnajem Wilson Tour.  Dnes každý ví, že děti, které se prosadily v jeho turnaji, budou hrát příští rok prim ve svém ročníku v žebříčku mladších žáků.  Začínající tenisté si mohou na rozehrání vyzkoušet hrát normální svazové turnaje a pokud jejich rodiče nebo trenér nabudou dojmu, že mají  na víc, přihlásí dítě do Wilson Tour, kde je největši konkurence a nejlepší hráči. Všem to tak vyhovuje a svaz s tím nemůže nic dělat. Pouze po čase přestal panu  Judovi házet klacky pod nohy a začal spolupracovat, protože praxe jeho turnajů jednoznačně porazila schizofrenní normy a názory zkostnatělých funkcionářů tenisového svazu. Rodiče, trenéři a tenisté si jasně vybrali a svým velkým zájmem porazili negativistické koncepce tenisového svazu. Je to krásný příklad toho, jak je možné, v případě, že jste si jistí svou pravdou, porazit svazovou mašinerii - v našem případě - hokejového svazu.

 

Domnívám se , že tento pravdivý příběh může dost napovědět i k současné situaci ohledně zákazu hraní na výsledky v mládežnickém hokeji. Vždy, když se snaží někdo něco zakazovat namísto toho, aby plnil roli organizátora a zastřešovatele, sklouzává jeho role do negativismu a začíná být škodlivá rozvoji činnosti, kterou by měl určitý subjekt naopak podporovat.